Bursaspor camiası ilk defa böylesi bir kongre süreci yaşıyor dersek haksız  sayılmayız...

Adayların hepsi bir birinden farklı özelliklere  sahip.

Son iki yılın başarısız yönetiminin başkanı Ali Ay, farklı bir algı yönetimi ve arkasına aldığı siyasi destek ile "tecrübenin" artık oluştuğunu ve bu işi profesyonellerle yürüteceğini söyleyerek tekrar şans istiyor Bursaspurlulardan...

Üstelik saşırtıcı derecede tribün desteği de alıyor. Ünitimsah destekliyor mesela onu. Belediye Başkanı bile dernek başkanlarını,taraftar gruplarını telefonla arayıp, Ali Ay'a oy verilmesini istiyor diyorlar.

İSTİKRAR olmalı diyen zenginler, tüm sezon kötüleyen ama şimdi destek veren Cavit Çağlar ve Olay Gazetesi; Aspor' da bile röportajı yapılıyor Ali Ay'ın.

Savunucuları ve destekleyenleri ile konuşulduğunda ve "neden?" diye sorulduğunda, verilen cevabın anafikri şu: Çalıp çırpmadı, çok  seviyor, öğrendi, diğerleri  kulübü batırır; onlar şahsi menfaatleri için  geldiler. Ali Ay profesyonelleşmeyi kabul etti,artık kurtuluruz. Projleri de siyasi destekli ve uzun vadeli...

Elbette başkanın son 28 aydan çıkardığı dersler ve tecrübeler oldu; taraftar da aynı şekilde. Ama unutmayın,"taraftar" dedigimiz kitleden sadece 4000 küsürü oy kullanarak tüm camianın sorumluluğunu alacak.Kongre üyesi olanlar, Ahmet Bozdemir' i Mart'ın ortalarından beri dinliyorlar. Diğer 3 aday ise malûmunuz Konya maçı sonrası ancak kendilerini ortaya koydular.(Bu düşme işi ortadan kalkınca adaylıklarını açıklamaları elbette hoş karşılanmadı.)

Hızlı, ard arda gelen proje sunumlarıyla birlikte ortalık karışıverdi. Birden bire başkan adaylarının taraftarları daha da keskin ifadeler ile sosyal medya üzerinden hem kampanya yürütmeye hem de atışıp-tartışmaya başladılar.

Sanki siyasi seçimlerdeki parti yanlısı seçmenler  gibi oldular.Sağcı,solcu kavgası gibi vesselam.Tabi cok gereksiz ve camiaya da pek yakışmayan antidemokratik tutumlar bizleri üzdü hep.

Onlar da haklı.Eşit  şartlarda  yarışamamak insanın ar damarını kırmızıya döndürüyor.

Lemi Bey... O da adaylık merkezini maddi odaklı getirileri olacağını düşündüğü projler üzerinden yürüttü. Yaptığı tanıtımlar, yabancı sermaye ortaklıkları ve sosyal  medyayı etkin kullanımı ile dikkat çekti. Ama sanırım bugün çıkan bir haberde, demecini beraber verdikleri yabancı şirketin,  bahsedilen durumda olmadığı ortaya çıkmış... Son günlerde  bu epey güven kaybına yol açtı.

Hüseyin Bey... Başlangıçta projleri sportif açıklamalar üzerine  kurdu.Ama eski yönetimdeyken  alacağı küçük meblağlar için bile kulübe ihtar çektirdiği haberleri yayılınca, onun adına kötü bir imaj oluşturdu. Bunun uzerine Abdullah Avcı meselesi zaten son darbe oldu ona.Başaksehir Kulübü, resmi bir açıklama ile yalanlamak zorunda bile kaldı.

Ancak iki gündür takibe devam ediyorum; sosyal medyada yaptırdığı proje reklamları ve İlhan Uslu faktorünü daha etkili kullanıyor. İnişli çıkışlı bu kongre hazırlik süreci, sandıkta nasil sonuçlanacak hep birlikte göreceğiz.

Ahmet Bey...

Dün akşam beraberdik Inegöl'deki BursasporluTaraftarlar Derneği'nin toplantısında.Yorgundu. Sosyal anlamda en çok gezenlerden biri Ahmet Bey. Ulaşılabilir bir kişiliği var; daha halktan. Hani biz hep başkanları para babası iş adamları olarak nitelendirir ve kişisel yaklaşımlarımızda mesafeli kalırız ya, Ahmet Bey'de o hava yok.Tam bir tribün insanı. Samimi ve hırslı. Daha önceki katkılarından ve projelerinden bahsetti o da. Sosyal medya durumlarını takip ettiğimde, en acemi paylaşımlar,grafik şovları onda. AMA BELKİ DE BU DURUM ONU TRİBÜNÜN STANDART TARAFTARINA SICAK GÖSTERİYORDUR. Bir sürü  paralar dökerek sosyal medya uzmanları kullanmaktansa, neysem oyum mantığıyla hareket etmiş de olabilir.

Onun hakkındaki  genel intiba ise şöyle; yola erken çıkmasından dolayı güven duyuluyor. Maddi olarak da çok  yeterli gözükmese de başlangıçta Bursaspor'un  acil ödemesi  gereken borçlarının altından kalkabilecek gibi yönetimiyle beraber.

Yatırım projeleri ve kalıcı gelir ile ilgili açıklamaları diğer adaylarınkine benziyor.Seçim  algısını ise DİK DURUŞ 2010 SEZONU üzerine  kurmuş durumda ki bu da ona pozitif  katkı sağlayacaktır.

4 aday da tüm güçleri ile ortada duruyor.Kesin şu aday kazanır diye genel bir kanaat mevcut değil ne sosyal  medyada ne de ulusal medyada. Kesin olan, Ali Ay'ın arkasında onu destekleyenlerin siyasi ve medyatik olarak diğer  adaylara göre  daha kuvvetli olması.Kongre üyelerine yapılan "mahalle baskısı" geri mi teper yoksa tutar mı onu da bu pazar akşamı öğrenmiş olacağız.

Kongre sürecinin ardından yüz yüze bakacak olan, aynı statta omuz omuza Bursaspor'u destekleyecek olan üyeler de biraz sakin olmalı ve  gerginliğin artmasına izin vermemeliler. Sandıktan hangi renkteki pusula çıkacak bilemiyorum ama çıktıktan sonra yeşil- beyaz olacak inşallah...

Hayırlısı olsun...

Benim pusula rengim yok bu arada belirteyim.

Kim seçilirse seçilsin, artık Bursaspor'un başkanlık koltuğuna oturacak ve ben ARMA aşkıyla  takımımı desteklemeye devam edeceğim.Seçilecek başkanı  da buradan, icraatleri üzerine  eleştirmeye devam edeceğim.

Saygılarımla...