banner300

Yotube Bursasporx.com

İşte Milli Takım "PRİM" krizinin perde arkası!

Tüm eleme maçlarında oyanayanlara Terim 500'er bin Euro prim yazmıştı. Şampiyonaya gelmeyen Gökhan Töre'nin hak edişi bile 320 bin Euro olurken, Fransa yolunda 7 gol atan Burak Yılmaz'a prim yoktu...

Bursaspor 24.06.2016, 15:51 24.06.2016, 15:58
İşte Milli Takım "PRİM" krizinin perde arkası!

Burak, Arda'ya, o da Terim'e gitti. Terim rahatsız oldu. Çünkü daha önce de onu atlayarak TFF ile prim konuşmuşlardı. Görüşme bittiğinde Arda, Hırvatistan maçında oynamak bile istemiyordu.HIRVATİSTAN ve İspanya yenilgilerinden sonra Milli Takım ile ilgili sayısız eleştiri ve iddia ortaya atıldı. En çok üzerinde durulan konu ise paraydı.Futbolcular, sonraki açıklamalarında kendileri için paranın değil, milli formanın önemli olduğunu sıkça vurguladı ancak maçlardan önce bu konuda bir kaos yaşandığı da açıktı.Milli Takım'daki prim tartışması, birkaç aşamada yaşanmıştı.

1 - 150 bin Euro'luk Fransa 2016'ya katılma primi İzlanda maçı sonrası Başkan Yıldırım Demirören tarafından 500 bin Euro olarak açıklandı. İlk tartışma burada başladı. 150 bin Euro'nun üzerine 350 bin Euro mu eklenecekti, yoksa 500 bin Euro ayrıca mı ödenecekti? Bazı futbolculara göre prim 650 bin Euro olmalıydı.
İKİNCİ tartışma ise ödeme zamanıydı. Turnuva 10 Haziran'da başlayacaktı. Ama primler henüz yatmamıştı. İddiaya göre Kaptan Arda Turan ve bazı oyuncular federasyon yetkilileriyle prim konusunda Terim'in haberi olmadan konuşmuşlardı. 
TFF primi hesaplara yatıramıyordu, çünkü 2016 yılının ödeneği kapanmıştı. 9 Haziran'da yapılacak yeni mali genel kurul ile federasyon önümüzdeki yılın bütçesinden ödemeleri yapacaktı.
Sonuçta mali genel kuruldan hemen sonra paralar hesaplara yatırıldı. Primleri belirleyen isim Fatih Terim'di. Tüm maçlarda oynayan oyunculara toplam 500'er bin Euro ödeme yapıldı. Futbolcular görev aldıkları maçlara göre hakedişlerini almışlardı. Örneğin Gökhan Töre'nin hesabına 320 bin Euro yatmıştı.

2 - ALMANLAR ŞAMPİYONLUĞA  300 BİN EURO VERİYOR!
ASIL mesele işte tam da burada yaşandı. Burak'ın hesabına para yatmadı. Tüm oyuncalar alırken ona hiç prim yazılmamıştı. Primleri belirleyen Fatih Terim'di. Tam da Euro 2016 finallerine giderken büyük bir kriz ikinci kez kapıyı çalmıştı. Burak, EURO 2016 elemelerinde 13 maça çıkmış ve 7 golle Fransa'ya gitmemizde büyük rol oynamıştı.Sorun artık para değildi. Burak aldığı primlerin bir bölümünü çalışanlara dağıtıyordu. Arda, kaptan olarak durumu Terim'e taşıdı:
"Hocam, herkesin ismi listede. Ancak milli takımda golleri atan adamın ismi yok."Bu sözlerin Terim'de uyandırdığı duygu malum... Otoritesine, yönelik çıkış olarak yorumladığı bu sözlerle Arda ile arasında ipler kopma noktasına geldi.
Açık ve sert konuştu:"Benim kararlarımı mı yargılıyorsun?"Bu görüşme sonrası morali bozulan Arda, Hırvatistan maçı kadrosunda dahi olmak istemiyordu. Kaptan olarak araya girmiş ama teknik direktörü ile arası açılmıştı.
NOT 1: Futbolcuların aldığı primlerden söz ettik. Ya teknik heyetin primleri. Onu da açıklayalım. Fatih Terim, Euro 2016'ya katılma primi olarak sözleşmesinde yazdığı gibi 500 bin Euro aldı.
NOT 2: Turnuvaya katılan 24 ülke arasında en fazla primi Türk Milli Takımı alıyor. Almanya'nın Avrupa Şampiyonluğu'na verdiği prim 300 bin Euro, Türkiye'nin sadece Avrupa Şampiyonası'na katılma primi 500 bin Euro.

ÇEK MAÇI SABAHI.
TERİM HERKESİ ÇIKARDI, OYUNCULARLA BAŞBAŞA KONUŞTU
ÇEK Cumhuriyeti maçından sonra Fatih Terim "Sorunlar bu sabah itibariyle bitti" dedi. Bu sözlerden anlaşılan açık ve netti:
Prim tartışması noktalandı.
Arda ile olan kırgınlık sona erdi.
Oyuncular artık maçlara odaklı. Terim aslında bu sözleri maçtan saatlerce önce TFF yetkililerine söyledi:
Bugün eskisi gibi olmayacak. Arda'yı göreceksiniz.
Hem iyi oynayacak, hem de onunla sık sık göz göze geleceğiz.
Terim, Hırvatistan maçı öncesi nasıl tehlikeyi görmüşse, (ama önlem alamamışsa) Çek maçı öncesi de umudu önceden görmüştü. Ama iş işten geçmişti.

Peki ne oldu da milliler iyi oynadı?
Maçtan bir önceki gün Terim tüm yardımcılarını dışarı çıkardı. Oyuncularla baş başa kaldı.
Özellikle Arda ve Burak'a yönelikti sözleri. Ama isim vermedi.
Hepimiz aynı gemideyiz. Siz ne istiyorsunuz?
Konuşmanın detayları yok. Çünkü herkes sanki "Omerta" yemini etmişçesine suskunluğunu koruyor.

Kaynak: Bursa'da Bugün
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@