7 Kasım 2007 yılında açılmış olan bu tesis, Avrupa standartlarında olan bir kalite ile hizmet vermektedir. Günümüzde ise tesis üzerinde yeşillendirme çalışmaları hala devam etmektedir. Bursaspor'un ve futbolun gelişim sürecinde aynı zamanda tesislere duyulan ihtiyaçlarda gün geçtikçe artmaya başlamıştır.

Bu doğrultuda ihtiyaçların giderilmesine yönelik yenileme çalışmaları ile tesis geliştirilmiştir. Bursaspor Tesisleri'nin alanı 100 dönüm olarak belirtilmektedir. 2 adet saha alanı bulunmaktadır. 150 kişilik bir kapasiteye sahip olan toplantı salonu bulunmaktadır. Bursaspor Tesisleri'nde toplamda 50 kişilik kapasiteye sahip bir yatak sayısı bulunmaktadır. Kulüp başkanlığı görevinde yer alan aynı zamanda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı görevini yapmakta olan Erdoğan Bilenser, 2003 tarihinde Bursaspor için modern bir tesis yapılması konusunda gereken tüm projeleri değerlendirdi ve Bursa-İzmir karayolu üzerinde konumlandırılması uygun görülen toplamda 100 dönümlük bir arazinin olduğu alana tesisin kurulması için gerekli olan çalışmaları başlattı.

Bursaspor takımının 2003-2004 maç sezonunda kaybettiği Makrobet maçlar nedeni ile ikinci lige gerilemesi ve yaşanan bazı problemlerden dolayı da tesisin inşaatının uzamasına neden olmuştur. Tesisin ilk etabı ise o dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı olan Hikmet Şahin önderliğinde 7 Kasım 2007 yılında bitirilmesi ile hizmete açılması sağlandı. Tesiste 2 adet futbol sahası ve kapalı yüzme havuzu bulunmaktadır. Kondisyon salonu, sauna ve buhar odası, seminer ve sergi salonu, yönetim ve başkan odaları da bulunmaktadır. Ayrıca tesiste futbolcuların konforunu sağlayabilmek için 5 yıldızlı bir otelin kalitesinde dizayn edilen odalar mevcuttur.

Aynı zamanda tesiste bulunan diğer alanlar ise; A Takım Binası ve İdari Bina ile Bursaspor TV'nin Haber Merkezi ve Stüdyosu bulunmaktadır. Yeni sahaların ve kullanım alanlarının yapılması için çeşitli proje değerlendirmeleri yapılan tesiste önümüzde yıllarda daha gelişmiş bir tesis beklenmektedir.