Bursaspor’un dün Amedspor’la oynadığı maçta yaşanılan olaylarla ilgili olarak Bursaspor’un önceki dönem yönetim lideri Emin Adanur’dan çarpıcı değerlendirmeler geldi. Adanur, ”Münferit birkaç kişinin yaptığı bazı eylemler dışında kesinlikle ırkçı bir eylem ya da doğudaki insanları, Kürt halkına yönelik bir eylem değildi. Eğer Bursaspor taraftarı ırkçı olsa idi beni seçmezlerdi” dedi

VATAN PARTİSİ İL BAŞKANLIĞINDA KONUŞTU

Vatan Partisi‘nin İl Başkanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında dün oynanan ve ülke gündemine oturan Bursaspor - Amedspor maçındaki olaylar değerlendirildi.

Vatan Partisi Bursa İl Başkanı Dilek Çınar basın toplantısında yaptığı açıklamada, “ Futbol içinde çeşitli kavgalar istemediğimiz görüntüler oluyor, bu olaylar ilk defa olan olaylar değil. Hepimiz aşinayız, aşina olmak istemesek de. Diyarbakır’da PKK paçavralarının, terör örgütünün sözde lideri Abdullah Öcalan’a yönelik olumlu sloganlarının atılması bu süreci farklılaştıran bir aşama oldu. “Derken, tribünde açılan beyaz Toros ile gladyo elemanlarının fotoğraflarının açılmasını doğru bulmadıklarını söyledi.

Çınar, ”Ama bunun üzerinden de tüm camiayı ırkçı olarak yargılamak son derece yanlıştır. Burada Bursaspor’u ırkçı veya faşist diye nitelendirmek doğru değildir. Bunu Bursaspor taraftarı da Bursa halkı da kabul etmez. Bizim bugün birlik olmamız gerekiyor. Maç sırasında açılan en anlamlı pankart “Ne mutlu Türküm diyene” pankartıdır. Bizi millet yapan Türk bayrağı altında birleşmiş olmamızdır” diye konuştu.

“BURASPOR IRKÇI TAKIM OLSA İDİ BENİ SEÇMEZLERDİ”

Vatan Partisi’ndeki basın toplantısına katılan Bursaspor’un önceki dönem yönetim lideri Emin Adanur da Bursa’da dün yaşanılan olayların aslında öncesinin olduğunu ve taraftarın tepkisini salt dünkü maçla değerlendirmemek gerektiğini ifade etti. Adanur süreci şöyle anlattı:

Ertekin ve Ayaroğlu arasında sorun mu var? Ertekin ve Ayaroğlu arasında sorun mu var?

“Açıkçası bu hikâye 2010 yılında başlıyor. Bursa'da oynanan Bursaspor, Diyarbakır maçı vardı. Orada İstiklal Marşı okunurken Diyarbakırlı bazı taraftarlar tamamı değil, bazıları tarafından bir ıslıklama oldu. 2010 yılında o ıslıklamayla beraber olaylar başladı. Tabii Diyarbakırspor'un ismi Amedspor olarak değişti. Benim de hatırladığım kadarıyla 2016 yılından bugüne kadar da yaklaşık 3 defa karşı karşıya geldik. Bunlardan biri geçtiğimiz 25 Eylül 2022 yılında yaşandı. O karşılaşmada Bursaspor Amedspor'a misafir gittiği zaman açıkçası hiç Türk futbol tarihinde görmediği bir vakıa gerçekleşti. Tüm çabalarımıza rağmen maçı izleyemedik, çünkü yayınlanmadı. Hani bütün stadı dış dünyaya ve basına kapatıp oraya giden vatandaşların sosyal medyaya attığı videolarla her şeyi gördük. En azından görmemiz gerekenleri gördük”

“MAALESEF FUTBOL DÜNYASINDA BUNUN BİR KARŞILIĞI OLUYOR”

Adanur, dünkü maçla ilgili olarak da Bursaspor taraftarının ortaya koyduğu tepkinin ırkçılık ve bölücülük olarak değerlendirilmesinin son derece yanlış olduğunu söyledi.

25 Eylül’de Diyarbakır’da oynanan maçta yaşanılanların bu sonucu doğurduğunu belirten Adanur, “Ama çok daha büyük ırkçılığı biz orada gördük. Sen kendi evinde, kendi sahanda bu kadar ileri gideceksin dışarıya maçı vermeyecek kadar ileriye gideceksin. Saha içinde yaşanan olaylar belli. O kadar ileriye gideceksin, tasvip etmiyoruz ama bugün de maalesef bu sonuçlar geliyor. O zaman bunu da öngöreceksin. Çünkü futbol dünyasında böyle bir şeyin karşılığı her zaman var maalesef. Bu Amedspor Bursaspor'un özelinde de değil. Yarın bir başka büyük kulüplerde de olabilir. Diğer takımlarda da böyledir. Bursaspor camiası çok büyük bir camia burada olumlu da olumsuz da yaptığınız her şeyin bir karşılığı oluyor” diye konuştu.

‘TİMSAH ARENA AÇILDIĞINDAN BERİ BÖYLE KALABALIK GÖRMEDİM’

Bursaspor önceki dönem yönetim lideri Emin Adanur Vatan Partisi’nde düzenlenen basın toplantısında Timsah Arena’nın açıldığından bu yana ilk defa bu maçta 43 bin izleyici ile bir izdiham derecesinde kalabalık olduğunu belirterek, maç sırasında açılan beyaz Toros ve Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın posterinin yanlış olduğunu ve asla kabul edilemeyeceğini de söyledi.

ADANUR KONUŞMASINI ŞÖYLE SÜRDÜRDÜ:

“Emin Adanur olarak doğru bulmadım. Türk milletinin ya da Kürt milletine bıraktığı derin bir iz var. Bu izi kaşımak, bu izi tekrar insanların aklına getirmek ya da yüzüne vurmaya kimsenin hakkı yok. Bu bir spor müsabakası orada kötü şeyler oldu, burada da oldu. O Fotoğraflar bugün Türkiye gündeminde ve Türkiye’yi rahatsız eden hem Türkiye Cumhuriyeti milletini hem Kürt milletini ayrım yapmadan söylüyorum. Bursaspor hali hazırda hem de yıllardır Bursaspor tribün liderliğini yapan Mehmet Güzelsöz Diyarbakırlıdır. Bursaspor ırkçı olsaydı zaten bu tribünlerin abisi ya da tribünlerin lideri Diyarbakırlı birisi olamazdı. Ben doğuluyum, Kürt’üm. Camia ırkçı olsaydı beni başkan seçmezdi.

“HER İKİ KULÜBÜN YÖNETİMİ BİR ARAYA GELMELİ”

Bursaspor önceki dönem yönetim lideri İş insanı emin Adanur basın toplantısında yaptığı açıklamanın sonunda iki kulüp yönetimine de çağrıda bulundu.

Adanur, ”Bu iki takım yarın yine bir araya gelecek. O zaman Allah muhafaza daha kötü istenmeyen olaylar yaşanabilir. O yüzden şimdiden iki kulübün başkanları ve yöneticileri bir araya gelerek, iki kulübün tribün liderlerini de yanlarına alarak kardeşlik görüntüsü vermeliler. Ayrıca Bursaspor taraftarlarının kesinlikle tüm Amedspor taraftarlarını, bu kulübe gönül vermiş olanları, Diyarbakır halkını ve Doğu kökenli yurttaşlarımızı karşısına alma gibi bir niyeti ve ya tepkisi kesinlikle söz konusu olamaz. Münferit olayları buraya çekmeye çalışmak bölücülükle eş değerdir” diye konuştu.