Basketbol herkes tarafından sevilen ve bir kere bile olsa muhakkak oynanılan bir spor türüdür. Her ligin kendinize has kuralları var olsa da basketbol oynamanın standart kuralları mevcuttur. Basketbol oynamak için 5'er kişiden oluşan iki takıma ihtiyaç vardır. Oyun sırasında bir takımın hücum süresi ise 24 saniye olarak belirlenmiştir. İki devreden oluşan müsabakalar ile oynanmaktadır. Eğer 4 periyot sonunda skorda bir eşitlik söz konusu ise 5 dakika uzatma devresi yapılır. Basket sahası içinde belirlenen yerlerden atılan şutlar 2 sayı, belirlenen yerlerin dışında kalan yerlerden atılan şutlar ise 3 sayı değerini taşımaktadır.

Basketbol oyununda eğer faul durumu olursa bunun beraberinde gelen her atış 1 sayı değerini taşır. Basketbol sadece bir aktivite olarak düşünülmemelidir. Hem fiziksel hem de ruhsal olarak pek çok faydası bulunmaktadır. Peki, basketbol oynamanın faydaları Jestbet nelerdir? Basketbol oynamaya en geç 12 yaşlarında başlamanın çocuklardaki boy uzamasına yardımcı olduğu bilimsel bir gerçektir. Basketbol ile çok sağlıklı bir vücut elde edersiniz, aynı zamanda da hayat kalitenizin de artmasını sağlamış olursunuz. Eğlenceli bir spor dalı olan basketbol sizi stresten arındıracak ve ruhsal bir dinginlik sağlayacaktır. Fiziksel açıdan vücut gelişimini olumlu yönde etkileyen basketbol ayrıca solunum rahatsızlıkları üzerinde de oldukça etkilidir. Daha dinç hissetmenizi sağlayan basketbol oyunu ile kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi de azaltmış olursunuz. Yüksek tansiyonu engeller ve vücuttaki oksijen dengesini kurarak, bağ dokularınızın kuvvetlenmesini sağlar. Basketbol aynı zamanda sosyalleşmenizi sağlar ve yeni insanlar ile tanışmanıza ortam hazırlar.

Takım ruhunu aşılar ve kendinize olan güveni arttırır. Şeker hastalığı riskini azaltır ve sigara bırakmak isteyen kişilerin işini kolaylaştırır. Bel ağrısı, kabızlık sorunu, eklem rahatsızlıkları riskini azaltır. İştahın kapanmasına yardımcı olan basketbol, kilo vermede de sizin en büyük yardımcınız olacaktır.
Editör: Haber Merkezi