A seviyedeki milli maçlardan, alt yaş gruplarına kadar bir çok testten gecirilen VAR ( Video Hakem Uygulaması) maçların seyrini nasıl değiştiriyor, Dünya Kupası 2018'de izliyoruz.

Ben VAR sistemini köklüce araştırdım ve kağıt üstünde anlatılanlara bakılırsa, hakemin takdirinden kaynaklanan hataların, anında düzeltilmesi adına teknolojik bir destek sağlayacak ama o teknolojinin başında duran hakemler yine bizim Türk hakemleri olacak.

Merkez, Riva Tesislerinde kurulacakmış. Maçlar aynı sayıda kamera ile de yönetilmiyor bakalım nasıl aşacaklar bu dengesizliği?

Mesela iki İstanbul takımının maçını otuz kamera çekerken, klasik bir Anadolu maçını ortalama altı kamera ile çekiyorlar.Bu bile başlangıçta yayıncı kuruluş adına ve  federasyon adına bi handikap...

Gelelim Bursaspor'a...

Yıllardır hakemlerin Anadolu takımlarından yana kullanmadıkları takdir haklarına anında müdahale etme şansını çok iyi kullanmalıyız. Futbolcularımızın bu konuda sağlam bir kural egitimine alınmasından yanayım.Yoksa suyu çıkar bu işin...

Bursaspor, hakkı uzun yıllarca çok kez yenilen  bir takım. Bu sistemle inşallah eskisi kadar hakkımız yenmez.

Olmayan penaltılar, haksız kartlar,ofsaytlar artık VAR sistemine takılacak. Bu fırsatı iyi değerlendiren bir Bursaspor, en az 15 puan daha fazla toplayacaktır.Tabi bu durum Anadolu maçlarında ayrı, İstanbul maçlarında ayrı olacaktır.

Yönetimin şimdiden,tüm teknik heyet ve  oyunculara bu sistemin avantaj ve dezavantajlarını anlatan sağlıklı bir eğitim sürecine girmesi gerekiyor.

Oyuncularımızın tamamının bu konu hakkinda bilgilendirilmesi şart.

Dünya Kupası 'ndaki örnek VAR uygulamalarına bakıldığında ve sonuçlara bakıldığında, bir çok büyük takımın bu durumdan olumsuz etkilendiğini görüyoruz.Alışmışlar tabi formanin renginin ağırlığına. BU DURUM BİZİM İSTANBUL TAKIMLARI İÇİN DE GEÇERLİ OLACAK İNŞALLAH.

Yıllardır,bir çok haksızlıklarında içinde olduğu süreçlerde, topladıkları yıldızların etkisiyle hakeme baskı kuran bu formalar, bakalım VAR sistemine de boyun eğdirebilecek mi?

"Türk işi" denilen absürtlüğün VAR sistemine etkisi olacak mı? Anadolu takımları haklarının bir kısmını bile toplayabilirse ne mutlu...

Sisteme duyulacak güven, ilk maçlardan sonra ortaya çıkacaktır. Televizyondaki hakemler, sahadaki hakemi eleştirmeyi bırakıp, ekrandan tekrar tekrar izleyen VAR hakemlerini bile eleştirmeye başlarsa vay halimize!

Ben, başta Bursaspor olmak üzere tüm Anadolu takımlarına daha çok yarayacağına inanıyorum bu sistemin.

ELBETTE, HER İŞİN HİLESİNİ BULMAKTA ÜNLÜ OLAN BİZ FUTBOL DÜNYASININ, BU SİSTEME DE DOKUNMAYACAĞINA İNANMAK BENİ ZORLASA DA YAPACAK BİR ŞEY YOK...

Dediğim gibi, kulübümüzün bir an önce bu konuda sağlam bir eğitim alması gerekiyor.

Saygılarımla....