Bursaspor Kulübü, teknik direktör Samet Aybaba ile 3 yıllık anlaşma sağladı. Aybaba, İbrahim Yazıcı Tesislerinde düzenlenen törende kendisini yeşil-beyazlı renklere bağlayan sözleşmeyi imzaladı. 63 yaşındaki teknik adamın, Bursaspor'dan yıllık 5 milyon TL kazanacağı belirtildi.

İmza töreninde konuşan Başkan Ali Ay, “Biliyorsunuz yeniden başkan seçildik. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Başarılı olmak istiyoruz. Başarılı olmak için de elimizden geldiğince uğraş veriyoruz. Biliyorsunuz Samet Hoca ile görüşüyorduk. Dün buluştuk kendisiyle çalışma kararı aldık. Kendisi daha önce de burada çalıştı. 2010 şampiyonluğunda onun da katkısı olduğunu düşünüyorum. Anlaştık, hayırlı uğurlu olsun. Bence güzel günler göreceğiz. Bunun için adım atıyoruz” diye konuştu.

Yeni Teknik Direktör Samet Aybaba, “Bursa önemli bir futbol şehri futbolda dev şehirlerden biri. Ayağa kaldırmamız lazım. Son iki yıldır hem saha içi hem dışı sorunluları vardı. Bir sürü yaşanan şey var, bunlar yakışmıyor. Ekibimizle birlikte elimizden geleni yapacağız. Yeterli olur mu bence olmaz. Şehrin bütün dinamiklerinin destek vermemiz lazım. Hep birlikte hareket etmemiz lazım. Biz elimizden gelen her şeyin en iyisi yapacağız. Şehir de bize destek verecektir diye düşünüyorum. Yeniden ayağa kalkmış her şeyi kendine yakışır şekilde yapan bir Bursaspor için çok çalışacağız. Özellikle Vakıfköy ile çok çalışacağız orası benim birinci önceliğim. Mevcut isimlerden yeni transfer çıkarmaya çalışacağız. Sayısı az kalitesi daha iyi nokta atış transferler yapmak istiyoruz. Bu şehre layık, herkesin beklediği coşkulu, yere yatmayan topu dışarı atmayan sadece futbola odaklı herkesin keyif aldığı bir takım yaratmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sözleşme şartlarının sorulması üzerine Ali Ay, “3 yıllık sözleşme yaptık. Tazminat maddemiz yok. 5 Milyon TL yıllık” dedi.

Takımın durumu için neler söylemek istersiniz? sorusuna Samet Aybaba, “Dışarıdan bakıyoruz biz. İçerideki arkadaşlarla yeni çalışmaya başlayacağız. Dışarıdan görüntü kötü. Marka değeri ile de sorun yaşadı Bursaspor. Çok büyük bir düşüş var bunu toplamamız lazım. Burayı aile haline getireceğiz. Oyuncuları mutlu etmemiz lazım. Sadece sahaya odaklanmalarını sağlamalıyız. Genç oyuncular var iyi bir harman yapıp, bütçeye de bakarak 4-5 kaliteli isim katarak hem yarışacağız hem de yapılandıracağız. Bir bölüme bakmayacağız. Neyi nasıl daha uygun hale getirebiliriz diye? Bunu yaparsak 2 seneyi unutacağız. Oyuncuların kafasından da sileceğiz” yanıtını verdi.

Ekibiniz belli oldu mu? Mustafa Er devam edecek mi? şeklindeki soruya Aybaba, “Bu hafta görüşeceğiz. Değerlendireceğiz” yanıtını verdi.

Top başının ne zaman olacağının sorulması üzerine Aybaba, “27 Haziran’da toplanacağız. Haftalık programı basın ile paylaşacağız” dedi..

13 yabancı oyuncu var, toplamda da 34 oyuncu var? Yabancı sayısı konusunda bir düşünceniz var mı? sorusuna Samet Aybaba, “En fazla 10 yabancı oyuncu planlıyoruz. 10 yerli, 8 de altyapı olmak üzere kadroyu 28 kişilik düşünüyoruz” yanıtını verdi.