Serkan Yetişmişoğlu / Köşe Yazısı

Zira, futbolda Bursaspor'un lige pamuk ipliğiyle bağlı olduğu şu günlerde, TBL'de haftalar önce şampiyonluğunu ilân edip Basketbol Süper Ligi'ne çıkmayı garantileyen Potanın Timsahları, İTÜ galibiyetinin ardından kupayı kucakladı.

Atatürk Spor Salonu'nu dolduran binlerce yeşil-beyazlı taraftar, 5 yıldır beklenen Süper Lig hasretini dindirmenin mutluluğunu yaşadı.

BURSASPOR POTADA "DURMAZ"

Son maça "Bursaspor Durmazlar" adıyla çıkan yeşil-beyazlı ekibi, sponsor firmanın sahibi işadamı Hüseyin Durmaz da yalnız bırakmadı ve törende, destek verdiği şampiyon basketbolculara madalyalarını takmanın gururunu yaşadı.

KURMAYLARIYLA TÖRENE GELDİ

Kupayı vermek üzere, kurmayları Ömer Onan (TBF CEO'su) , Kerem Tunçeri (A Milli Takım Genel Menajeri) ve Haluk Yıldırım (Milli Takımlar Direktörü) ile birlikte Bursa'ya gelen Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ile özel bir röportaj yaptım.

Bu arada bu röportajın oluşmasına katkıda bulunan TBF Medya ve İletişim Direktörü 

Barış Kuyucu dostuma da teşekkür ediyorum.

İstanbul 2001'de Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda ikinci olan 12 Dev Adam'ın NBA patentli forvetiyle A Millli Takım kamplarında ve Efes'te oynarken çok röportaj yapmıştım.

Ayrıca kendisini Efes Genç Takımı'ndan beri yakından takip etmiştim.

GENÇLER İÇİN BAĞLANMIŞTI

Hatta, Tofaş'ın pilot okulu Çınar Lisesi'ni, 16 yıl önce (2003) Brezilya'da Dünya Liseler Basketbol Şampiyonu olunca Olay TV'de POTA ALTI programında tam takım konuk ettiğimde;

O program öncesi ABD'de Sacramento Kings'te oynayan Hido'yu arayıp, "Sen de zamanında liselerde Dünya Şampiyonu olmuştun. Programa bağlanıp, genç şampiyonlara, liseden NBA'e uzanan kendi hikayeni anlatır mısın? Güzel bir örnek olur" demiştim.

Hidayet de "Abi, ben sizi arar bağlanırım" demiş ve tam sözleştiğimiz saatte Amerika'dan arayıp, genç dünya şampiyonlarına telefonla güzel mesajlar vermişti.

O yıl 24 yaşında olan Hido'nun gençlere verdiği bu önem; benim için anlamlı bir anı olarak kaldı.

ÇOK ÖZEL AÇIKLAMALAR

Yıllar sonra bu sefer 40 yaşındaki Hidayet Türkoğlu ile Federasyon Başkanı olduktan sonra ilk kez röportaj yaptım.

Başkan Türkoğlu'na, dün kupa töreni öncesi ilk olarak Bursaspor'un başarısını sordum.

Sözlerine Potanın Timsahları'nı kutlayarak başladı TBF Başkanı:

"Bursaspor'un şampiyonluğunu ve Süper Lig'e çıkışını kutluyorum" dedi ve devam etti:

"Başta; Basketbol Şube Başkanı Sezer Sezgin ve Genel Menajer Nedim Yücel olmak üzere, bu başarıda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Bu sezon gerçekten çok güzel bir takım kurdular ve başarılı geçen bir yılın ardından şampiyon olarak Süper Lig'e çıkmaya hak kazandılar.

Bursaspor camiası, büyük bir camia.

Bugün bütün bir yıl boyunca takımı destekleyen taraftarın coşkusunu bir kez daha görme fırsatı bulduk. Bu coşkulu taraftar Basketbol Süper Ligi'ne renk katacaktır. Yeni sezonda Bursaspor'u Süper Lig'de izlemek çok güzel olacak."

"ATATÜRK SPOR SALONU İÇİN NE GEREKİYORSA YAPARIZ"

Başkan Türkoğlu'na emektar Atatürk Spor Salonu'nu da sordum.

Bakın neler söyledi:

"Bursaspor yönetimiyle, gelecek sezon hangi salonda oynayacakları konusunu konuşacağız.

Eğer kararları Atatürk Spor Salonu'nda oynamak olursa; biz Federasyon olarak, Spor Bakanlığımız ile birlikte, bu konuda ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bu salonun, Süper Lig standartlarına uyması için küçük bir tadilata ihtiyacı var. İnanıyorum ki, Bursa Büyükşehir  Belediye Başkanı da bu konuda yardımcı olacaktır. Biz de Basketbol Federasyonu olarak tüm takımların olduğu gibi Bursaspor'un da yanında olacağız.

Tofaş'la birlikte Bursaspor da taraftarı ve camiasıyla Süper Lig'e büyük renk katacaktır."

"BURSASPOR, SÜPER LİG'E DEĞER KATAR"

Bursaspor taraftarının salonda oluşturduğu atmosferden de övgüyle bahseden Başkan Hidayet Türkoğlu, şöyle devam etti:

"Atatürk Spor Salonu'nda atmosfer yine mükemmeldi. Zaten biz sezon boyunca Bursaspor taraftarının bu salonu nasıl coşkuyla doldurduğunu yakından takip ediyorduk. Bursaspor, camiasıyla Süper Ligimize büyük değer katacaktır. Çünkü biz, ligimizde salonların, Bursa'da olduğu gibi her zaman dolu olmasından yanayız."

Başkan Türkoğlu'nun röportajından; 5 yıl önce Sezer Sezgin'in çabalarıyla kurulan Bursaspor Basketbol'un, coşkulu taraftarıyla nam salmış bir kulüp olarak Süper Lig'e gelmesinden memnunluk duyduğunu anladım.

Güzel ve anlamlı mesajlar verdi.

Bursa kentinin de, büyük bir başarıya imza atan bu takıma sahip çıkması halinde, Bursaspor, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde kalıcı olacaktır.