Geçtiğimiz günlerde Olağanüstü Kongre Kararı alan Recep Günay başkanlığındaki Bursaspor Kulübü Yönetim Kurulu, karara ve yaşanan son gelişmelere dair Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri'nde bir basın toplantısı düzenledi.

5 aylık dönemlerinde çok fazla eleştirildiklerini kaydeden Başkan Günay, beklentilerin ne yazık ki karşılanmadığını ancak bazı gerçeklerin de bulunduğu belirtti. Başkan Günay, "Sadece yönetim kurulunun yüküyle Bursaspor'un zor durumundan çıkmasını beklemek hayalciliktir. Bu hayal sonunda herkes hüzünle karşılaşır, bu gerçekleri bilmeyen hiçbir kimse yok. Bursaspor'da sanki her şey dört dörtlük, gelirleri yüksek olduğunu düşünerek bizden çok şey beklediler. Bizim maddi manevi durumumuzun Bursaspor'un bu yükünü kaldıracak güçte olmadığını başta söyledik. Emanetçi olduğumuzu, bu camiayı birleştirebilecek, bu yükü kaldırabilecek bir aday olduğunda biz ilk oyu verecektik, böyle yola çıktık. Sezona başlamadan yönetim istifa sesleri yükseldi. Ali Ay'ın ismi geçti, bu konu Galip Sakder'in iş yerinde toplantı düzenlendi. Bu işler ciddi işler. Ali Ay'a dedim ki adaysanız, bize de vaatte bulunun dedik. Sizin döneminizden kalma 57 milyon lira kalan rakam var tahtada, bunu açarsanız, öderseniz biz de çare sizi gösteririz dedik. Ben niye ödeyeyim, çocuğumun rızkını veremem dedi, o zaman niye aday oluyorsun. Tribünde yerini alan herkes bize hakaret etti, iyi bir aday vardı da biz mi önünü kestik. Şu anda da kongre kongre dediler, kararı aldık. 3 aday çıktı, hayırlı olsun." dedi.

BURSASPORLUYSANIZ TAKIMINI DESTEKLEYECEKSİNİZ

Bir önceki toplantıda rahatsızlığı nedeniyle yer almadığını dile getiren Başkan Günay şöyle devam etti;

"Geçen toplantıda ben yoktum rahatsızlandım. 2 kere ameliyat geçirmiş insanım. Bazı insanlara inandırmak için selam mı verilmesi lazım. Arkadaşların buradaki konuşmasında espri söylenmiş, Türkiye genelinde Bursaspor başkanı çokoprens almaya gitti dendi. Ne söylediğin değil, ne verdiğin önemli. Elektrikler 5 aydır kesilmedi, icra memuru gelmedi. Haftanın bir günü icra memuru gelirdi. Klimalar çalışmıyordu yeniledik, elektriği ödedik. Biz ödedik, hiç ödemeyenler kahraman. Ali Ay döneminde 7-8 ay personel maaş alamadı, bizim imkanlarımız belli, imkan yaratmaya çalıştıkça Bursa'nın yüzde 90'ı önümüzü kapamak için uğraştı. Rize maçında 1-0 mağlupken Yusuf'a küfrettiler, formasını çıkardı biz buralara geldik. Bursasporluysanız takımını destekleyeceksiniz. Bize küfretmekle rakibi desteklemek arasında fark yok. Takım 1-0 galip protesto yapılıyor. Takım kötü gitsin, ekonomisi kötü gisin, bunlar gitsin, buyrun gittik. Bunun bedelini o arkadaşlar kendileri ödemeyebilir ama Bursaspor bunu ağır ödeyecek. Kapanma noktasına geldik derken 10 maddeden birisidir." diye konuştu.

Kimseye karşı geçmişe dönük kinlerinin bulunmadığını kaydeden Başkan Günay, TFF'nin çıkarmış olduğu yönetliğe yönelik davalarının bulunduğunu ve bu davanının kararının çok önemli olduğunu vurguladı.

DAVAYI KAZANMA ŞANSIMIZ YÜZDE 50/50

Başkan Günay şöyle konuştu;

"TFF'nin çıkarmış olduğu yönetmelik var, o zaman hukuk kurulu başkanı arkadaşımızın arkadaşı. Özlüce'ye gelerek dediler ki böyle yönetmelik hazırladık o yönetmeliğe göre Bursaspor'a ceza veremezler, tahtasını kapayamazlar. Bu hakkı kazanabilmek için dava açman lazım. Biz gerekli bütün mercilere başvurduk. TFF Hukuk Kurulu'na bunları anlattık. Bize 3 puan cezası veremezsiniz, tahtamızı kapatamazsınız dedik. Eğer yasalar uyumluysa tahtayı açmak mecburiyetindesiniz dedik. Tahkim Kurulu'nda duruşmaya çıkacağız, bu davayı kazanırsak tertemiz Bursaspor olacak. Bütçe ve tüzük yükümlülükleri dışında ödemelerden altında imzası olanlar sorumludur, bu parayı geri öderler diyor. Bizim puanımız daha silinmedi, önümüzdeki günlerde mahkeme görülecek bu mahkemeyi kazanma şansımız var, Bursaspor'un bütün tüzük yükümlülüklerine yapılan harcamalar, bütçe dışı yapılan bütün harcamaları o kişiler ödeyecek. Biz bunların peşinde koşuyoruz. Biz Türkiye'nin gündemini değiştirecek bir konuyla uğraşırken burada nelerle uğraşıyoruz. Geçen yıl Bursaspor Kulübü'ne 3 yıl cezası gelmiş. Bunlar uygulandığında 3 sene yok. 3 dönem kesin transfer yasağı. Parayı verseniz de açamayacaksınız. Böyle bir olayda Bursaspor'u kenetlendirelim, Bursaspor'u kurtaralım diyelim, bizden kurtulma yerine Bursaspor'u kurtarma yoluna gidin. Biz koltuk meraklısı değiliz. Daha önce de görevimi yaptım gittim, yine giderim. Burada rahatsızlık duyanlar, bu paraları ödeyecek kişiler. Kamuoyunu yanlış yönlendirdiler. Kazanırsak araziyi de geri alacağız. Bu davaların, kapanma şansı sıfır. 3 puan, 6 puan, 12 puan. Bunları hiçkimse kapayamaz, ancak yasal yolla kapatırız. 400 milyon lira verip, tahtayı açacağım diyen varsa kapısında 24 saat secde ederim. Öyle bir ortam yok. Bursa ikinci bir macerayı kaldıramaz. Bursaspor bir daha böyle maceraya girerse Bursaspor'un kapanması odur. Bütün Bursa bir araya gelsin, bunu kapatma şansı yok. 3 sezon transfer yasağı geldiğinde kimi oynatacağız."

YÖNETMELİĞİ YAPTIYSANIZ, BUNU DA UYGULAMANIZ GEREKİYOR

TFF'deki görüşmesine ilişkin de Başkan Günay, "TFF başkanıyla 2,5 saate yakın bir toplantı yaptık. Bursaspor Kulübü'nün buradan nasıl çıkarılacağını aydınlatmak istedik. Bu itirazımızı yapan, bu hukuk kurulu başkanı. Bu yönetmeliği yaptıysanız, bunu da uygulamanız gerekiyor dedik. Tahkimde 3 yargıtay hakim olduğunu, burada bu yönetmeliği hazırlayan bize de bu savunmayı hazırlayan hukukçu arkadaşımızla beraber mahkeme yapılacak, bu karar neticesinde başa mı döneceğiz eski günlere mi döneceğiz belli olacak." ifadelerini kullandı.

BİZ Mİ ÇIKACAĞIZ SAHAYA

Bursaspor'un gençlerinin önemli olduğuna değinen Başkan Günay, "U17, U19 açık ara lider. Sen 3 maç kazansan ne değişecek ama gençleri kazanırsak kulübün geleceği var. Verirsen iyi başkansın, kulübün hakkını savunursan hainsin. Maaşları gecikmeli de olsa veriyoruz. Altyapın bile uçakla deplasmana gitti. Apartta kalan sporcular, otelde kaldı. Varlıklı dediğiniz adamların kestane şekeri götürmüşler hacizi bize geldi, umut gördükleri insanların. Utandıracak hiçbir şey yapmamışız. Biz mi çıkacağız sahaya, biz de memnun değiliz ama suçun hepsini bize atamazsınız. Son 10 yılın bütün bedelini bize kestiler. Futbolcular 2 ay sonra alsın parasını, çok mu bir şey yaptılar. Kendi sezonda 3 gol atamayan adamlardan 3 gol yiyorsun. Onda da mı biz hatalıyız." açıklamasında bulundu.

Öte yandan kongre tarihine ilişkin de, kongre kararı aldıklarını ve valilikten izin alınması gerektiğini kaydeden Başkan Günay, ocak ayında olabileceğine işaret etti.

Editör: Haber Merkezi