Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği şenlik, 5000 yıllık geçmişe sahip tarihi spor oyunlarıyla start aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, açılışta yaptığı konuşmada, gelenek ve görenekleri yaşatarak ecdada layık olmaya çalıştıklarını vurguladı. Türk milleti olarak şanlı bir geçmişe sahip olduklarını belirten Başkan Altepe, dünyanın neresine gidilirse gidilsin Osmanlı Türk adaleti ile hoşgörüsünün karşılarına çıktığını söyledi. Osmanlı’nın hüküm sürdüğü toprakların hiçbirinde kimsenin rahatsız olmadığını, insanların dinlerini ve kültürlerini özgürce yaşadığını hatırlatan Başkan Altepe, ecdadı anmak ve gelenek ile görenekleri yaşatmak için bu tür etkinlikleri organize ettiklerini vurguladı.

Başkan Altepe, “Gurur duyulacak, şanlı bir geçmişimiz var. Nereye gitsek, Osmanlı Türk eserleri yok edilmiş. Belgrad’da 220 cami varmış, şimdi 1 tane kalmış. Yine Üsküp’te 128 tane cami varmış, şimdi 20 tane kalmış. Bizim ecdadımız ise hüküm sürdüğü topraklarda 1 kilise bile yıkmadı. Onun için bu millet, büyük bir millet. O yüzden gelenek ve göreneklerimize, kültürümüze sahip çıkıyoruz” dedi.

Başkan Altepe, konuşmasında, dünyanın Türk anlayışına ihtiyacı bulunduğunu da vurguladı. Türklerin bugüne kadar yaşadıkları topraklarda barış ve kardeşliği tesis eden ana unsur olduğunu kaydeden Başkan Altepe, yarınlarda da bu değerleri muhafaza etmek, güçlendirmek için kültürel mirasa sahip çıkmaya devam edeceklerini ifade etti. Geçmişlerine bağlı olan toplumların yok olmayacağını, yarınlarını dünden daha güçlü bir şekilde tesis edeceğini belirten Başkan Altepe, “Dünyanın Büyük Türk Milletine ihtiyacı var. Dünyanın huzuru için bir ve beraber olmamız gerekiyor. Onun için de çok çalışmamız, bu tür organizasyonları daha etkin şekilde düzenlememiz gerekiyor. Geçmişlerinden kopuk toplumlar eriyip giderler. Onun için biz, Türkiye Cumhuriyeti olarak Türki cumhuriyetlerle birlikte geleceğe yürümeye devam edeceğiz. O nedenle hedeflerimize, hizmet eden bu organizasyon nedeniyle emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bursa ve çevresi dahil olmak üzere Türkiye’deki Yörük-Türkmen Dernek ve federasyon temsilcilerinin de katıldığı etkinlik kapsamında; Kökbörü (Oğlak kapma), Pars ve Kuşak Güreşleri, At Yarışı, Mangala, At üzerinde Ok Atma, Atlı Güreş, Yaya Okçuluğu, Aşık Atma, Matrak Cenk Sporu gibi spor, savaş ve strateji oyunları oynanmaya başlandı. Ünlü dombra sanatçısı Arslanbek Sultanbek ile Kerküklü ses sanatçıları Ahmet Tuzlu ve Osman Avcı, şenlik kapsamında ziyaretçilerle buluşacak. Yine Kırgız, Kazak, Kafkas halk danslarından ve aşıkların atışmalarından örnekler, ziyaretçilere keyifli anlar yaşatacak. Uludağ’ın eteğindeki tarihi Kocayayla’da; Kazak, Kırgız, Uygur, Özbek, Türkmen, Tatar, Nogay gibi akraba topluluklarının kültürel objeleri, lezzetleri ve giysileri izleyenlerin beğenisine sunulacak. Yaylada kımız, süzme yoğurt ve kurut yapımı, Boorsak, Çelpek, Çiğbörek gibi hamur işleri ile yün eğirme, kilim dokuma, gelin alma, aşık atışması, Beşik toyu, Betaşar (Duvak açma), börk, kılıç ve bıçak üretimi, Türk dünyası sohbetleri ve Aksakallar toyu gibi geleneksel törenler ve el sanatları isteyenlere uygulamalı olarak öğretilecek. Organizasyon kapsamında kurulan Arasta Çarşısı’nda ise geleneksel el sanatları ürünleri satışı yapılacak, Göktürk alfabesi dersleri verilecek. Etkinliğe; Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Moğalistan, Altay Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Kırım, Afganistan, Çin-Doğu Türkistan-Uygur Özerk Bölgesi, Dağıstan Özerk Cumhuriyeti, Tataristan, KKTC, Gürcistan (Karakalpaklar), Makedonya, Bulgaristan, Kosova, Irak Türkmeneli, Suriye Bayır-Bucak, Romanya, Macaristan, Pakistan ve Türkiye’den sporcular ile STK temsilcileri katılım sağlıyor.

Bu yıl ikincisi planlanan ve uluslararası nitelikte olan Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği, Pazar günü son bulacak