Bugün güzel bir gündü. Bursaspor Kulübü, Türkiye'deki bütün Futbol Okulları yetkililerini ağırladı ve istek ve temennilerini dinledi.

Bursaspor'un en ciddiye alması gereken projelerin başında geliyor aslında Futbol Okulları.

Türkiye'nin dört bir yanında Bursaspor isminin ve yetiştiricilik konusundaki imajınında sahne aldığı bu proje, geleceğin temellerinin atılması adına büyük bir organizasyon.

Vakıfköy bizde futbolcu fabrikası diye anılıyor. İşte bu futbolcu fabrikasına daha küçük yaşlardan itibaren temel eğitim almış çocukların geleceği yer bu Futbol Okulları.

Yani benim değerlendirmeme göre, Futbol Okulları bir nevi Vakıfköy için bir önokul

13 yaş altı çocukların hem teknik, hem taktik, hem sosyal anlamda yetiştirilip, içlerinde Vakıfköy Altyapı Sistemi'ne dahil edilebilecek yetenekteki çocukların yetişeceği bir proje.

Okulların sayısı pandemi şartlarında azalsa da zamanla yine artacaktır. 6-14 yaş arası çocukların temel eğitimini alıp Vakıfköy'e taşınması planlanıyor.

Rakamlarla, tahmini bir istatistik sunmak istiyorum sizlere. Örneğin hesap kolay olsun diye 50 Futbol Okulu olsa, 100'er çocuk olsa, her sene, farklı yaş gruplarından 5000 çocuk demektir bu. Bunların içinden 13 yaş ve üzeri olanlar, gerekli kriterli taşıdıklarında Vakıfköy'de yatılı kalabilecek düzeyde futbol hayatlarına devam edecekler.

Ticari kaygının arka planda kalabilmesi için iyi bir sistemin işlemesi şart. Bugünkü toplantıda öne çıkan konulardan biri, okulların düzenli olarak ziyaret edilmesi ve manevi desteğin kulüp tarafından verilmesiydi. Yeni süreçte hem maddi hem de manevi anlamda Bursaspor büyük kazançlar sağlayacaktır.

İşin güzel olan yanlarından biri de Sn.Hayrettin Gülgüler Başkanımızdan, Vakıfköy'deki Sn.Hakan Cenkçiler Hoca'mıza kadar üst koordinasyon sisteminin kurulmuş olması. Yöneticilerimizden Sn.Tolga Şen ve Futbol Okulları Sorumlusu Sn. Yılmaz Burul Hoca'nın da Futbol Okulları ile ilgili birimlerde görev alması, bu dörtlünün koordinasyonu ile işlerin ilerleyecek olması, Futbol Okulları açan kişilerin de kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Bazı aksaklıkların olması doğal ama kısa sürede kendini besleyen ve kendini geliştiren bir yapıya kavuşmasıyla birlikte, Bursaspor Futbol Okulları meyvelerini vermeye başlayacaktır.

İyi bir denetleme sistemi, iyi bir takip sistemi ile şimdinin minik, geleceğin as timsahları Türkiye'nin dört bir yanında yetişecektir.

Yazının başında belirttiğim gibi, kurumsal yapı içerisinde en önemli projelerden biridir bu okullar.

Yönetimler değişse de sabit kalması gereken , gelecek adına yapılmış, diğer kulüplerin nazarına gelecek kadar kıymetlidir. İnşallah kıymeti bilinir. 

Emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.

Saygılarımla.