Bursaspor Gençlik Geliştirme Program Sorumlusu Okan Yılmaz, yeşil beyazlı kulübün altyapıda 10 senesinin kurtulduğunu söyledi. Olay, Spor Analiz programında Sercan Yavuz ve Emre Kurtbay’ın sorularını yanıtlayan Yılmaz, yaptıkları takviyelerin ardından Bursaspor’un altyapıda zorluk yaşamayacağını belirtti.

Yılmaz, “Eğer 2008-2009 grubunu iki sene sonra bir araya getirebilirsek çok enterasan şeyler de olabilir. Bunu yapacak oyuncu kalitemiz var. Altyapı transferinin açılması anlamında çok çaba sarf ettim. TFF İdari İşlerle çok temas kurdum. Bunu başardık. Yaptığımız transferlerle Bursaspor’un altyapıda 10 senesi kurtulmuş durumda şu an” ifadelerini kullandı.

IMG_3255-800x450

BUNU DA ATLATACAĞIZ

Altyapıda transfere açık olan yaş gruplarına önemli takviyeler yaptıklarını aktaran Yılmaz, “Mesela 2009 grubumuz var. Çok umut ettiğim bir yaş grubu. Geçen sene Türkiye finalinde kaybettik, ikinci olduk. Bu grupta transferimiz açık. Ben o yaş grubuna Tekirdağ’dan, Edirne’den, Pendik’ten, İzmir’den, Balıkesir’den, Bursa’dan 7-8 oyuncu aldım. Eksik bölgelerimizi güçlendirdik. 2010 grubumuza da 10-12 oyuncu aldık. Camia olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Bursaspor büyük bir camia olduğu için zor süreçleri her zaman atlatmıştır. Bunu da inşallah en kısa sürede atlatırız ve eski günlerimize döneriz” şeklinde konuştu.

TEMELDEN GELDİM

“Ben buraya şu andaki çocuklarımız gibi, hayallerimin peşimden koşmaya 10 yaşında geldim” diyen Okan Yılmaz, şöyle devam etti: “Futbolculuk kariyerimde bütün hayallerimi gerçekleştirdim. Antrenör olarak da 8-9 senedir Bursaspor bünyesindeyim. Her kategoride yukarıda ve altyapıda bulundum. Temelinden geldiğim, neleri yapabileceğimi bildiğim için bu görevi üstlendim. Tabii ki antrenörlük kısmında da hayallerim var. Bu hayallerimi yavaş yavaş gerçekleştirmeye hem oyuncu hem de tesisleşme anlamında bir şeyler yapmaya başladık”

BURSASPORLUĞU YAŞAYACAKLAR

“Daha önce velilerin maçları izlemeye geldiğinde ortak lavaboları kullanmalarından dolayı tesisin dışında lavabo yapmaya, kadın-erkek mescidleri yapmaya başladık. Bunun dışında bir halı sahamız var. Buranın zemini problemliydi. Halısını değşitirmek için girişimlerde bulunduk. Çocuklarımız restoranda yemeklerini yediği zaman 7-8 ufak televizyonları oraya koyup Bursaspor’un marşlarıyla, eski futbolcualrın attığı golleri izleteceğiz. Çocukların Bursasporluluk duygusunu yaşama anlamında bir çalışmam var. Deplasman takımlarının soyunma odaları koridorların eski futbolcuların dijital ekranda resimlerini koyacağız.”

IMG_3301-scaled

KENDİME İHANET EDERDİM

Kariyerini ve karakterini Bursaspor’a borçlu olduğunu vurgulayan Okan Hoca, “Hayalim, Bursaspor’a her kategoride, hiç beklentim olmadan hizmet etmekti. Çünkü futbolculuk zamanımda bana bu unvanı, bu kariyeri, karakteri, her şeyi Bursaspor verdi. Ben de bunları düşünerek Bursaspor’a bir şeyler vermem gerektiğini, borcumun olduğunu hissederek bu işe soyundum. Bütün yaş kategorilerinde görev aldım. İyi zamanlarında hep çalıştım. Zor süreçte bu görevi kabul etmeseydim kendime ihanet olarak kabul ederdim” dedi.

Yeni Okan Yılmaz’lar çıkabilir

Altyapıdaki tüm oyuncuların değerli olduğunu ve planlarını çok iyi yaptıklarını dile getiren Okan Yılmaz, genç yaş kategorilerinde yeni Okan Yılmaz’lar çıkabileceğini ifade etti. Yılmaz, “Amacımız Bursaspor’un marka seviyesini üste çıkarmak. Bunu yapacak vizyonum ve misyonum var. Altyapı olduğu zaman herkes duygusal davranıyor. Destek istediğimiz zaman hiç kimse kırmıyor, teşekkür ederim. Bütün oyuncularımız değerli. Ona göre planlamımızı yapıyoruz. 4 grubun hocası değişti. Eğer bu şekilde gidersek yeni Okan Yılmaz’lar çıkabilir” dedi.

Taraftarımızı biraz daha sabretmeli

A takımdaki oyuncuların maç oynadıkça daha iyi olacağını ve taraftarların biraz daha sabretmeleri gerektiğini dile getiren Bursaspor Gençlik Geliştime Program Sorumlusu, “A takımın mevcut kadrosundaki tüm oyuncularla çalışma fırsatım oldu. Zaman zaman saha içinde sıkıntılar yaşıyor olabilirler. Hepsi genç oyuncu. Devamlı süre almaları lazım. Maç performanslarını artırmaları lazım. Futbolcu kalitelerine zaten diyecek bir şey yok. Sadece tecrübesiz olduklarından dolayı, bu problemi oynadıkça aşacaklarını düşünüyorum. Özellikle taraftarlarımızdan biraz sabır istiyorum. Bu çocuklar bizim çocuklarımız. Destek verelim. Bursaspor’u en üst düzeye çıkaracak bu çocuklardır” ifadelerini kullandı.

Burada işim bitmedi

Hedefleri arasında A takım teknik direktörlüğünün şu an için olmadığını belirten Okan Yılmaz, Vakıfköy’de misyonunu tamamlamadığını vurguladı. Yılmaz, “Şu anda öyle bir düşüncem ve niyetim yok. Burada yapacağım çok şey var. Hem oyuncu hem de tesisleşme anlamında. Zor süreçte bunları yapabiliyorsam hayal ettiğim şeyleri yapmak istiyorum. Benim burada işim bitmedi. Vizyonumuzu, misyonumuzu tamamlayalım şartlar bizi nereye götürü bilmiyorum” şeklinde düşüncelerini belirtti.

Arda büyük futbolcu olacak diyorduk

Okan Yılmaz, Türk oyunculardan Arda Güler’i çok beğendiğini söyledi. 14 yaşındayken kendilerine karşı Arda’yı etüt ettiğini ifade eden 45 yaşındaki futbol adamı, “Real Madrid’e giden Arda Güler 14 yaşında bize karşı oynamıştı. O zamanlardan belliydi büyük futbolcu olacağı. Biz hocalarımızla da hep tartışıyorduk. ‘Bana göre Arda büyük futbolcu olur’ diyordum, büyük futbolcu oldu” dedi.

Haber: Emre KURTBAY / Sercan YAVUZ

Editör: Haber Merkezi