Kaptanlarımızdan Emirhan'ın maç sonu yayıncı kuruluşa verdiği röportaj beni çok etkiledi. Saha içinde gereken mücadelenin verildiğini, saha dışından da artık gereken desteğin verilmesi gerektiğini, açık ve anlaşılır bir dille ve efendice dile getirdi.

Şehrimizin en büyük marka değeri Bursaspor'a maddi destek anlamında yapılan çağrılar bir türlü arzu edilen düzeyde bir etki yaratmadı. Yaygın kullanımıyla şehir dinamikleri dediğimiz kesim, cılız desteklerle süreci sürdürüyor. Son haftalar içerisinde Başkan Sn.Kamat Belediye Başkanımız Alinur Aktaş'a ve BTSO'ya teşekkür mesajı yayınladı. Nasıl bir destek verildiği belli olmadı ama teşekkür edildiğine göre biz de teşekkür edelim.

İstenilen desteğin, Bursaspor'un tüm borçlarını kapatmaya yönelik olmadığını belirtmekte fayda var sanırım. Çünkü bu mesele konuşulurken sürekli 600-700 milyon gibi büyük rakamlardan bahsedilip insanları korkutuyorlar. Bu borcun eritilmesi mümkün değil zaten bu süreçte. Bahsedilen yardım, kısa vadede Bursaspor'un Süper Lig'e çıkması için lazım olan yardımdır.Madde madde yazmaya gerek yok ancak kendimce şöyle sıralayabilirim;

Öncelikle personelin birikmiş alacakları,

Şimdiki oyuncularımızın en azından maaşlarının 1-2 taksidi,

Transfer tahtasının açılması için gerekli miktar ve

Alınacak 3-4 transferin finansmanı.

Listenin uzatılması elbette mümkün.

Bu kalemler bu şehrin bir gecede toplayabileceği bir miktardır. Destek olanların da apaçık duyurup, saygınlıklarını artırmalı, dualara eklemeliyiz.

Nasıl bir başlangıç yapılabilir?

Siyasilerin iç işlerimize karışmadığı bir düzeni hepimiz istiyoruz. Onlardan genel olarak istenen sıcak para değil zaten. Tutup da belediyemizin bütçesinden Bursaspor'a para aktarılmasını beklemek zaten yanlış. Ancak, kulüp ve iş adamlarını, firmaları bir araya getirerek reklam sponsorluğu vb. bir yapıda buluşturmak, o konsorsiyumu oluşturmak ancak onların desteğiyle yapılabilecek bir iş. Yeter ki bir başlangıç yapılabilsin.

Uzun vadede gelir getirici projeler üretmek ve bunları işler hale getirmek de yönetimimizin görevi. Ayakları yere sağlam basan projelere taraftarlar da firmalar da destek verecektir.

Kalıcı gelirler oluşturabilmek (stat isim hakkı, dükkanların kiralanması vb) yönetimsel anlamda istikrar gerektiriyor. Sürekli değişen yönetimlerle de bu işlerin takibi zor. Sportif başarılara kafa yormamak olmaz elbette ama bir yandan da kulübün geleceği için devredilebilir projeler için de fikirler üretmek şart.

Kaçak dövüşmeye gerek yok. Bu yazıyı okuyan biri kendisinin ne gibi bir sorumluluğu var biliyordur. Kiminiz yıl boyu ancak 1-2 kalem store alışverişiyle destek olabilir, kiminiz tüm storeyi 50 kere satın alabilirsiniz. Evet para kolay kazanılmıyor ,biliyoruz. O paraların hangi şehirde kazanıldığını da biliyoruz.

Şehir dinamiklerine çağrı yapmaktan, onlara sitem etmekten yorulmadık , yorulmayacağız da. Ama üstüne alınanları bilmediğimiz için havanda su dövüyor gibi aynı çağrıları, aynı sitemleri edip duruyoruz. Artık bir yerden başlamalı. Taraftar grupları,platformlar vb. defalarca sosyal medyadan çağrılar yaptılar. Şehrin en büyük mülki amirinden yereldeki her türlü partinin temsilcilerine, milletvekillerine kadar seslerimiz duyuldu ama neden (!) karşılık bulmadı?

Gençlerimizi bir dakika durup düşününce yüzünüzde tebessümler oluşuyor. Var mı hatasıyla, eksiğiyle bu gençlere kalıcı kızgınlığı olan? Yoktur. Olmamalı da.

Bu gençlere, kötü yönetilirken, paraları savururken, dibe giderken engel olamadığımız, ligden düşmüş bir Bursaspor verdik ve Süper Lig'e çıkarmalarını istiyoruz. Ellerinden gelenin fazlasını yapıp, tüm Türkiye'ye bizi konuşturmadılar mı? Gencecik, pırlanta gibi gençlerimiz,çakı gibi teknik ekibimiz var. "Bu şehrin yüzünü tekrar Bursaspor'a döndürmemiz lazım." diyen bir hocaya sahibiz. Hepsi biz gibi seviniyor, biz gibi üzülüyor. Daha ne isteyelim?

Mustafa Hoca'nın elini güçlendirmek için kadroya takviyeler yapmamız şart. Bu gerçeği söylerken, gençlerle yola devam edersek Süper Lİg'e çıkamayız anlamı çıkmasın; inşallah bunun mücadelesini azimle vereceklerdir ancak ekibi güçlendirmek, eksikleri gidermek adına yapılacak çalışmalar için süremiz yok. Bu eksiklikleri gidermek için takviye şart.

Okuyan bir millet değiliz biliyorum. Yazarken de kaç kişi tam olarak okur acaba diye her zaman merak ederim. Yine her zaman yazdıklarımızı yazdım. Çünkü doğru olan tektir ve her zaman söylenir: Bu şehrin ileri gelenleri bir an önce Süper Lig'e çıkmak için gerekli olan desteği sağlamalıdır.

Saygılarımla.