Bir eğitimci olarak anne babalardan sıklıkla duyduğumuz sözleri Le Guen'den duyduk: Hocam, bizim ufaklık evde çok hareketli ama derslerde güven problemi yaşıyor, parmak kaldırıp söz isteyemiyor.Ne yapmak lazım?

İlkokulda biz bu tip durumlarda motivasyon konuşmaları yapmayız pek. Çocuklar küçük oldukları için bazı kavramları anlamakta zorlanırlar. Bu sebeple parmak kaldırmayan ama aslında "derse katılmak isteyen" çocukları farklı ortamlarda över ve hata yapmanın doğal olduğunu gosteren dramalarda oynatıp, "farkındalık" yaşamasını sağlarız. Hata yapanlara kızmaz, bunun doğal bir durum olduğunu yaşatırız.Zaman içinde ona söz vererek,alışkanlık kazanmasını sağlarız..Vesaire vesaire... Amaaaaa koskoca futbolcular; o yaşa gelmişler, yıllardır o sahadalar, bir sürü maça çıkmışlar (defalarca drama oynamışlar yani),o kadar paraların altına imza atarken elleri titrememiş, bir sürü hata yapmalarına rağmen sonraki maçta isimleri alkışlamış vesaire vesaire... Özgüven eksikliği diye bir şey olamaz !

Özgüven eksikliği YAPAMADIĞINI BİLDİĞİN İŞLERİ YAPMAK ZORUNDAYSAN ortaya çıkar...KENDİNİ İYİ YETİŞTİRMEDİĞİNİ İÇ SESIN SANA SÖYLEDİĞİNDE ortaya çıkar... BAŞARI BEKLENTİSİ ÇOK YÜKSEK OLDUĞUNDA, SEN İNANMIYORSAN KENDİNE ortaya çıkar...

Eyy o özgüven sorunu yaşayan oyuncu...Futbolu yapamıyorsan, iç sesin (halk arasında ona Yusuf Yusuf derler) sana sesleniyorsa, senden her maç 3 puan alman mı bekleniyor ki dizlerin titriyor sahada... HERKES KADAR, ORTALAMA OLSUN RAZIYIZ; ÇABALA ARKADAŞIM...Başımızın üstünde yerin var (!)

Karakter gelişiminde elbette yaşanan kayıpların, korkuların etkisi vardır. Gecen sene otobüste sizi korkutanlardan kat kat fazlaca sayıda sizi seven ve her daim destekleyen binlerce taraftarın var senin...Bir babanın evladına kızdığı gibi, bi ağabeyin kardeşine kızdığı gibi kizar yeri gelince, kulak da çeker tribünden...Olur bazen sesi yükselir...Ama biliyorsun degil mi hic bir ses boşa çıkmaz tribünden...

Olur ya bak denk gelir okursun... Aslan kardeşim..Eziyitini çektiğim aşkın formasını giyen kardeşim, senden skor isteyen yok; karakter istiyoruz : ŞAMPİYON OLMAYIN ADAM GIBI OYNAYIN diye bağırıp duruyoruz.Ap açık anlatiyoruz isteğimizi sana...Olamazsan döveriz demiyor kimse, maçı kazanamazsanız terk edin demiyor kimse...Adam gibi oyna, formanın hakkını ver yenil yaaa..Yenil o saha da ama EZİLME, BİZİ DE SOKAKTA BAŞI ÖNDE GEZDIRME...Yenildik ama ezilmedik , diyelim başımız dik... Bizi İstanbul takımı tutanlarla karıştırma...Sahada kötü sonuçlar alınca stada gelmeyenlerden sanma...Kızıyorsak çok sevdigimizden...Istiyorsak size güvendiğimizden... Sen çık sahaya oyna adam gibi, istersen 3 ye istersen 5 ye bak bakalım adamlığına laf eden oluyor mu? (!)

Le Guen Hocam...Sana akıl vermek haddimi aşmak demek ama Allah aşkına ver ellerine bir kağıt bir kalem, sor bakalım "Sen kimsin?" diye ne yazacaklar cevap olarak...?