Bursaspor Başkanı'ndan puan silme açıklaması

Bursaspor Başkanı Mesut Mestan, basın mensuplarıyla kahvaltıda buluşmasında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bursaspor 01.10.2019, 13:31 01.10.2019, 13:44
Bursaspor Başkanı'ndan puan silme açıklaması

Bursaspor’un son durumu ve mali yapı hakkında merak edilenleri cevaplandıran Başkan Mestan, “Olmak istemediğimiz bir ligdeyiz ama bunu kabullendik. Yönetim olarak da şehir olarak da kabullendik. Bunun üstesinden nasıl geliriz diye uğraşıyoruz. Bursaspor şehrin önemli bir markasıdır. Şehrin bu markayı çok sevdiğini ve değer verdiğini biliyoruz.  Geldiğimiz 3 aylık süreçte gerçeklerimiz vardı. Bursaspor transfer tahtası kapalıydı. Uzun uğraşlar sonucu onu açtırabildik. Akabinde de ligde bulunduğumuz konuma getiren alt yapıdaki genç oyuncularımız hem de bu ligi bilen yetenekli, kaliteli oyuncuları transfer etmeyi başardık” diye konuştu.

Zorlu bir süreçten geçtiklerini belirten Başkan Mestan, yaklaşık 8 ay sonra ligin sona ereceğini ve bu süreci de Süper Lig’e çıkarak atlatmak istediklerini kaydetti. Ancak kulübün diğer yandan zorluklarla da uğraştığına işaret eden Başkan Mestan, FIFA’daki dosyalara dikkat çekerek “Bizi bekleyen en büyük tehlike FIFA’daki dosyalar. Bunlar geçen yıl davaları açılmış. Bu yıl da bunların çoğu sonuçlanacaktır. 5 milyon Euro anaparası, yaklaşık 1 milyon Euro da faiz ve cezaları olabilir. Bunların içinde ödenmezse 3 dönem transfer yasağı olan dosyalar var.  Kamuoyunun bunu bilmesi gerekiyor. Büyük ihtimal bu dosyalar sezon sonuna kadar sonuçlanır. Faizleri ile birlikte 6 milyon Euro gibi bir bedeli var. Şu an gelirimiz yok. Sponsorlarla kısmi gelirlerimiz oldu. Futbolcu satışlarından bir takım gelirlerimiz oldu. Güzel şeyler de söyleyelim; 500-550 milyon liradan borcu 420 milyon liraya indirdik. Maliyetleri yüksek futbolcuları satarak tasarruf ettik” dedi.  

TAKIM BÜTÇESİ 30 MİLYON LİRA

Bu yıl futbol takımının bütçesinin ise toplamda 30 milyon lira olduğunu belirten Başkan Mestan, “Yaklaşık 5 milyon Euro yapar. İstanbul kulüplerinin bir futbolcu fiyatına takımı kurduk. Burada da bir tasarrufumuz oldu. Personel sayımızda azaltma oldu, onu istemeyerek yaptık. En çok üzüldüğüm konu oydu. Sonuçta burada yıllarca hizmet etmiş arkadaşlarımız vardı. Ama kulübün geldiği mali durum hem maaşları ödeyemez durumdaydı hem de kulübün tasarrufa gitmesi gerekiyordu. Biz de Bursaspor için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bursaspor’u yalnız bırakmasınlar, paraları da çarçur olmayacak. Borcu azalttık, sağlanan katkıların, yapılan yardımları doğru yerde harcamaya çalıştığımızı anlatmaya çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

ALİ AY GİBİ OLMAYACAĞIZ

3 puan silinmesi konusuna da açıklık getiren Mestan, “Geçen yıl aralık aylarında futbolcular imzalanıp federasyona bildiriliyor. Bunu yapmazsanız size bir süre veriliyor. O sürenin sonu da bize denk geldi. Yaklaşık 17 milyon TL’lik rakam var. Bu giden oyuncular ve kulüpler de vardı işin içinde. Bunları biz ikna edemedik. 17 milyon TL ödeyecek bütçemiz de yoktu. Şu an ki süreçte Tahkim Kurulu’na itiraz ettik. Olumlu sonuçlanacağını düşünüyorum. Daha kesinleşen bir şey yok. Tahkim Kurulu’ndaki kararın bizim lehimize geleceğini düşünüyorum. Bu konuda ümitsiz değilim. İnişler çıkışlar olacak. Bizler Süpermen değiliz. İkinci İbrahim Yazıcı olma gibi hedefimiz de yok. Ali Ay gibi olma niyetimiz de yok. Bursa’da binlerce insan var. Bizden daha iyi bu görevi yapacaklar da vardır. Şu an görevde biziz. Bizler yönetimdeki arkadaşlarla elimizden geleni yaparak Bursaspor’u Süper Lig’e çıkartmayı hedefliyoruz. Burada olmazsa olmazımız şehrin bütünlüğüdür. Bu takımın herkese ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

FEDERASYON PARA VERMİYOR

Bursaspor Kulübü’nün şu anki sürecinde 6 milyon Euro’yu ödeme gücünün bulunmadığının altını çizen Başkan Mestan, “Tüm gelirler temlikli. Federasyondan da 1’inci Lig’de galibiyet başına prim yok, onu da cebimizden ödüyoruz. Bizi -6 puan şeklinde bekleyen bir tehlike yok. Naklen yayın gelirleri bankaya temlikli olduğu için bize gelmiyor. Federasyondan bir kuruş para gelmedi bize. Alternatifimiz proje üretmek ve şehrin ileri gelenlerinin Bursaspor’a sahip çıkması. Şu an bizim TFF’den transfer yasağımız yok, transfer yasağı getirecek borcumuz da yok. Onları da ödedik, erteleme de yok. 30-40 küsür dosyayı da hallettik. Kendimize değil, Bursaspor’a destek bekliyoruz. Biz burada neferiz. SMS kampanyası yaptık, yaklaşık 400 bin lira gibi bir gelirimiz oldu. Onun süreci var, şu an bu rakamı kullanamadık hala bankada bekliyor. Telekomların tahsilat süreçleri var, tahsil ettikten belirli bir gün sonra kulübe ödeme yapıyor ama açtığımız kampanyada da gelen gelir, beklediğimiz düzeyde değil. Biz derken, bizi Bursaspor olarak algılıyorum. Başkanlar gelip geçici, Bursaspor kalıcı, bizler de Bursaspor için çalışıyoruz. Bursaspor’un neferiyiz. Şehrin kenetlenmesi gerekiyor. Bursaspor, Türkiye’nin en değerli kulüplerinden, şampiyon kulüplerinden bir tanesi ve Bursa’nın en büyük markası” dedi.

3 SIKIŞIK DOSYA VAR

Mevcut kadrosundaki futbolculara ödemeler noktasında sıkıntı yaşamadıklarını söyleyen Başkan Mestan, “Peşinatların bir kısmını ödedik, bir kısmını da bu hafta ödemeyi planlıyoruz. Şu an kurduğumuz 30 milyon liralık takımda futbolcularla ilgili sıkıntı görünmüyor. Bunu futbolcularımızla da oturup zaman zaman konuşuyoruz. Mesafe de koymuyoruz, planlama yapabiliyoruz. Teknik ekip ve sporcularımızla. 6 milyon Euro büyük bir para değil, koskoca Bursa şehri 6 milyon Euro ile Bursaspor kurtulacaksa şehir onu bir gün de bile toplar. Yeter ki destek vermek istesin. Bu rakam Bursa şehri için çok büyük bir bedel değil diye düşünüyorum” diye konuştu. Başkan Mestan ödeme noktasında 3 sıkışık dosyalarının bulunduğunu belirterek; Jires Kembo ve Anderlecht Kulübü’ne ödemelerin ay sonuna kadar süreci bulunduğunu, ismini açıklamadığı bir kulübe de 100 bin Euro’luk bir ödemenin olacağını kaydetti.

KAVGAYA DEĞİL BİRLİĞE İHTİYACIMIZ VAR

Sözlerine, “Bursaspor’un bu dönemde kavgaya değil, birlikte olmaya ihtiyacı var” diye devan eden Başkan Mestan, şöyle konuştu: “Hepimiz hesaplarımızı bir kenara bırakmak zorundayız. Mevcut durumu düzeltip yarına bakmak durumundayız. Geçmişe bakarak çok yaşayamayız. Şu an takım iyi doğru yolda gidiyor, Bursaspor Kulübü’nü de doğru yolda götürmek en büyük hedefimiz. Bunda da herkese ihtiyacımız var. Stadyum ismiyle ilgili görüştüğümüz birkaç firmalar var. Sonuçta herhalde orada da adımlar atılacak gibi görünüyor. Biz bunun olmayacağını düşünerekten farklı çalışmalar yapmak istiyoruz. Çünkü yıllardır stadyumun isim hakkı sürekli gündemde ama bir türlü gerçekleşmiyor. Bankları inşallah bir dahaki maça yetiştiririz, polislerimiz saha içerisindeki banklarda olacak. Tel örgüleri görüştük, koltukları da görüştük. Gerekli izinleri alıp her ikisini de yapmayı planlıyoruz. Şu an planlama aşamasında üçü de.” 

ALTAY AÇIKLAMASI

Son olarak Bursaspor’un bu hafta karşılaşacağı Altay maçına ve bu maçın Menemen Stadı’na alınacak olmasına ilişkin yöneltilen soruları da cevaplandıran Başkan Mestan, şu sözlerle basın toplantısını noktaladı; “En son oynadığımız Adana Demirspor maçı maalesef istediğimiz gibi geçmedi. Böyle zorlu maçlardan bir tanesi Altay maçı da. Her ne kadar bazı kesimlerde kolay görünmüş olsa da bu maç da final maçı. Oradan en iyi skorla dönüp yolumuza devam etmek istiyoruz. Takımımız bunu başaracak güçte ve inançta. Hem kadro kalitesi hem de şehrin büyüklüğüyle bunu başaracağımıza inanıyorum. Bu ligi hiçbir zaman hafife almadık. Benimsemek istedik, benimsediğimizi düşünüyorum. Hepimiz buradan inşallah yüz akıyla çıkacağız. Biz Bursaspor’a başkanlık yapmaya gelmedik, Bursaspor’un neferi olarak gördük. Süper Lig’e takımımız çıkarsa dünyanın en mutlu insanları oluruz. Başarı tamamen şehrindir, camianındır. Biz kentle, bu takımı 2010 yılında şampiyon yaptık. İnşallah şehir bu takımı layık olduğu yere çıkaracaktır. Hem federasyondaki yetkililerle görüştüm hem de Altay Spor Kulübü Başkanı ile görüştüm. Bu daha önce planlanan bir durummuş, bizim maçımıza denk geldi. Olimpiyat Stadı büyük ihtimalle yenilenecek ya da yıkılacakmış. Sezon başında müracat etmişler, anca bugüne denk gelmiş turnikeler. Biz de bu ligin gerçeğini bildiğimiz için itiraz ettik ama geri döneceğini düşünmüyorum. Büyük ihtimalle de Menemen Stadı’nda da oynayacağız. 215 misafir takım bileti verildi. Bizim taraftarımız 2-3 bin kişi İzmir’e gider biliyorsunuz, camianın büyüklüğü burada ama maalesef bu ligin de kaderi bu Biz de ayak uydurmak için elimizden geleni yapacağız.”

Yorumlar (0)
banner292
banner286
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 6 16
2. Fenerbahçe 6 14
3. Galatasaray 6 10
4. Karagümrük 6 8
5. Çaykur Rizespor 6 8
6. Kasımpaşa 6 8
7. Antalyaspor 6 8
8. Malatyaspor 6 8
9. Göztepe 6 7
10. Erzurumspor 5 7
11. Başakşehir 6 7
12. Beşiktaş 5 7
13. Gaziantep FK 6 7
14. Sivasspor 5 7
15. Hatayspor 4 7
16. Konyaspor 5 6
17. Kayserispor 5 6
18. Trabzonspor 6 5
19. Denizlispor 6 5
20. Gençlerbirliği 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 7 17
2. İstanbulspor 7 16
3. Adana Demirspor 7 14
4. Samsunspor 7 14
5. Ankara Keçiörengücü 7 13
6. Altınordu 7 13
7. Giresunspor 6 11
8. Altay 6 10
9. Balıkesirspor 7 10
10. Adanaspor 7 9
11. Akhisar Bld.Spor 7 9
12. Bursaspor 7 7
13. Menemen Belediyespor 7 6
14. Bandırmaspor 7 5
15. Ümraniye 7 5
16. Ankaraspor 7 4
17. Boluspor 7 3
18. Eskişehirspor 7 3
Takımlar O P
1. Everton 6 13
2. Liverpool 6 13
3. Aston Villa 5 12
4. Leicester City 6 12
5. Leeds United 6 10
6. Southampton 6 10
7. Crystal Palace 6 10
8. Wolverhampton 6 10
9. Chelsea 6 9
10. Arsenal 6 9
11. Tottenham 5 8
12. West Ham 6 8
13. Man City 5 8
14. Newcastle 6 8
15. M. United 5 7
16. Brighton 6 5
17. West Bromwich 6 3
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 6 1
20. Fulham 6 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 7 14
2. Real Madrid 6 13
3. Granada 6 13
4. Villarreal 7 12
5. Atletico Madrid 5 11
6. Cádiz 7 11
7. Osasuna 6 10
8. Elche 5 10
9. Getafe 6 10
10. Real Betis 7 9
11. Eibar 7 8
12. Barcelona 5 7
13. Sevilla 5 7
14. Valencia 7 7
15. Deportivo Alaves 7 7
16. Athletic Bilbao 6 6
17. Huesca 7 5
18. Celta de Vigo 6 5
19. Levante 5 3
20. Real Valladolid 7 3
20°
az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@