Bursa ilinin yaklaşık 4 milyona yaklaşan nüfusu ile büyükşehir olmayı her zaman hak ettiği gerçek kaçınılmaz.

Ama bu şehir futbolda son yıllarda yaprak dökümünü bir türlü durdurabilmiş değil! Tabi bunu söylerken sadece Bursaspor’un geldiği durumdan bahsetmiyorum.

Geçmişte sayıları onlarca olan profesyonel kulüplerimiz mevcutken şuan Bursaspor, İnegölspor, TECO Karacabey Belediyespor ve 3’ncü ligdeki tek temsilcimiz Bursa Yıldırımspor şehri futbolda temsil eden profesyonel kulüplerimiz olarak kaldı.

Önceki yıllarda bu kulüplerimizin dışında müessese kulüplerimiz de vardı örneğin Oyak Renault, Bursa Merinosspor, Tofaş ve Sönmez Filament, gibi.
Ayrıca İznikspor, Orhangazispor, Orhangazi Gençlerbirliği, Kestel Belediyespor, Yenişehir Belediyespor, Mudanyaspor, Mustafakemalpaşaspor, Bursaspor Amatör, Kültürspor, Bursa Belediyespor ve Nilüfer Belediyespor gibi kulüplerin yolu da profesyonellikten geçen ve hatırlayabildiklerimden bazıları. Yani farklı dönemlerde de olsa profesyonel liglerde temsilcilerimiz olan kulüplerden.
Peki ne oldu da bu koca şehir, ulu şehir (!) futbolda dibe vurdu?
Evet önce ülke şartları ile birlikte müessese kulüplerimize verilen desteklerin azalması ile firma sahiplerini yanlış yönlendirip zarar ettiren kişiler sonrasında ise kulüplere kapama kararı alınmasına vesile olan kişiler, başarısız yöneticiler ve teknik ekipler bazı önemli etkenler olarak göze çarptı.
İlçe takımları belediye destekli olarak hayatlarını sürdürürken, futbolu sevmeyen bürokratların başa gelmesi ile desteğin önce azaltılıp sonra da kesilmesi ilçe takımlarının da sonunun gelmesine sebep oldu.
Tabi bütün bunlar olurken bir tek Bursaspor Amatör takımımız Süper Lig’e kadar başarıyla çıkıp da bürokrasiye takılınca o hakkımız da Bakırköyspor’a devredilmişti.

Son yıllarda Bursa Yıldırımspor’un Ekrem Senal ve Burak Selamet önderliğinde aldığı başarılar ve gerçekleştirdiği proje takdirle izleniyor. Futbol kamuoyu da dikkatle kendilerini takip ediyor.

Yani hal böyle olunca son yıllarda TECO Karacabey Belediyespor ve Bursa Yıldırımspor dışında akademi ve alt yapı takımlarının başarıları dışında bir tek tarihe damga vuran BURSASPOR’un Süper Lig şampiyonluğu damağımızın tadı olarak kaldı.

Yıllarca bunun rahatsızlığını tüm Bursalı sporseverler olarak hissettik. Hatta birçok kişi teşhis bile koymuştu. Ama tedavide ne yaptık, maalesef koca bir hiç!!!

Öncelikle şuan aktif profesyonel liglerdeki 4 kulübümüze sahip çıkıp yenileri için de Emir Sultan Hazretleri’nin de dualarıyla birlikte bu yıl BAL’da profesyonel lige sıçrama savaşı verecek olan; Kafkasspor, Doğugücüspor, Erka Akhisarspor,  Zaferspor,  Nilüfer Belediyespor ve Görükle İpekspor takımlarımıza başarılar diliyoruz. Üst liglerde en az 2 takımımızı görmek arzusunda olduğumuzun bilinmesi dileklerimizi de ekliyoruz.
Saygılarımla.