Basketbol Şampiyonlar Ligi play-in eleme turu ilk maçında Yunanistan deplasmanında bugün PAOK mateco ile karşılaşacak olan TOFAŞ Basketbol Takımı,Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, 1881 yılında, Selanik'te doğduğu evini ziyaret etti. Avrupa’da önemli bir mücadeleye çıkacak olan Mavi Yeşilli takım, karşılaşma öncesinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu, çocukluk ve gençlik günlerinin bir kısmını geçirdiği tarihi evde bulunarak Atatürk'e ait özel eşyalar ve tarihi belgeleri inceledi. T.C. Selanik Başkonsolosu Sayın Serkan Gedik’in de özel bilgiler verdiği ziyaret sonunda TOFAŞ kafilesi Türk Bayrağı’yla birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.

basın2-74

TOFAŞ Basketbol Takımı ile PAOK mateco arasındaki Basketbol Şampiyonlar Ligi play-in eleme turu serisi ilk maçı 2 Ocak Salı günü (bugün) Türkiye saatiyle 20.30’da PAOK Sports Arena’da oynanacak.

SELÂNİK ATATÜRK EVİ

Zübeyde Hanım ve Ali Rıza Efendi, 1878 yılında evlendikten sonra bu eve taşındı.

Mustafa Kemal, 1881'de evin ikinci katındaki ocaklı odada dünyaya geldi.

1899 yılında İstanbul'daki Harp Okulu'na başladıktan sonra tatillerde Selanik'e gelen Atatürk, annesi ve kardeşiyle burada kaldı.

İkinci Meşrutiyetin ilanından önce (1907) bir süre siyasi toplantılarını bu evde yaptı.

Yunanistan, 1917'de Selanik’te Türklerden kalan bütün mülklere el koydu.

Atatürk'ün doğduğu ev 1930'da satıldı.

Cumhuriyet'in onuncu yıldönümü 29 Ekim 1933'te Selanik Belediyesi, Atatürk'ün doğduğu evin kapısındaki plakaya şu şekilde yazdı: “Türk milletinin büyük müceddidi ve Balkan ittihadının müzahiri GAZİ MUSTAFA KEMAL burada dünyaya gelmiştir. İş bu levha Türkiye Cumhuriyetinin onuncu yıldönümü münasebetiyle konulmuştur."

Selanik Belediyesi 1936'da evi satın alarak bir yıl sonra Atatürk'e hediye etti. Evin anahtarları da Selanik Konsolosluğu'na teslim edildi.

Atatürk Evi 10 Kasım 1953'te törenle ziyarete açıldı.

basın4 (1)

Atatürk Evi'nde neler sergileniyor?

Son olarak restorasyon çalışmaları tamamlanan Atatürk Evi, 16 Ağustos 2013'te tekrar ziyarete açıldı. Müzeye gelenleri bahçedeki asırlık nar ağacı karşılıyor.

Üç kattan oluşan binanın zemin katında 'Atatürk ve Çocuk Odası' yer alıyor. Birinci kattaki 'Selanik Odası', 'Manastır Odası'; ikinci kattaki 'İstanbul Odası' ve 'Ankara Odası'nda Atatürk’ün hayatından kesitleri anlatan bilgi panoları bulunuyor.

'Ankara Odası'nda Cumhurbaşkanı Atatürk’ün silikondan bir heykeli yer alıyor.

Müzede sergilenen eserler arasında Atatürk'e ait frak yelek, ayakkabı, şapka, kravat, ağızlık, tabaka, kibritlik, baston, kaşkol ve yemek takımı bulunuyor.

Ayrıca altından yapılmış orijinali Ankara Cumhuriyet Müzesi’nde sergilenen Cumhurbaşkanlığı mührünün replikası da müzede.

Müzede, Atatürk’ün Selanik Askeri Rüştiyesi 4. sınıf notları, Manastır Askeri İdadisi 2. ve 3. sınıf notları ve Kara Harp Okulu 3. sınıf notlarının transkripsiyonunu içeren belgelerin kopyaları sergileniyor.

Ayrıca Atatürk’ün Kara Harp Okulu künye kaydı ve 1921'de kız kardeşi Makbule’ye gönderdiği, üzerinde kendi el yazısı bulunan Çankaya Köşkü’nde çekilmiş fotoğraf da var.

Selanik Odası’nda sedir üzerinde oturan ve elinde tespih tutan Zübeyde Hanım heykeli ile giriş katında mutfakta masada oturan Atatürk’ün çocukluk dönemini yansıtan silikon heykel bulunuyor.

Editör: Haber Merkezi