Amatör’de bu yıl transfer sezonu çok erken başladı.

Gerçi 2023-2024 sezonu için yapılanmaya başlayan takımlar geçen yıldan çok farklı değil yani hepsi hemen hemen sil baştan yapan takımlar. Gelecek sezona erken start verenler genelde flaş transfere astronomik fiyatlar harcayabilecek olanlar olarak hızlı girdiler inşallah sonu hayırlı olur!!.

Şu ana kadar yüksek transfer ücreti için hiç bir fedakarlıktan kaçınmayan İznikspor başta olmak üzere Fethiye İdmanyurdu, Karadeniz Güvenspor ile Alanyurtspor en hareketli kulüpler olarak görüldü… Arkası da gelecek gibi...

Bir de madalyonun diğer yüzü var. Belki de bütçe bulamadıkları için lige katılamayacak olanlar, küçülmeye gidecek olanlar, takımlarını ekonomik olarak iyi olanlara devretme hazırlığında olanlar da mevcut.

Henüz yaprak kıpırdatmadan, ‘şu fırtına bir dinsin’ diye bekleyenler de var. Onlar da sessizce fotoğrafı uzaktan izleyip zamanı bekliyoruz diyorlar sanıyorum!

Öyle ya da böyle kulüplerin işleri hiç de kolay değil, bu yıl da Süper Amatör Ligi ekiplerinde transfer sezonunda 400-500 bin TL’ye anlaşan oyuncular transfer sezonuna hızlı giriş yaptı. Diğer kulüpler de ‘bu rakamları nasıl yakalar da rekabet ortamında oluruz’ diye derin derin düşüncedeler.

Yine bu işin çıtası ilçe takımları tarafından erken yükseltilince, diğer kulüpler de treni kaçırmama derdine düştü ister istemez.

İlçe deyince bir kulübümüz de Süper Amatör’den takımlar ile görüşmelere şimdiden başladı. Seneye tekrar Süper Amatör’de oynamak için çabalara başladığı duyumlarını aldı. Yakında kamuoyunu bilgilendirmek kendilerine düşecektir.

Değerli amatör sporseverler değişen bir şey yok. Olan kulüplerimize oluyor. AMATÖR diyoruz da milyonlarca lira her yıl sil baştan yapılarak kum saati hep baştan başlatılıyor. Sonuç mu, yüzde 95 aynı. Yani "Önümüzdeki seneye bakıyoruz".

Şu ana kadar bütün bunların dışında bir de amatörün gerçekleri var. Alt yapılarımızın başarıları ile bu yıl da övünüyoruz. İşin temeli kendi öz varlıklarımızda artık kabul edelim.

Deniz bitti yakında yüzümüzü yıkayacak suyu bile bulmakta zorlanacağız!

Son olarak Türkiye Şampiyonası’nda final oynayıp şampiyon olan Bursaspor Akademi Takımı’nı ve Kaplıkaya Kültürspor’u gönülden tekrar tekrar tebrik ediyorum. U-17’de final oynayacak Hüdavendigar Dikkaldırımspor’a, Arabayatağıspor’a, Kafkasspor’a, Barbarosspor’a, Altınsabanspor’a, Fethiye İdmanyurdu’na ve atladığım varsa affetsin kısaca tüm finallerde Bursa mızı temsil eden altyapıcı kulüplerimize gönülden başarılar diliyorum.

Son olarak tekrar söylüyorum, işin özü kendi değerlerini yetiştirip onlarla A takım seviyesinde başarı kovalamaktır. Bu durum hem kulüpleri bütçe konusunda zorlamayacak hem de onlar kendi öz değerlerini Türk futboluna kazandırma gururu yaşayacaklardır.

Taşıma suyla değirmen dönmeyeceğini geçte olsa kulüplerimiz anlayacak ve gerçeklerle yüzleşerek doğruyu bulmaları inşallah çok uzak olmayacaktır.

Hepimiz bunu bilmeliyiz ki kulüpler yaşarsa bizler yaşarız!!

Kalın sağlıcakla