Bursaspor 2. Başkanı Emin Adanur, Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri’nde basın toplantısı düzenledi. 

Adanur, şunları söyledi: "Uzun zamandır yapmak istiyordum, bugüne nasip oldu. Son zamanlarda tepkiler çok yoğunlaştı, gerek istifa süreci olsun, gerek kongre süreci olsun, bu konuda camiadan çok büyük talepler var istekler var, biz de bugüne kadar neler yaptık baştan anlatalım hem de sizden gelen soruları cevaplandıralım.

5 Haziran da göreve geldik, göreve gelmeden önce bize bu göreve layık gören arkadaşlarımız bize bir şey söylediler Bursaspor batıyor Eskişehirspor olma yolunda, tahta uzun dönemdir kapalı transfer yapılamıyor, kulübün elektrik doğalgaz personel ihtiyaçları karşılanamaz haline geldi, tabii ki Süper Lig hedefi de var. Biz de iyi niyetlerle, Bursaspor kötü bir duruma düşmesin ayakta kalsın, Bursaspor hiçbir zaman sahipsiz kalmaz ama belli bir düzeyde güçte olması lazım. Biz de bir payda sağlayabilir miyiz, neler yapabiliriz diye iyi niyetlerle yola çıktık.

Yolun başında verdiğimiz sözler vardı, birçok ziyaret yaptım. Bunların da açıkçası sportif başarı dışında birçoğunu yerine getirdik, şeffaf olduk özellikle maddi konularda bilgilendirdik transfer tahtasını açacağız dedik hallettik kurumlarla sıkıntı yaşanmayacak dedik çok şükür bugüne kadar sıkıntılarla alakalı kulüp problem yaşamadı. Ortada çok ciddi sportif başarısızlık var. İnsanlar bana güvenerek oy verdi allah hepsinden razı olsun onları mahcup etmeme adına çabaladım haklarını helal etsinler teşekkür ederim hepsine. Süreç başladığı zaman en büyük problemimiz transfer tahtası problemiydi. Dosyaların halledilmesi gerekiyordu, o süreçte çok zorlandık. Aynı anda dünyanın yarısına gittik geldik insanlara ulaşmaya çalıştık 55 günde bunu hallettik. Seçimlerden önce vaat ettiğimiz para vardı 40 milyon TL, verdiğimiz sözü 2-3 ay içerisinde verdik. Bu yetmedi bugüne kadar yönetim olarak biz 74 milyon TL katkı sağladık. 74 milyon TL içerisinde 23 milyon 400 bin TL’sini geri almışız, şu an içeriside 50 milyon yönetim katkısı var* 

"BİZ SÖZÜMÜZÜ TUTTUK"

Bursaspor Kulübü 2. Başkanı Emin Adanur: "40 milyon TL’yi vereceğiz dedik sözümüzü tuttuk. Transfer tahtasında çok ciddi bir maddi kaynak ayrıldı, futbolcu ödemelerimizle alakalı maalesef transfer tahtasına yönelmek zorunda kaldık. Transfer tahtasını açtığımız için hiçbir şeyi doğru yoluna koyamadık oraya harcadığımız emek maddi kaynak, bu durumları transferde ve sonrasında bunu futbolcu ödemelerinde kullanamadık, kaynağımızın birçoğunu ortaya aktarmak zorunda kaldık. Biz yqabancı oyuncularımızın ödemelerinde geç kaldık, Euro 20’yi gördü, hepimiz aynı ülkede yaşıyoruz. Bundan 1,5 ay önce ödemeler daha değişikti. 

Yerlilerde şöyle durum var Bu futbolcumuza borcumuz var ama aslında geçen yıldan kalma ödemeler kalmasaymış mevcut futbolcumuza ödeme borcumuz yokmuş. Geriden kalan borçları ödediğimiz için yaptığımız sözleşmelerde aksama oldu. Biz seçimden önce kendimiz vaat ettiğimiz şeyi tuttuk ama bize verilen sözler tutulmadı. Belli başlı gittiğimiz yerler vardı, Bursaspor güveni kaybetti, vaat ettiğiniz parayı verin bu güveni tekrar sağlayın Bursa spor camiası büyük camiadır bizler de gerekli kaynağı fazla fazla sağlarız dediler ama maalesef yeterli geliri elde edemedik.

"YTERLİ GELİRİ ELDE EDEMEDİK"

Adanur: "Kampanyada 4,5 milyon TL gelirimiz olmuştu ama 4 milyon TL’ye yakını arkadaşlarımız tarafından karşılanmıştı. Forma sponsorlukları başta güzel başladı sona doğru istediğimiz gibi olmadı. Kimseyi suçlamaya gerek başarısız olunduysa en büyük suçlu benim. Ne bir yönetici arkadaşım, ne tanıştığımız insanlar olsun iyi niyetle bir şeyler yapmaya çalıştı. Bursaspor un zarar görmemesi adına elimizden gelen maddi manevi bütün emekleri sarf ettik ortada herkesin kabul ettiği sorumluluktan kaçmadığı sportif başarısızlık var. En büyük istek kongre alınması. İleride bir başarısızlık olursa, işin sonunda da efendi efendi adabımızla camianın huzurunu bozmadan insanların daha fazla, benden kaynaklı olduğu söyleniyor ama herkes biliyor ki bu böyle değil, kutuplaşma oldu. Biz gerçekten büyük bir aileyiz. Camia içerisinde kutuplaştırma oluşturan başkan da olmak istemiyorum. Benden dolayı insanların birbirleriyle kutuplaştığı düzen de istemiyorum, kavga istemiyorum. Kavganın bursaspora faydalı olmadığını biliyorum. Biz iyi niyetle bir yola çıktık, başarısız olduysak ısrarcı olmanın diretmenin anlamı yok, biz bu şehirde yaşıyoruz. Camiaya zarar veren bireyler olmak istemiyoruz Bursaspor’a zarar veren olmak istemiyoruz. Başardık başaramadık o ayrı ama hiçbir zaman biz Bursaspor Kulübü’ne zarar vermedik. Demokratik bir talep bu ama maalesef bazı arkadaşlarımız tarafından doğru olmayan şekilde de talep ediliyor. Çok detaya girmek istemiyorum eğer gerçekten istenmiyorsak çirkinlik olmasına gerek yok, camiada ikilik çıkarmaya gerek yok. Her şey önümüzde duruyor. Alnımız ak çekindiğimiz hiçbir şey yok, bile bile yanlış yapmadığımıza yemin edebilirim. Kaç para çıktıysa resmi çıkmıştır.

"İSTİFA ETMEMİZİ İSTEMELERİ NORMAL"

İsitfa istekleri üzerine Adanur: "Burada insanlar dışarıda istifa etmemizi istiyorlar bu doğal bir durum ama bunu söylerken biz istifa ettikten sonraki durumdan farkında değiliz yönetimimiz şimdi istifa ettiğini açıklasın, gerçekten etmemizi istiyorlarsa yarın imzayı atacağım. Biz istifa etiğimiz zaman 2 aylık bir süreç olacak burada maçlarımız olacak alacaklı olan futbolcular inanın hepsi TFF’ye başvurmak zorunda kalacaklar insan psikolojisi. Bakın hiç konuşmadım ama ben teknik heyetin de kalabileceğini düşünmüyorum bu kaotik ortamda insanlar panik yapacaktır, 8 hafta sonra gelecek insanın açılmamış bir tahta, sözleşmesi feshedilecek oyuncular var, 8 hafta sonrasını düşünün. İsteniyorsa hepsinin gözünde istifa mektubunu yazarım, yarın akil insanlarımız gelsinler istifa etmemiz gerekiyorsa gerçekten imzalayalım ama bu ne kadar doğru bunun sonuçlarını kim kabul edecek kim karşılayabilecek. Aklında başkanlıkla düşüncesi olan arkadaşımız büyüğümüz şimdiden gelsin, 20-30 milyon bütçe lazım, tahtayı açması için bütçe lazım şimdiden gelsin genel kurul kararı alalım, biz hiç müdahil olmayalım ama bu ne kadar doğru. birbirimizi gaza getirelim istifa et derken o işin içinden nasıl çıkılacak bilemiyorum. Biz istifa etmeye hazırız böyle diyorlarsa.

Tabii ki hatalarımız var. Başından beri destek aldık allah razı olsun çok ciddi manevi destekler aldık, herkes bize özellikle çok ciddi motivasyon veriyordu, bu bize hem maddi hem manevi gücü veriyordu arkanızda çok ciddi bir kitle var, bu güzel bir mutluluk demek ki hatalar yaptık ki insanlar desteğini kesti hata yapmış olmasak 17. Sırada olmazdık bir günde olmuş bir şey değil 21 haftadan oluşuyor bu haftalar boyunca belli hatalardan dolayı bu duruma geldik insanlar desteklerini kesmeye başladılar. İşin başka tarafı da aslında hiç destek gelmedi protokolde mülki amir gördünüz mü, burada ben ne yapmış olabilirim ilk maç neden kimse gelmedi. Tahtayı açtık insanlar uzun zamandır söylüyordu niye kimse teşekkür etmedi. Taraftar her zaman teşekkür ediyor, sportif başarı dışındaki her şeye olumlu bakan taraftar da varken Adanaspor maçında niye kimse yoktu. Bu benim Bursaspor’daki durumumdan değil önceki geçmişimden dolayı.

Bursaspor’a başladığım gün geçmişime ait her şeyi sildim hesaplaşmaya girdim, herkes aynısını yaptı. İlk haftadan destek yoktu, kimseyi suçlamıyorum bazı gerçekler var. Çok olumlu tepkiler aldık, camianın dışında bizim yaptığımız başardığımız. 4, 4,5 milyon tl uedaşa bizimle alakası olmayan borcu ödemişiz bursagaza borcu ödemişiz bunları yaparken kaç kişi yardım etti. Baktığınz zaman hangi iş insanı devreye girdi kim yardım etti. Belli paydalar vardı Bursaspor’a destek sağlayan hiçbirinden destek almadık, bugüne kadar yapılması gereken yapılmadı. 53 milyon biz de bekleyeceğiz, Bursaspor’da kalmaz sonuçta paramız, biz nasıl uzun yıllardır ödenmeyen.
40 milyon bütçe ile yola çıktık, 60 62 milyon tl kaldı içeride. Bizim de verebileceğimiz en üst seviyeye çıktık içeride borçlu olduğumuz oyuncular var sezona çıkıyorsunuz sezon boyunca gerekli ihtiyaçlar var, kulübün sabit gideri bile 2.5 milyon tl. burada hiçbir şey yapmadan futbolculara ödeme yapmadan dahi giderler var, bizim topladığımız şehirden 5 milyon tl, bunun da şirketlerimiz tarafından verildi. 1 milyon tl şehrin katkısı var, sportif başarı da olmadığı için bu da gelmeyecek biz verdiğimiz sözün üzerine çıktığımıza göre başka çözüm varsa kulübe neden fayda sağlanmadı. İş futbolcu satıp maddi kaynaya gelince maalesef birçok kişi karşı çıktı. Karşı çıkılmasındaki sebebi de anlayamadık, bugüne kadar biz sözümüzü tutup yerine getirdikten sonra futbolcu satışındaki zoraki durumu anlayamadık. Futbolcularımızla alakalı birçok kulübe sunduk pazarlama stratejisi bu Konyaspor’dan Kerem Şen’e ilgi geldi 12 milyon lira istedik 5 milyon 250 bin tl teklifte bulundular batuhana gaziantepten teklif geldi 10 milyon istedik 4,5 -5 milyon teklif geldi taha ile Fenerbahçe ilgileniyordu, taha için trabzonsporla 17 milyona anlaştık. 29 milyon ve şampiyonluk pirimi 32 milyona anlaştık.

17 tane transfer yapıldı bunların 4-5 tanesinde Pertev vardı bu saatten sonra kalırsak transfer yapma işi mümkün değil.

2-3 katından fazlası bu bir öngörü, biz ismaili şimdi 2,5 milyon euroya satarız hayal kurarken 2,5 milyon tl verdik gitti, ali akman da bedavaya gitti. Bursaspor bu oyunculardan para kazandı. Şu anki satıştaki durum şehir bana 20 30 milyon verdi de ben mi sattım, burada maddi sıkıntı olduğunu herkes biliyor, destek geldi de oyuncuları mı sattım, oyuncuların ibanlarını verelim oyunculara yatırın. Bizim futbolcularımıza borcumuz var ibanlarını verelilm, bu arkadaşlarımıza yatırın para da istemiyoruz. Biz güvenmediğimiz için para vermiyoruz diyen de artık yok bu kulüp nasıl gelir elde edecek.

Camiaya saygı duyuyorum. Bir adım sonrasını söyleyebilecek biri var mı, satmadığınız zaman kulübün sürekliliği de yok. Kulübü hayatta tutmaya çalışıyoruz sportif başarısızlık var süper lige çıkmak istiyoruz ama ortada gerçek var, sistemsizlik var. Burada çok kolay değil bahane uydurup sportif başarısızlığın önüne geçmek istemiyorum biz başarısızlık olduk ama inanın tek başımıza olmadık şehir başarısız oldu. Ben de üzülüyorum oyuncu satılmasına, ben de isterim dahga iyi paralara satılsın. İnsanlara bunu anlattım ama aynı insanlar da bana 40 50 milyon ver biz gerisini hallederiz dediler tıkanan nokta burası. Herkes elini vicdanına koyacak. Bursaspor’un bu durumunu herkes biliyordu nelerle mücadele ettiğimiz ide herkes biliyordu, her şeyi ulu orta yaptık. Bu 3 oyuncu satılamasaydı sürekliliğmiz mümkün değilidi. Kalırsak eğer transfer tahtasını açacağız buradan gelen parayla içerideki oyuncularımıza ödemelerimiz var, yeni transfer yapmayı düşündüğümüz oyunculara bütçe ayıracağız.

Biz danha önce açıklama yapsaydık hiçbir şey olmazdı yine ortada kalırdık. Transferde tabii ki pişmanım o süreci doğru yönetemedik her yerde bunu söyledim zaten o sürede tahtaya odaklamıştım kendimi, o gün de sadeec bir şey söylüyordum tahtayı açayım, o yüzden ben herkes biliyor her şeyimle hayatımla maddi manevi kendimi tamamen tahtaya odakladım. Transferin sadece 4-5 futbolcusunda etkim oldu, kalanlar da teknik ekibimiz scout ekibimiz mesela namık’ı scouting ekibimiz buldu allah razı olsun, benimle hiç alakası yok. Zalazar scouting ekibi buldu, fazla oldu, hatalı oldu bunu her yerde kabul ediyorum 17. Yiz diye değil ilk başlamadan önce de söyledim transferleri çok sağlıklı yapamadığımızı o gün de kabul etmiştik.

Divan kurulumuz, bu olursa istifa olur doğru olması gereken ne varsa odur, akil heyet divan kurulu olur, tribün liderlerimiz var, camiamızın çok sevdiği üyelerimiz var.
Biz İsmail ile alakalı kulübümüzün yapması gereknleri yaptık, kendisi de idmanlara katılamdığı günlerle alakalı noter tasdiklerimizi yaptık. Bursaspor kulübü İsmail ile alakalı yüzde 100 haklı. Bu ciddiyette olan profesyonellikte olan julüpler girişim yaptıkları zaman bizi tanıdıklarını burada bonservis bedeli imza parası gelir vereceklerse bursaspora vereceklerini söylediler adana Demirspor bunu yapmadı biz dava ettik. Dava ediyorsunuz dava sonuçlanana kadar bir şey yapamıyorsunuz. Davanın sonuçlanmasını bekleyeceğiz." dedi.

TİM MATAVZ İLE YOLLAR AYRILIYOR

Emin Adanur: "Tim Matavz ile yollarımızı ayırıyoruz. Örnek veriyorum 550 bin Euro hak ettiği maaş var indirime gidecek belli kısmını peşin ödeneyeceğiz, vadelendireceğiz.
Ben bizzat emirhanın burada kalması için 3 gece buluştum sen bizim kaptanımızsın burada kalmalısın takımı senin üzerine kurduk o zamanalr süper ligden teklifler geldik, konuştuğumuz zaman süper lig düşünüyorum aklım orada kalıyor dedi hiçbir şey diyemezsin sonuçta genç, maddi olarak iyi bir iyileştirme yaptım ama sonraki süreçte maalesef olmadı belki aklı süper ligde kaldı sonunda da yollarımız ayrıldı alacağına dair talebi olmadı, herkesin önünde kendisine teşekkür edeyim.

Murat Sancak’ın yanına gittim diye aslında bana kızanlar aslında onlar beni oraya gönderdi. Masada oturdum görüşmem lazım diye problem olur mu diye o masadaki arkadaşlarımız bütün sen bursasporun menfaati için gerekirse ayağına gideceksin gocunmayacaksın bazı sorunlarımız oldu geleceğe taşımak zorunda değiliz, ayağa kalkma mücadelemiz var oraya kesin gitmem gerekiyor diyen insanlar oraya niye gittin dedi. Birçok şey danışılarak görüşülerek yapıldı.

Token olayı şöyle, zaten orayla sözleşme olduğu için her şeyi rakamsal açıklayamıyorsunuz dedim ki yüzde 50 den fazlası bizim dedim. 50 milyon adet token satıldı, herkesin gözü önnüde kaç para gelir geleceği de belliydi, yaptığımız her şeyi açıkladık stad isim hakkını, transfer tahtası açıldığı zaman her şeyi rakam rakam açıkladık. Bizim bugün başarısız olduğumuzu camia söylemiyor mu, önümüzde 16 hafta var camia bizi gönderiyorsa bunu düşünmüştür. Ben bunu söylediğim zaman mekanlarda ve ortamlarda sen 40 ver biz de verelim diyen insanların sözleri ne olacak. Siz 40 milyon verin 20 milyon bursa her türlü verir dediler sözler tutulmadı. Ben hala yerimdeyim sezon sonuna kadar kalıp başarısız olursam hangi hakla isteyeceğim ki o parayı. Biz 3 yıl seçildik, sezon sonunda o parayı almayacağız üzerine para vereceğiz.

İlk Mustafa hocanın gitmesiyle başladı, kimin suçlandığı önemli değil o konuda zincir kırıldı bu konuda hiç tecrübem yoktu, şu an sorsanız bana o tweet’i atmam maç sonları hiçbir zaman tweet atmam maç sonlarında herkes gergin oluyor, bür gün sonra sakinleşiyor 10 hafta sonra anlayabildim tecrübe bu. Kimseyi suçlamıyorum tecrübesizliğimizin kurbanı olduk, mustafa hoca gitti. Ali hocamızla çıktık, hızlı karar vermeyelim diye, birçok seçenekle görüştük ilk başta tamer hocamızla görüşmüştük kendisi kabul etmeyince herkesle görüştük fatih hoca ile anlaştık kabul etti kendisinin oynattığı oyun camia tarafından kabul görmedi yüzde 100 herkes aynı ağızdan kendisinin gitmesi gerektiğini söylediği için fatih tekke gitti. Özcan hoca ile anlaştık, 5 6 hafta sonra yüzde 100 camia gitmesini istediğimiz için, biz anlaştık ama camia gönderdi kendisiyle de uyuşamadık. Tamer hocamızla yola çıktık teknik direktörlük kısmını istediğimiz gibi yapamadık. Kendi başarısızlığımınm altında ciddi bir tecrübe eksikliği var.

Hukuken kulübü zarara uğratmış ne varsa, gerekli tüm her şeyi yapıyoruz.

Bahsi geçen 2015 2016 2017 yıllarıyla ilgili ve devamındaki o dönemdeki başkanların futbolculara yapılan teknik heyete yapılan ödemelerdeki anlaşılan rakamlar var. 1 yıllık misal 3 milyon tlye anlaştık 3 milyon tlyi ödesem de ödemesem de o sözleşme elimde. Vermek zorundasın spotajını, kulüpler biz ne kadar ödemiş isek ödenti üzerinden beyanda bulunulmuş. Alınan dönemlerde bursasporda derneğin bilançosunda bulunan arsa arazi gibi gayrimenkulleri birden fazla gayrimenkul satışı olduğu için siz bunu tiacaret olarak yapıyorsunuz burada ticaret yaparsa kurumlar verigis katma değer yönü var diye arkadaşlarımız izah etse de yok denildi raporu… 
Rakam 450 binin üzerindeyse yasal sürede uzlaşma başvurumuzu yaptık uzlaşma günü geldiğinde istediğimiz rakamlara uzlaşabilirsek uzlaşmayı kabul ediyoruz diyeceğiz, aksi halde uzlaşma olmadı diyerek dava açma hakkımız var. Mahkeme hakkımız saklı, 2017 de ile ilgili devam eden bir süreç var zaman aşımı olmasın diye. Bugün itibariyle size ne kadar borcumuz var diye soruyoruz resmi yazıyla söylemiyorlar, çünkü bu kredi değil, yatmayınca faiz faiz bir yere kadar gelmişler, bununla ilgili 5 hazirandaki genel kuruldan sonra ilk gelenler bankacılar oldu. Yeni yönetim yeni para ödemeleri yapalım taksitlendirelim, ilk önce bankacılar geldi.


Yüzde 15 tüm futbolcularımız için sonraki satışlardan pay mevcut Batuhan ve kerem biz de kalacak, taha muhjtemelen trabzonspora gidecek. Kiralamalarını da Trabzonspor karşılayacak. Çok problem olacağını düşünmüyorum belki ekstra bir motivasyon bile olabilir.

Teknik direktörümüz şu an sportif direktörümüz ile beraber, ilgilendiği takip ettiği oyuncularımız var birçok noktaya gelne oyuncularımız var, onları bekliyoruz. Matavzıon dışında birkaç yabancı daha var, bizim her zaman hedefimiz büyük hala bursasporun playoff şansı var rakiplerle çok ciddi puan farkları yok bu ligde her an her şey değişebiliyor biz maalesef galibiyet serisi yakalayamadık Kocaeli maçında kırılma olamadı kırılma maçlarını kazanamadık.
Şu an ki durumda kalmayacağımıza eminim. Bu durum düzelecek, her maçın kendi özelinde çok tuhaf durumlar var, en son çıktığımız maç erkenden gol yiyoruz maç erteleniyor, Erzurum maçında tüm gücümüzle sahadayız olmuyor, menemenspor maçı olmuyor. Her maçın kendi özelinde sorunlar oluyor. Birçok maç kırılma maçlarını olmadı.