Bu maça dair yazıyı genişletmeyi oldukça anlamsız buluyorum. Bu yazıda bir hatırlatma zamanı geldi o da profesyonel futbolu, profesyonel ligdeki genç oyuncu psikolojisini, lig ve güncel hayatın dinamiklerini kenara bırakıp Bursaspor maç kazandıkça sağa sola sataşarak genç oyuncuların performansı üzerinden bilgiçlik taslayanlar için utanma vaktinin geldiğidir.

TRANSFER TAHTASI KEYFİYETİ

Transfer tahtası meselesine keyfi bir iş gibi yaklaşıp tahtayı açıp açmamayı adeta isteğe bağlı bir iş gibi konuşanlar gördük. Bu insanlar ''Genç Oyunculara Güvenin'' söylemi ile kendilerine adeta bir koruma kalkanı oluşturup transfer yapmayalım düşüncelerini vurguladılar. Bizler de ligin 2.yarısında rakiplerin güçleneceği, ligin daha sert geçeceği, covid ya da sakatlık sebebiyle kadronun daralacağı gibi somut öngörüler ile takımın 4-5  transfere ihtiyacı olduğunu ilk 2 olmasa bile bu takviyeler ile play off'un en iddialı takımı olacağımızı sürekli ifade ettik.

Doğru takviyelerin genç oyuncuların performansını da yükselteceğini teknik olarak anlattık. Ancak somut gerekçelere rağmen Bursa'da gündem Göztepe'ye 5 atan takım, Adana Demir'i deplasmanda yenen takım bu ligden de ilk 2de çıkar düşüncesine kadar ilerledi.

Şimdi şunu net olarak söyleyebilirim ki futbol üzerine düşünmek, vizyoner bakmak, öngörülü davranmak ile futbolu sevmek farklı şeyler. Takım sezonun en iyi dönemini yaşarken şartların zorlaşacağı dönemleri tahmin edemeyen ancak öngörülü davrananlara da adeta bilgiçlik taslayan zihniyetin gerçeklerle yüzleşme zamanı geldi.

Bursaspor bu sezon maç maç hedef için oynamaya devam edecektir ancak Bursaspor'u bekleyen bir başka tehlike de üst lige çıkamadığı taktirde bu sezon parlayan, nitelikli oyuncularını kaybetme olasılığıdır. Nitelikli oyuncular nitelikli ve para kazanabilecekleri liglerde yer almak ister. Sezon sonunda kongre yaşayacak olan, kaotik dönemlerin çok sık rastlandığı bir camia olarak Mayıs sonrası dönemde kadronun iskeletini oluşturan nitelikli oyuncuları da kaybedersek gelecek sezon Bursaspor'u üst ligden düşen ve aşağıdan gelen hevesli kulüpleri de eklersek daha da zor bir lig bekleyecektir. 

Futbol uzmanlarına şunu da belirtmekte fayda var. Bursaspor'un genç oyuncularının sahada yalnız kaldığı, mücadelelerinin yetmediği her dakikada emeğiniz var. Gündemi ''Takviyeye ne gerek var'' algısı üzerine yoğunlaştırıp karar vericilerin de işini kolaylaştıran onların da ''Bu takıma takviyeye gerek yok'' düşüncelerini destekleyip teknik ekibin elindeki transfer listesini çöpe attıran zihniyet yanılmıştır. Yanılarak belki de Bursaspor tarihinin en önemli sezonlarından birinin de harcanmasına sebep olmuştur.

Kusura bakmayın; Futbol izlemesi keyifli, izledikçe de her şeyi insana bildiğini zannettiren bir spor ama işin organizasyon kısmı ve mühendislik alanı bu kadar basit denklemlere sahip değil.

Editör: Haber Merkezi