Bursaspor Divan Kurulu Başkanı  Galip Sakder ilk olarak şunları söyledi:

"Değerli Basın mensupları ;   Öncelikle toplantımıza katıldığınız için hepinize teşekkür  ederim.  Bildiğiniz gibi Bursaspor’umuz için çok zor şartlarda çok zor bir sezonu geride bıraktık. Söylemesi bile  hoş olmayan özetle ligde  kalmayı başarabildik.

Divan Kurulu Yönetimi, Kulüp Yönetim Kurulu, İdari kadroda çalışan personelimiz, Teknik heyette görev alan arkadaşlarımız, futbolcularımız ve taraftarlarımız olarak çok zor günleri aşarak bugünlere gelebildik.

Şimdi önümüzde yaşanacak  daha da zor günler bizleri bekliyor. Yönetim Kurulumuzun aldığı  karara göre 17/25 Haziran tarihlerinde olağanüstü Genel Kurulumuzu gerçekleştireceğiz. Biraz sonra açıklayacağımız rakamlar  Bursaspor’un içinde bulunduğu ekonomik durumun ne kadar vahim olduğunu ortaya koyacaktır.

Değerli Basın Mensupları ;  Bütün bu koşullar altında  önümüzdeki günlerde yapılacak olan Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında aday olacak arkadaşların  hesaplarını, planlarını, projelerini çok iyi yapmalarını ve Bursaspor Kongre Üyelerinin karşısına çıkmalarını Divan Yönetim Kurulu olarak  hatırlatmak isteriz.

Olası adayların Bursaspor Kulübünün içinde bulunduğu durum konusunda ki  gerçek bilgileri sağlıklı öğrenmelerini ve  daha sonra ’’Haberimiz yoktu’’ bahanelerine sığınmamalarını rica ediyoruz. Taraftar gruplarının da söz konusu gerçekleri görerek Bursaspor’un  geleceğinin aydınlık olması konusunda hareket etmeleri  ve  geçmişte yaşanan olumsuzlukların bu dönem yaşanmaması konusunda gayret göstereceklerine inanmak isteriz.

Bu arada ; Olağanüstü Genel Kurul’da  Başkan adayı olacakların listelerini tüzüğümüzün ilgili maddeleri gereğince  , 10 Haziran Cumartesi günü saat 15.oo/17.oo arasında Özlüce Tesislerinde Divan Yönetim Kurulu’na teslim etmeleri gerektiğini tekrar hatırlatırız.

Son  olarak da 60.yaşını kutladığımız şampiyon Kulübümüze tüm Bursa’lıların sahip çıkacakları ümidi ile katılımınız  için  hepinize  tekrar teşekkür ederim.

7405 YENİ SPOR KULÜPLERİ VE FEDERASYONLARI KANUNU

Bilindiği üzere; 7405 Sayılı yeni “Spor Kulüpleri ve Federasyonları Kanunu”, önemli bir değişim sürecini de beraberinde getirdi.

Nisan 2022’de çıkan yeni yasa kapsamında ilk etapta 1 yıl, ikinci etapta ise 6 aylık ek sürede tüzük ve esas sözleşmelerin yeni yasayla uyumlu hale getirilmesi zorunluluğu bulunuyor. Özetle Kasım 2023’e kadar önümüzde bir tüzük genel kurulu var.

Kulüpler artık dernek değil.  Yeni bir tüzel kişilik kimliğine kavuşmuş durumda. Kulüpler ayağı yere basan bir bütçe hazırlamak ve bunu geliri giderine eşit denk bütçe şeklinde uygulamak zorunda.

Yeni kanunun en önemli getirisinin denk bütçe ve borçlanmada sınırlandırma uygulamaları olduğunu söyleyebiliriz…  Yöneticilerin sorumluluğu noktasında da önemli bir çerçeve çizilmiş durumda. (yönetim kurulu üyeleri dışında müdür dahil yetki verilen herkes sorumlu)"

Editör: Haber Merkezi