Serkan Yetişmişoğlu'nun kaleme aldığı yazıda tam 5 sezondur futbolun vitrini Süper Lig'den uzak Bursaspor'un, Süper Lig tarihinde, transferde en çok kâr eden kulüp olduğu açıklandı.

Transfermarkt'in araştırma haberine göre, "tüm zamanların" yeşil-beyazlı kulüp, 42 milyon euro ile transferdeki en kârlı kulüp olmuş!

Whatsapp Image 2024 02 28 At 23 21 09 65Df9E8B80Ee4

EN KÂRLI KULÜP BURSASPOR

"Süper Lig tarihinde, takımların transfer piyasasında futbolcuların bonservisleri üzerinden elde ettiği kazançları inceledik. Süper Lig tarihinde alım ve satımda en başarılı kulüp Bursaspor oldu. Yeşil-beyazlılar, şimdiye kadar 43 milyon euro bonservis bedeli harcarken, 85 milyon euro değerinde futbolcu satışlarından gelir sağladı.

Bu gelir ve gider karşılaştırmasında, Timsah'ın 42 milyon euro kâr ettiği sonucuna varılıyor. Bursaspor, bu başarılı transfer politikasına rağmen sportif başarılar elde edilemedi.

Kulübün mali yapısı, borçlar nedeniyle oldukça zor bir döneme girdi. 2009-2010 Süper Lig şampiyonu olan takım, şu anda 2. Lig Beyaz Grup'ta son sırada bulunuyor. Transfer tahtası kapalı olan kulüp, kötü gidişatı durduramazsa gelecek sezon 3. Lig'de mücadele edecek. Bir zamanlar transfer piyasasında sattığı futbolcularla adından söz ettiren Bursaspor, bu başarıyı sürdüremedi.

Timsah, Elvir Baliç'i 9.5, Cédric Bakambu'yu 7.5, Ozan Tufan'ı 7 ve Enes Ünal'ı 4.4 milyon euro gibi rakamlara satarak önemli gelirler elde etmişti."

SADECE BONSERVİSİ KAPSIYOR

"Peki, bu tabloda, 4 şampiyon takım neden yok?" diye bir soru gelebilir aklınıza...

Bunun cevabı da şöyle: Bu kâr tablosu, sadece bonservis alışverişini anlatıyor.

BAŞKA GELİRLER EKLENMEMİŞ

Bu kulüplerin; naklen yayın, Avrupa kupaları kazanımları, gişe, kombine, reklam ve store gibi gelir kalemleri ile transfer ettiği ve kadrosunda bulunan futbolculara ödediği "bol sıfırlı milyon euroluk yıllık maaşlar" bu hesaba dahil edilmemiş.

Editör: Haber Merkezi