Bizden olmayanla bizden olanı ayırt etmek çok zor değil... Bursasporlu olanlarla olmayanları çok  kolay ayırabiliyoruz. Hele mesele para ise bu ayrım çok net biçimde kolaylaşıyor.

Gelelim fayda zarar ilişkilerine...

Kulübümüzün maddi bataktan çıkması için gerekli formülleri biliyorsunuz; sponsorluk gelirleri ve sportif başarı ikilisi bizi kurtaracak hamlelerin başında geliyor.

Sportif başarı sistemli bir yapılanmanın ve taraftarla birlik olmanın yolundan geçiyor,orası özetle tamamdır. Peki sponsorluklar?

Sponsorluk anlaşması için gerekli olan itibar ve başarıyı güzelce yakaladık diyelim.

Şimdi sponsor bulmaya geldi sıra.

Kim sponsor olur? Parası çok olan ve reklam yapmak isteyen  kurumlar. Bu kurumların başında olan insanlar, milyon dolarlarını sokağa atacak aptal insanlar değiller. Mesela o milyon dolarların başındaki kişi siz olun.

Bursasporlu olanlar her ortamda size sövüyorlar ama bir de neden sponsor olmuyorsun diye bir daha sövüyorlar.

Somutlaştıralım biraz. Levent Kızıl mesela. Bursaspor'la olan bağlantıları ve geçmişi ortada . Cavit Çağlar, Koç grubundan Tofaş... Örnekleri coğaltabiliriz. Bu isimleri okuyunca bile sövenleriniz vardır belki de. Şimdi bu adamlara yapılan çağrılar da mevcut; sponsorluklar konusunda. Eee? O kişi siz olsanız yatırım yapar mıydınız?

Beyler, az sessiz sövün sövecekseniz. Biz bize yetmiyoruz işte. Tofaş, Bursa'nın takımı ama İstanbul yönetimli. Bazıları Bursa takımı diye destekliyor bazıları da İstanbul takımı diye sövüyor. Adamlar, statta tribüne sponsor oldular yine yaranamadılar. Biz istiyoruz ki 10 yıllık isim hakkını bol parayla alsınlar. Ama biz sövmeye devam edelim (!)

Loca bile almayan iş adamlarına sövüp duruyoruz. Zorla Bursaspor'a haraç ister gibi kızıyor, sövüyoruz. Biz, bizi desteklemeyen herkese sövüyoruz. Ama böylece ileride olabilecek bir sponsorluğun da yoluna taş koyuyoruz.

Önce, sportif başarı bir istikrara dönüşürse, bu sponsor olabilecek şirketlerin hepsi zaten kapımızda yatar. Eski sövdüklerimizi bile unuturlar elbet ama bugünü kurtaracak parayı bulamazsak, bu transferlerimize yansır, o transfersizlik sportif başarıyı geciktirir de geciktirir...

Derdimi anlatabildim mi bilmem ama biz söverek, kindar edebiyatı yaparak kimseye hoş gözükmeyiz ve kimseyi de Bursa'ya çekemeyiz. Az biraz sakin dursak... Adamları soğutmasak bari. Bursalı iş adamlarının bile vermedigi desteği, başkalarından söverek alamayız.

Kızmakta ya da sövmekte haksız degiliz elbet ama bizim camia da sövdü mü tam sövüyor. Sövdüğümüz kadar para gelseydi, şimdi başka konumda olurduk  elbet...

Gelin, klavyenizle bir yerlere söverken bunun Bursasporumuza bir faydası olup olmadığını bir daha düşünün...

Saygılarımla...