Vakıfköy Orhan Özselek Tesisleri'nde Başkan Ali Ay, Ak Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Genel Müdür Erhan Başoğlu, Spor Toto Teşkilatı Hukuk Müşaviri Sercan Mumcu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Necdet Sezer ve beraberindeki heyet birlikte spor lisesi projesiyle ilgili incelemede bulundu.

Proje 10 Gün İçinde Nihayete Erecek

Heyetin birlikte yaptığı toplantının ardından ilk açıklamayı Milletvekili Hüseyin Şahin yaptı. Şahin şunları söyledi: "Bugün çok önemli bir gün. Bursaspor'da geleceğin futbolcularını yetiştirme çabalarını, güzel bir çalışmayla, eyleme dönüştürüyoruz. Eğitimli ve nitelikli genç futbolcuları daha yukarıya taşıyacak Bursaspor Lisesi'nin protokolünü imzalanmasıyla ilgili çalışmalar başlattık.

Vakıfköy Tesisleri'nde Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'nin büyük desteği ile Sayın Başkan Ali Ay'ın da Spor Bakanlığı nezdinde girişimleri oldu. Artık bu projeyi kamuoyuna açmak üzereyiz. Çok yakın zamanda da protokolü imzalama aşamasına getireceğiz. Teknik çalışmalar var. Milli Eğitim ve Spor Bakanlığı tarafından Yıldırım Belediyesi'nin destekleri ile bir hafta 10 gün içinde gerekli resmiyet nihayete erecek. Bu, Bursaspor yönetiminin başarısıdır.

Proje üretmedeki kabiliyetlerini de görmüş olduk. Daha önce Telekom şirketi ile de anlaşma sağlanmıştı. Büyük, küçük güzel projelere imza atıldı. Ben daha önce Bursaspor yöneticiliği de yaptım. Böyle bir proje içinde olmaktan ve bu projeyi bakanlarımıza aktarmaktan büyük gurur duydum.

Türk gençliğine Türk sporuna hizmet etmekten büyük gurur duyuyoruz. Cumhurbaşkanımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Şimdiden herkese hayırlı olsun. Bu müjdeli haberi herkes bekliyordu" ifadelerini kullandı.

Projenin Sonuna Geldik

Başkan Ali Ay ise, "En büyük teşekkürü Cumhurbaşkanımıza etmemiz lazım. Spor Bakanımız ve Milli Eğitim Bakanımıza da ayrıca teşekkür ederim.

Ben hayatımda bu kadar Ankara'ya gidip gelmedim. En sonunda hayallerimiz gerçekleşti. Okulun yanına da konaklama tesis yapılacak. Eğitim kısmı Milli Eğitim Bakanlığı'na verilecek. Tüm masraflar onlara ait olacak. Bu projede bize destek olan TFF Başkanı Yıldırım Demiören'e de ayrıca teşekkür ederim.

Benim ve Bursalıların hayaliydi. Taaddütümüzdü. Milli Emlak'tan bir yer daha alacağız. Oraya da Bursaspor Kolejini kurmak için girişimlere başlayacağız.

Bursaspor Türkiye'nin en iyi altyapısıdır. Beklentimiz çok fazla. Yeterli mi? hayır değil. Bursaspor'un en az 4-5 tane altyapıdan futbolcusunu kadroda tutması lazım. Şampiyonluk öyle geldi.

Böyle projeler için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Allah utandırmasın. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik" dedi.

Hayalimiz Gerçeğe Dönüşüyor

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali de, şunları söyledi: "Bu iş önce hayalle başladı. Şimdi gerçeğe dönüşüyor. Sportif başarılar çok önemli. O büyük sahaların arkasındaki başarı Spor Lisesi ile taçlandırdığımızda, Bursaspor Kulübü, diğer kulüpler nezdinde ayrı bir yeri olacak. Gençlerimizi spora bilimsel olarak da hazırlamak önemli olacak. Bursaspor, geçmişte olduğu gibi Spor fabrikası olmaya devam edecek.

Yıldırım ilçesinde olması da ayrıca heyecan verici. Biz de Yıldırım'ı spor şehir yapmak için çabalıyoruz. İlçemizde böyle bir akademik derslerin verileceği Spor Lisesi olması çok önemli. Biliyorsunuz gençlerin üzerinde büyük tehditler var. Onun için de çok önemli. Bursaspor'un marka değeri de daha çok artacak. Hayalini kurduğumuz bir şeyin somut adımlarını atmak bizi mutlu etti."

Bursa Gençlik Spor İl Müdürü Süleyman Şahin, "Bugün bir milattır" derken, Spor Toto Teşkilatı ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, "Böyle bir projeye destek olmak onur verici" yorumunu yaptı.