Bursaspor ile ilgili gelişmeleri yakından takip edenler de var, uzak duranlar da var.

Bilen biliyordur bir Ali Ay dedikodusu dolaşıp duruyordu, en son bu sabah Tarık Çapçı ağabeyimin Bursa.com'daki röportaj yazısını okudum. Mutlaka siz de okuyun.

Ali Ay denilince Bursasporluların tüyleri diken diken oluyor. Gelin şöyle yakın maziyi kısaca bir hatırlayalım...

Ali Ay, zengin bir iş adamı ve yakın çevreleri de çok iyi bir Bursasporlu olduğuna kefil. Geldiği ilk dönemde işler iyiye gitmemişti ve ikinci bir şans istemişti camiadan. Genel bakış açısı tekrar seçilemeyeceğine yönelikti ancak 1060 oyla yeniden başkanlığa gelmişti. Kulüp ligden düşünce de o 1060 kişiye herkes bela okumuştu.

Genel algı ise Ali Ay'ın çevresinin menfaatçi olmasından kaynaklanan sorunlardan dolayı olduğu idi. Ben burada elimde kanıt olmadan kimseyi suçlamıyorum ama Ali Ay'ın futbol bilgisinin az olduğu ve bu sebeple ekibinin de kurbanı olduğu çok konuşuldu.

Maddi kaynaklar sağlayan Ali Ay'a kulübün büyük miktarda borcu var. Kefaleti kendi uzerinde olduğu için de alacaklarını alamamasına rağmen, zorunlu ödemeleri de kendisinin yaptığı söyleniyor.

Kötü bir sicil kaydı ile hafızalara kazınan Ali Ay'a duyulan öfke çok büyüktü. Evine kadar gidilip istifa ettirilmişti. O dönemlerin asıl suçlularının adları pek anılmazken 1060 kişi ve Ali Ay hep kötü anıldı.

Peki sonra ne oldu?

Sonra ne olacak, yine iyi ve doğru yönetilemedik ki hem daha aşağılara düştük hem de daha da borçlandık.

Şimdilerde ise kulübümüz yok olmanın eşiğinde. Sn. Recep Günay 1 kongre kararı daha kazandırmak için göreve geldiğini beyan etti ve güçlü bir adaya hemen koltuğu teslim etmek istediğini söyledi.

Parası olan, çevresi olan, şehri etrafında toplayacak biri maalesef çıkmadı ve Bursaspor uçurumun dibine doğru daha da yuvarlanıyor.

Ali Ay ise belli bir kesim tarafından, Bursasporluluğuna güvenilerek aday gösteriliyor. İlk duyar duymaz "Hadi canım sende, Bursaspor'u o hallere sokan adamın ne işi var o koltukta!"  diyoruz zaten.

Ama maddi durumu, kendini affettirme isteği ve samimiyetine güvenenler göreve çağırınca Ali Ay'ı, çok diretmesine rağmen, Tarık ağabeyin yazısından öğrendiğim kadarıyla çalışmalara başlamış.

Yeniden Ali Ay fikri, birçok kızgın taraftar için sıcak gelmiyordur. Belki de sosyal medyadan bir sürü tepki gelecektir ama alternatifsiz kalan Bursaspor için başka çözümü olan da yok sanırım.

Ben şahsen Ali Ay'a çok kızgın olanlardan biriyim. İyi niyetliymiş, Bursasporluymuş beni etkilese de büyük düşüşün mimari olduğu için affetmeyi de hiç düşünmedim. Adı herhangi bir yerde geçtiğinde de "Valla yazık,mahvetti bizi!" diyenlerdenim. Şu saniye bile kızgınlığımda bir gram eksilme yok.

Ancak, duygularımı bir kenara koyarak, Bursaspor için bir çıkış yolu olacaksa, maddi açıdan ve şehir desteğinin canlanması söz konusu ise benim duygularımın anlamı yok,aslolan Bursaspor'un toparlanması için elini taşın altına koymaya çalışan,kendinin de Bursaspor'um da itibarını toparlamaya çalışan biri varsa ve bu kişi Ali Ay'sa bile susmak, hatta belki de desteklemek gerekiyor.

Hazmetmesi zor gelse de Ali Ay'ın yeniden adaylığına olumlu bakmak zorunda hissediyorum kendimi. Tabii bunlar şahsi düşüncelerim; çünkü Ali Ay'a "Hayır!" dediğim de alternatif çözüm yolum yok.

Denize düşen yılana sarılır, köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek lazım gibi bir durum da söz konusu değil bende. Tastamam duygularımdan arınıp düşünmeye çalışıyorum.

Bakıyorum şimdi, Sn. Recep Bey'de para yok, şu ana kadar para da bulamadı. Sadece hukuki arayışlar içerisinde ki bunu da çok destekliyorum, dediği gibiyse en azından belli bir miktar borçtan kurtuluruz. Ama biliyorum ki bu davaların sonuçlanması uzun yıllar sürer ve bizim o kadar vaktimiz yok gibi... İşte bu durumda, transfer yasağımız varken, tahtamız kapalıyken, oyuncularımız dağılırken ciddi sermaye gücü olan birine ihtiyacımız var ve biliyorsunuz ki kimsecikler yok ortalıkta.

Ali Ay, destek bulamazsa belki de vazgeçecek adaylıktan, sonuçta onun tasarrufu. Ama o da vazgeçerse şimdiki yönetimin bu maddiyatsız hali, bizleri iyi günlere götürmez. Keza vali,siyaset, iş dünyası vb. destek istediği yerlerden hiçbir kıpırtı yok.

Dedim ya, duygularımı, kızgınlığımı bir kenara koyduğumda, Ali Ay gibi birinin doğru bir kadro ile bu kötü gidişatı durdurabileceğine kendimi inandırmaktan başka çarem yok.

Zamanında çok saydırdık, tükürdüğümü yalamam ben, diyerek karşı çıkmak kolay olanı, zor olan Bursaspor menfaatlerine uygun olma olasılığını kabullenip, arma menfaatleri dogrultusunda mantıkla hareket etmek.

İşin rajonu kolay, Bursasporculuk oynamak kolay, zor olan duyguları bastırıp Bursaspor için Ali Ay şu an için doğru adaysa buna karar verip hareket etmek. Sosyal medyadaki trollerle değil, tanıdığınız insanlarla istişare edin bu durumu.

Ali Ay gelirse ki bu tam bir muamma, nasıl olur diye duygularla değil, akılla karar vermeye çalışalım.

İki ucu değil, tamamı boklu bir değnek (kusura bakmayın) var elimizde ve kimse tutmak istemiyor. Birisi hem telafi hem de sevgi ile bu işe girecekse, sicili de kendisine en büyük engelken bile ugraşıyorsa, iyi düşünmek lazım.

Hayırlısına varsın inşallah...

Saygılarımla...