Başlarda yemek masalarında oynanmış olsa da daha sonra bir masa tenisi masası standardı belirlenmiştir. Masa tenisi sert, düz ve çoğunlukla yeşil masalarda oynanır. Masa uzunluğu 2,71 metre, genişliği 1,52 metre dikdörtgen bir masadır. Tam ortasına gerili olan ağ 15,25 cm uzunluğundadır.Yerden yüksekliği 76 cm’ dir. Masa tenisi topu genellikle top selüloit veya plastikten478 yapılan 2,5 gram, 38 mm yarıçaplı bir top kullanılır.

Oyun çok hızlı seyreden bir oyun olduğu için çevresi boş bir ortamda durmalıdır. Turnuvalarda 12metreye 6 metre genişlikte bir alan bir masa için boş bırakılır. Oyun 2 ya da 4 kişiyle oynanır. Masanın iki tarafında yerleşen oyuncular her sayıdan sonra servis atarlar. İlk başlangıçta kura çekilir. 5 sayıda bir servis atan taraf değişir. Kim 21 sayı Safirbet alan seti kazanmış olur.

Masa tenisi kuralları bakımından tenise benzer. Raket masa dışına çıkmayacak şekilde filenin iki yanında gider gelir. Önceden belirlenerek 3 ya da 5 set olarak oynanır. Oyunculardan biri servis atarak oyunu başlatır ve kendi sahasına bir kez vurdurup diğer sahaya yollamaya çalışır. Masaya değme sadece ilk serviste geçerli bir kuraldır. Oyuncu açık elle havaya attığı topa raketle vurur. Yapamazsa karşı tarafa 1 sayı yazılır. Oyun çiftler tarafından oynanıyorsa servisi sağdaki oyuncu yapar. Top masanın çapraz karşısına ulaşmalıdır. Sonrasında da eşler sırasıyla değişerek servis kullanır.

Günümüzde bir birliğe üye olan 1 milyondan fazla masa tenisi sporcusu vardır.