FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin tarihinde ilk kez düzenleyeceği Youth Basketball Champions League’de (Youth BCL) geri sayım kura çekimiyle başladı. Kurulduğu günden bu yana genç yeteneklerin yetişmesinde önemli bir role sahip olan ve Türk sporuna uzun yıllardır zenginlik katan TOFAŞ Spor Kulübü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilecek 2022-2023 sezonu Gençler Basketbol Şampiyonlar Ligi organizasyonunun kura çekimi bugün İsviçre'nin Mies bölgesindeki Patrick Baumann Basketbol Evi’nde yapıldı. Youth BCL tanıtım ve kura organizasyonuna BCL CEO’su Patrick Comninos, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkan Genel Sekreteri Serhan Antalyalı, Tofaş Spor Kulübü Genel Menajeri Tolga Öngören ve turnuva katılacak kulüplerin temsilcileri katılırken, turnuvanın elçisi TOFAŞ’ın eski kaptanlarından Barış Ermiş oldu.

“Bir şehirden daha fazlası” sloganıyla ekranlara gelen Bursa tanıtım videosuyla başlayan Youth BCL kura çekimi organizasyonunda açıklamalarda bulunan BCL CEO’su Patrick Comninos, BCL olarak her zaman kulüplere kulak verip, onların önerilerini değerlendirmeye çalıştıklarını bu turnuvanın yapılması konusunda da kulüplerden net bir talep aldıklarını vurgulayarak, “Genç oyuncuların A Takım seviyesine hazırlık aşaması için bir yola ihtiyaçları vardı. Yeni bir maceraya atılarak Youth BCL turnuvasını oluşturduk ve bu sezon mücadele eden 32 takıma da davet yolladık. 10 takımın davetimize cevap vermesi çok sevindiriciydi. Ev sahipliği konusunda adayların arasında Bursa'nın seçilmesinde ise bütün yerel birliklerin bu turnuva için istekli olmasının yanında TBF'nin desteği de önemliydi. Tofaş organizasyonuna ve TBF'ye teşekkür ederim. Unutmamak gerekir ki Tofaş en iyi altyapı programlarından birine sahip. Biz de Tofaş’ın bu sisteminin tecrübesini, bu yıl ilki düzenlenecek turnuvaya eklemek istedik” şeklinde konuştu.

YBCL panel-21

Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin ilk gençlik turnuvasına ev sahipliği yapacak olmaktan dolayı büyük mutluluk ve heyecan duyduklarını belirten Tofaş Spor Kulübü Genel Menajeri Tolga Öngören ise, kura çekiminde şöyle konuştu; “Kurulduğumuz günden bu yana altyapı odaklı stratejimizle, Türk sporuna ve genç yeteneklerin yetişmesine hizmet eden bir kulübüz. Tofaş Spor Kulübü, Bursa’da basketbolun gelişimine uzun yıllardan beri katkı sağlıyor. BCL'e teklifimize olumlu geri dönerek bu turnuvayı şehrimiz Bursa’da organize edeceği için Bursalı basketbol severler adına da teşekkür ediyorum. Bu turnuva, gençlere basketbol izletmek ve sevdirmek için önemli bir fırsat. Ayrıca bizlerin de bu vesileyle Avrupa'daki genç oyuncuları izlemek için şansımız olacak. Taraftarımız, genç oyunculara fırsat verildiğinde onların sahada ne yapacaklarnı görmek ve onların genç bireyler haline gelmelerini izlemekten çok büyük keyif alıyor. Böyle bir organizasyonun parçası olmaktan gurur duyuyoruz.”

TBF Başkan Genel Sekreteri Serhan Antalyalı da “Bursa'da düzenleyeceğimiz bu turnuva gençlerin mücadele etmesi için çok önemli olacak. Özellikle ülkemizi etkileyen deprem felaketinin durumuna göre çok önem arz ediyor. Normal hayatımıza dönmemize çok yardımcı olup bu zor zamanda bize umut verecektir” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi