Bursaspor Kulübü’ne büyük katkıları olan hem futbolculuk hem de teknik adamlık görevleri üstlenen Nejat Biyediç'i vefatının 12. yılında saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

Mostarlı ve Bursalı bir adam

Futbolcuların "Nejat Hoca için oynuyoruz" dediği, mütevazı gençbir Boşnak. Uzaktan attığı sert şutları ve yedek kulübesindesigara içmesiyle meşhur.

_151bd11c0784ab3af9c94c9222f44cab

Nejat Biyediç genç bir orta saha oyuncusu olarak 27 yaşında Bursa’ya transfer olmuş, geldiği ikinci sezonda ağlara 17 gol bırakarak rekor kırmış ve taraftarın teveccühüyle İmparator lakabını almıştı. 31 yaşında yaptığı erken jübileyle herkesi şaşırtsa da, futbolcu arkadaşlarının sadakati ve sevgisiyle Bursaspor’un teknik patronluğu yolu suhuletle açılmıştır önünde. Jübile yapmasına rağmen takımının kötü gidişine dayanamayıp, sezon içerisinde 7 maçta daha forma giymesini açıklayacak cümle tribünlerin kalbine asılmıştır; İmparatorlar kimseyi yalnız bırakmazlar!

sakarya-nejat-biyedic-in-haftalik-olagan-basin-2-497301-443_amp

1996'dan sonra Karşıyaka ve Karabükspor'u çalıştıran Nejat, 1998'de kavuşmuştu yeniden sevdiğine. Ancak bir kez daha bozulmuştu araları. Henüz bir yıl geçmesine rağmen yine ayrılmıştı sevenler. Nejat Biyediç'in Bursa sevgisi, ona üç dönem Bursaspor'un teknik adamlığı şansı vermişti. Öyle bir özdeşleşmişti ki Bursaspor'la, yeşil-beyazlı ekip ne zaman teknik adam arayışına girse, ilk olarak akıllara o geliyordu. Yani karşılıksız değildi aslında Nejat Biyediç'in sevgisi. Onun Bursaspor'u sevdiği kadar, kulübü ve kulübün taraftarları da ona bağlıydı. Bazı gerekçelerden dolayı zaman zaman ayrılsalar da aslında hep beraberlerdi. Kim bilir, belki de onları ayırabilecek tek şey ölümdü....

ea_nejat

Editör: Haber Merkezi