ONKODAY, 01-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı etkinliklerini bu yıl Gemlik’ten başlattı.  Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla etkinlik takvimine yerleştirilen Ekim ayında, erken teşhisin önemine dikkat çekiliyor ve erken teşhis için neler yapılabileceği anlatılıyor.

1997 yılından bu yana kanser hastalığına yakalanan bireylerin ve yakınlarının yol arkadaşlığını yapan, sosyal ve ruhsal dayanışma sağlayan, toplumsal bilinç düzeyini arttırmak ve bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak için çalışan Onkoday yönetici ve gönüllüleri Ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı içerisinde her yıl olduğu gibi bir dizi etkinliğe imza atıyor.

WhatsApp Görsel 2023fxgfg-10-01 saat 17.01.02

“Körfezi Meme Kanserine Dikkat Çekmek İçin Kulaçlıyoruz” sloganıyla harekete geçen yüzücülerimiz, her 8 kadından birinin yakalanma riski taşıdığı ve kadın kanserleri arasında ilk sırada yer alan meme kanserine karşı sporun önemini de vurguladılar.

Etkinliğe Onkoday Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr Lütfi Özkan, Bursa Uludağ Üniversitesi Spor Hekimliği Bilim Dali Başkanı Prof. Dr. Hakan Gür, Uzman Onkolog Alper Coşkun, Onkoday Yönetim Kurulu Üyeleri gönüllüler,  Demirtaş Rotary Kulübü ve Gemlik halkı katıldı.

Cumhuriyetimizin 100. yılında Atatürk’ün kurduğu Suğni İpek fabrikası önünden denize atlayan çocuk, genç, yetişkin kadın ve erkek yüzücüler yaklaşık 25 dakikada Kayıkhane kıyısına ulaştılar. Milli Olimpiyat Komitesi hazırlık kampında yer alan milli sporcular, Masterler Grubu Antrenörü Dursun Saru ve Gemlik Belediyespor himayesindeki 24 sporcu böyle bir sosyal sorumluluk projesinin içerisinde yer almaktan duydukları mutluluğu dile getirdiler.

WhatsApp Görsel 2023-10-01 saat 17.01.01

Yüzme sırasında giydikleri meme kanseri ile mücadele rengi olan pembe renkli bonelerle kıyıya çıkan yüzücülerimize katılım madalyaları Bursa Bando’nun coşkulu müzikleri eşliğinde takdim edildi.

Onkoday Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Önen, tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de en önemli korunma yöntemlerinden birinin egzersiz yapmak ve fiziksel aktiviteleri hayatımıza katmak olduğunu vurguladı.  Temiz bir çevrede yaşamanın da önemli bir kriter olduğunu belirten Önen, doğayı bize bırakılan bir miras değil, çocuklarımızın emaneti olarak görüp korumamız gerektiğinin altını çizdi. Onkoday Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Önen, ay içinde atölye çalışmaları, Şenlikler, fabrikalar , çeşitli sivil toplum örgütleri  ve okullarda eğitimler, şehir turları gibi etkinliklerle geniş kitlelere ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Editör: Haber Merkezi