Müzik hayatına ilk başladığı yılları anlattığı röportajında İlhan İrem‘in Bursaspor ile ilgili ifadeleri şöyle olmuş;

Otomobilin içindeki genç adam, parmağıyla aşağılarda bir yeri işaret etti ve, “Bir zamanlar burada kamp yapardı Bursaspor. O zamanlar, onlar da benim gibi zirve mücadelesi yapıyorlardı. Hiç unutmam olaylı bir Göztepe maçı öncesi gene burada kampa girmişlerdi. Ama, o gün Nihat‘ın gölüne engel olamamış ve yüzüp yüzüp kuyruğuna geldiğimiz kupaya veda etmiştik.” dedi.

Zirveye Giden Yol Güç Ama Aşılmaz Değil Üstü kırmızı, altı mavi giysileri vardı İlhan İrem‘in, Bursaspor, yeşil-beyaz renklerle, o ise Kırmızı-Mavi kar giysileri ile savaş veriyordu arenada. Aralarında çok benzerlikler vardı. “İşte ileri üçlümüzde Sedat 3, Feridun ve Bünyamin var. Her hafta yüzbinlerce sporsever önünde sınav veriyor onlar. Görevleri gol atmak, attıkları gollerle puan almak. Bunun için seviliyorlar koca Bursa‘da. Bunun için para alıyorlar, bunun için bir dedikleri iki edilmiyor.

Ya ben!..

Ben de aynı durumdayım. Benim de yüzbinlerce dinleyicim var. Her yeni plağımla, her yeni turnemde, her yeni sahneye çıkışımda onlara karşı bir sınav veriyorum. Verdiğim her yeni sınavla da, zirveye bir kez daha çıkıyorum. Daha doğrusu çıkmak zorundayım. Sözümle, müziğimle tüm şarkılarım bana ait. Buram buram İlhan İrem kokuyor onlar. Beste alabilmek için günlerce bestecilerin kapılarını aşındıran, bir söz yazdırabilmek için haftalarca söz yazarlarının peşinden ayrılmayan şarkıcıların zirve yolunu tuttukları bu ortamda, beş yılda beş “hit” şarkı ile zirveye çıkan ben İlhan İrem de attığım adımlara çok dikkat etmeliyim” diyor İlhan İrem. Hayal Kırıklığı İle Dolu İlk Yıllar 1963 yılında kurulan Bursaspor ile müzik hayatına 1972 yılında başlayan İlhan İrem‘in ilk yılları oldukça zor geçmişti. Çok kez, başarı yerine hayâl kırıklığı ile karşılaşmışlardı. O günleri de şöyle anlattı İrem: “Bursaspor, kurulduğunun ikinci yılı birinci lige çıkma savaşı vermeye başladı. Ama, büyük şanssızlıklardan sonra lige Bursaspor yerine komşu kentin takımı Eskişehirspor çıktı. Ama, Bursalı seyirciden, Bursasporlu futbolcuya, kulüp başkanından Muhtar Hoca‘ya kadar herkes, umutlarını bir sonraki yıla saklamış ve işte o yıl Bursa Atatürk Stadı‘nda lig sevinci yaşanmış, şeref turu atılmıştı.

Gelelim bana!..

İstanbul‘a geldiğim ilk yıllarda bestelerimi götürdüğüm tüm plak şirketleri, kapılarını “şraaak” diye yüzüme kapatmışlardı. “Keşke gelmeseydim bu koca kente” diye düşündüm önceleri. Ama bir Bursalı olarak, Bursaspor gibi mücadeleyi bırakmamalıydım. ilk 45’liğim “Yazık Oldu Yarınlara/Haydi Sil Gözlerini” ile ilk şeref turumu attım. Işıklardan Uludağ‘a doğru tırmanmaya başlamıştım. Bu bir başlangıçtı. Ama başlamak, bitirmenin, zirveye ulaşmanın yarısıydı ve azimle çalışmalarıma devam ettim.” İlk Plağın Ardından Gelen Başarı Demet Pop dünyamızda artık İlhan İrem devri başlamıştı. HEY Dergisi‘nin “Yılın Müzik Oskarları” anketinde arka arkaya önce “Yılın Ümit Veren Erkek Şarkıcısı”, ardından da “Yılın Erkek Şarkıcısı” seçilen genç şarkıcı üçüncü olarak da “Anlasana” ile zirveye çıktı.

Editör: Haber Merkezi