Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi ekiplerinden TOFAŞ, normal sezonun son haftasında (30. Hafta) Beşiktaş Sompo Japan’a konuk oldu. Ev sahibi takımın BJK Akatlar Spor Kompleksi’nde yapılan Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı nedeniyle Cebeci Spor Salonu’nda oynanan mücadeleye Travis Trice, Muhaymin Mustafa, Sammy Mejia, Kyle Weems, Frank Elegar beşiyle başlayan Bursa temsilcisi, ilk basketlerini faul çizgisinden Travis Trice ile buldu. Sert savunma uygulayarak ilk dakikalarda rakibini durdurmayı başaran Mavi Yeşilliler, Frank Elegar’ın sayılarıyla 3. dakikayı 2-6 önde geçerken, rakibin sayılarına Elegar ve Kyle Weems ile karşılık veren konuk ekip, 5. dakika sonunda TV time-out’a 9-10 üstün girdi. Mola dönüşü Beşiktaş, Duşan Cantekin’in smacıyla öne geçse de TOFAŞ, Travis Trice ve Kyle Weeks’in üçlükleriyle üstünlüğünü korudu. Muhsin Yaşar’ın smaçlarıyla etkili olmaya devam eden TOFAŞ, ilk çeyreği 17-20 önde kapattı.

İkinci periyot karşılıklı basketlerle başlarken, TOFAŞ, Muhsin Yaşar ve Berkan Durmaz’ın sayılarıyla 14.27’de 27-28 üstün olan taraftı. Muhsin ve Barış Ermiş’in sayılarının ardından Muhaymin Mustafa’nın üçlüğü 18. dakikada skora 35-35 eşitliği getirirken, TOFAŞ Basketbol Takımı; Frank Elegar’ın basketleriyle soyunma odasına 37-40 üstün girdi.

Üçüncü periyoda da Sammy Mejia’nın pota altı basketiyle başlayan Mavi Yeşilli ekip, Travis Trice’ın skor katkısı sonrası Frank Elegar ve Yiğit Arslan’ın basketleriyle 26. dakikada skoru 48-51 yaptı. Kaptan Mejia’nın elinden sayılar bulmaya devam eden konuk takım, son çeyreğe 51-56 üstünlükle başladı.

Dördüncü periyodun başında Joseph Alexander’ın elinden üst üste sayılar bulan Beşiktaş Sompo Japan, 31. dakikada durumu 55-56’ya getirdi. Travis Trice’ın üçlüğü sonrası bu kez Kyle Gibson’un üçlüğünü engelleyemeyen TOFAŞ Basketbol Takımı, son 6 dakikaya 60-59 geride girdi. Erkan Veyseloğlu’nun üçlüğüne karşılık Sammy Mejia’dan gelirken, Mejia’nın serbest atış çizgisinden kaydettiği sayılar son 5 dakikaya girerken üstünlüğü bir kez daha TOFAŞ’a geçirdi: 63-64. Rakibin 6-0’lık serisinin ardından son 3 dakikaya 6 sayı farkla (70-64) geriye düşen Bursa temsilcisi, Berkan Durmaz ve Kyle Weems’in sayılarıyla bitime 1.45 kala durumu 70-68’e getirse de parkeden 78-73 mağlup ayrıldı.

Beşiktaş Sompo Japan deplasmanında TOFAŞ’ta Travis Trice 13 sayı; Sammy Mejia ve Frank Elegar 12’şer sayı; Kyle Weems ve Muhsin Yaşar ise 10’ar sayı kaydetti.

PLAY-OFF ÇEYREK FİNALİNDE RAKİP BEŞİKTAŞ

TOFAŞ Basketbol Takımı, bu sonuçla ligde normal sezonu 18 galibiyet, 10 mağlubiyetle 3. sırada tamamladı. Mavi Yeşilliler, play-off çeyrek finalinde 6. Sıradaki Beşiktaş ile eşleşti. İki galibiyet alan tarafın yarı finale yükseleceği seride ilk maç 22 ya da 23 Mayıs 2019 tarihinde Bursa’da oynanacak.