Başkan Ay, “Olağan kongreye kadar adaylığımı sonlandırıyorum” ifadesini kullandı.

Ali Ay’ın yaptığı yazılı açıklama şöyle:

Değerli Bursaspor Camiasına ve Kamuoyuna;

Bursaspor mevcut yönetim kurulu tarafından, 18.08.2023 Cuma günü kulübümüzün resmi internet sitesi aracılığıyla yapılan açıklamada, bir kez daha başkanlık görevinde bulunduğum yıllara ilişkin hakkımda asılsız ve dayanaksız iddialar öne sürülmüştür.

Öncelikle, belirtmek isterim ki; Bursaspor Kulübü Derneği'ne başkan adayı olmamda, Bursaspor Kulübü Derneği'nin mevcut tüzüğünün ilgili hükümleri uyarınca, hiçbir hukuki engel bulunmamaktadır. İbraya ilişkin olarak, tüzük hükümleri uyarınca hakkımda başlatılmış ve kesinleşmiş hiçbir hukuki veya cezai süreç bulunmamakta olup, bu kapsamda başkan adaylığım önünde hiçbir engel bulunmadığı açıkça ortadadır. Aksi yöndeki iddialar, tamamen hukuk dışı ve dayanaksız iddialar olup bu iddiaların, toplanacak ilk genel kurulda başkanlığa aday olacağımı açıklamam akabinde gündeme getirilmiş olmasını değerli Bursaspor ailesinin takdirine bırakmaktayım. Yine aynı günkü açıklamada, başkanlık yaptığım döneme isabet eden 2017 yılında bütçenin yapılmadığı ve kulüp tüzüğüne aykırı biçimde hareket edilerek bütçesiz harcamaların yapıldığı iddia edilmiş ise de bu iddialar tamamen asılsız ve hukuki dayanaklardan yoksun, afaki iddialardır.

Başkanlık görevine seçildiğim, 09.01.2016 tarihli olağanüstü seçimli genel kurul akabinde aynı yıl içerisinde, o dönem yürürlükte bulunan tüzük hükümlerine uygun biçimde üç yılda bir yapılması öngörülen, mali genel kurul toplantısı yapılmıştır. Daha sonra, 09.02.2017 tarihli genel kurul toplantısında değişen tüzük sonrası da yine yeni tüzük hükümlerin uygun biçimde mali genel kurul toplantısı gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla, gerek şahsım gerekse de yönetim kurulumda yer alan yöneticiler tüm hukuk kurallarına ve dernek tüzüğüne riayet ederek görevini sürdürmüş olup yönetimde bulunduğumuz süre boyunca ne bütçesiz ne de kulüp tüzüğüne aykırı hiçbir harcama yapılmamıştır.

Daha önce de belirtmiş olduğum üzere, sırf "Ali Ay ile uğraşacağım" diye yapılan böylesi açıklamaların hiçbir hukuki dayanağı bulunmamakta olup kötü niyetli açıklamalardan ibaret olduğu ortadadır.

Öyle ki, mevcut başkan Recep Günay tarafından, Bursaspor Kulübü Derneği adına yetkisiz biçimde açılmaya çalışılan ve hukuki dayanağına bulunmayan davalar tarafıma yöneltilerek kamuoyu ve hukuk düzen meşgul edilmektedir. Bursaspor'un şu zorlu günlerinde, mevcut yönetimin hukuki dayanaktan uzak söylemleri tekrar tekrar gündeme getirme çabası ve kötü niyetle açılmaya çalışılan ikame davalar, canı gönülden inanarak Bursaspor'u eski günlerine döndürmek isteyenler için "vakit kaybı"ndan öteye gitmemektedir.

Bu kapsamda, Bursaspor Kulübü Derneği resmi internet sitesi aracılığıyla 18.08.2023 Cuma günü yayınlanan açıklama ile şahsıma yöneltilen her türlü haksız itham ve iddialara karşı mevcut başkan ve yönetim kurulu üyeleri hakkında her türlü hukuki yola başvuracağımı ve konunun takipçisi olacağımı da tüm kamuoyunun bilgisine sunarım.

Bundan sonraki süreçlerde de hakkımda yapılan tüm mesnetsiz iddialara yine yasal yollar aracılıyla yanıt vereceğimin de bilinmesini isterim.

Öte yandan düzenlediğim basın toplantısında, mevcut yönetim kurulunun 10 gün içinde genel kurul kararı alması halinde başkan adaylığımı devam ettireceğimi, aksi halde bu kararımdan vazgeçeceğimi dile getirmiştim.

Basın toplantısında da anlattığım üzere, tamamen Bursaspor'u yeniden ayağa kaldırma, kulübümüzü yeniden layık olduğu yere en kısa sürede taşıma hedefiyle çıktığım ve sadece Bursa değil Türk futbol ailesinden de aldığım desteğe rağmen mevcut yönetim kurulunun bu yönde bir girişimleri olmaması üzerine Mayıs ayında yapılacak olağan genel kurula kadar adaylığımla ilgili süreci sonlandırmış bulunuyorum.

Şunun bilinmesini isterim ki; yaptığım açıklamalarla birçok konuya açıklık getirdim. Hakkımdaki iddialara yönelik hep bilgilendirmeler yaptım. Kimseye de veremeyeceğim bir hesabım yok.

Ancak şunu kimse unutmasın; Ali Ay, mevcut yönetimin ve bazı kesimlerin söylemlerinde olduğu gibi davalar açılmaya çalışılıyor diye aday olmadı. Ali Ay, gerçek bir Bursasporlu olduğu ve Bursaspor ile dertlendiği için, Bursaspor ebediyen var olsun diye aday oldu.

Bu süreçte derdi sadece Bursaspor olup, bize desteklerini yakından hissettiren tüm renktaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla...

Editör: Haber Merkezi