Bursaspor Genel Sekreteri Erkan Öncel, benzinlik istasyonunun bulunduğu arazi satışının şimdilik durduğunu ve Bursaspor’un buradan menfaat elde etmeden satılmayacağını kaydetti. Yönetim kurulu üyesi Gökhan Güleç ise, şirketleşmeye ilişkin Bursa’nın vazgeçilmezlerinden oluşan çok ortaklı ve kongre üyelerinin de söz sahibi olabileceği bir yapı üzerinde çalıştıklarını belirtti.

İlk olarak benzin istasyonunun bulunduğu arazi ile ilgili bilgiler veren Erkan Öncel, bu konuda Bursaspor taraftarının rahat etmesini, kontrollerin kulüpte olduğunu dile getirdi. Öncel, “Benzin istasyonunun olduğu yer, Bursaspor’un daha önceki dönemlerde büyükşehir belediye başkanlarının insiyatif kullanarak Bursaspor’a kazandırdığı çok değerli bir arazi. Bu değerli arazi, borçlardan dolayı ‘Ziraat Bankası burasını satacak, Bursaspor buradan hiçbir pay elde etmeyecek’ gibi bir algı oluştu camiada, bizler de bu konuyla ilgili çok büyük emekler sarf ettik. Ziraat Bankası ile yaptığımız görüşmeler sonucunda Bursaspor’un bu satıştan mutlaka bir menfaat elde edeceğini, onun dışında bu satış ile ilgil insiyatif almayacaklarını ve bu satışı gerçekleştirmeyeceklerini sizlere söylemek istiyorum. Çok ciddi teklifler var fakat satışıyla ilgili banka şimdilik bunu rafa kaldırdı. Benzinlik arazisinin satışı durdu. 26.03.2024’te satışı vardı, bu da kalktı. Ziraat Bankası, Bursaspor menfaat sağlamadığı takdirde bu satışı gerçekleştirmeyecek.” dedi.

5 MİLYON TL YARDIM GELDİ

Bursaspor Genel Sekreteri Erkan Öncel, belediye başkanlarının ziyaretine de değindi. Öncel, “İade-i ziyaret yaptılar. Bundan son derece memnun olduk. Oyuncu grubumuzla yaptıkları toplantıda Alinur Aktaş’ın çocuklarımıza moral veren konuşma yapması, Buca maçının kurtuluş mücadelesinin başlangıcı olacağı ve alınacak 3 puanla yeniden umutlanacağımızı, yeniden lige tutunacağımızı belirtmesi çocuklarımızı morallendirdi. Motivasyon anlamında kendilerini iyi hissettiler. Cumartesi gününe umarım bu durum yansıyacaktır. Ziyarete gelen başkanlarımız nakdi yardımda da bulundu. 3 milyon TL Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 1 milyon TL Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 1 milyon TL Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, 500 bin TL de Nilüfer Belediye Başkan adayı Celil Çolak nakdi yardımda bulundu. Bursaspor siyaset üstü bir kurumdur. Bir kez daha başkanlarımıza teşekkür ediyorum, bu güveni tesis ettik.” diye konuştu.

Whatsapp Görsel 2024 02 29 Saat 13.42.51 7Ebd127F

TFF İLE GÖRÜŞMEDEN VAKIFKÖY’E UMUT IŞIĞI

TFF ile yapılan görüşmeye de değinen Öncel, Vakıfköy’ün dünya standartlarında bir akademiye dönüşmesi ve milli takımların da kamp yapabileceği muhteşem bir tesise kavuşma yolunda görüşmeler kaydettiklerini dile getirdi. Öncel, “Vakıfköy, Türk futbolunun altyapısının piramitin en üstünde duruyordur. Hayalimizin karşılığını görmemiz hem Mehmet Büyükekşi’den hem de İbrahim Burkay’dan bizi mutlu etti. Sosyal tesislerin olacağı, içinde okulun da olabileceği bir tesis hayal ediyoruz. Bu aynı zamanda şöyle bir şey; TFF’nin bu yapacağı yatırım ile milli takımlar da desteklenecek. İbrahim Burkay’ın da bu konuda heyecan duyduğunu ve istekli olduğunu gördük.” ifadelerini kullandı.

“GELİNEN NOKTADA FATURA GENÇ OYUNCULARA ÇIKARILMAMALI”

Transfer tahtasıyla ilgili de konuşan Öncel, “Şu an transfer tahtası önceliğimiz değil ancak bu da büyük bir engel olarak duruyor. 2003/2004 doğumlu çocuklarımızın, sadece para olarak görülüp sportif açıdan tam randıman vermeden satılmalarının sonucunda genç çocuklarımızın üzerine yük bindi, onlarla mücadeleyi sürdürüyoruz. Onca yapılan hataların sonucunda onlarca ton yükü genç çocuklarımıza yükledik, başarılı olun diyoruz. Sadece camiamızdan rica ediyorum, onlara mümkün olduğunca kredi tanısınlar, biz onları kucaklıyoruz. Bursaspor’un bu geldiği durumun faturası gencecik çocuklarımıza mı keseceğiz. Taraftarımız da, geldiğimiz günden beridir çocuklarımıza muhteşem destek oluyor, onlara da teşekkür etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

“DERNEK STATÜSÜNDE DEVAM ETMEK ÇOK ZOR”

Şirketleşme konusuna ilişkin de Öncel, şöyle konuştu; “Bursaspor kamu yararına dernek statüsünde hayatını sürdürmesi çok zor, nereye gidersek gidelim bugüne kadar ikili ilişkilerimizde aldığımız tepkiler şu yönde kimse dernek statüsünde çalışan bir kulübe yardım etmek istemiyor, para vermek istemiyor. Çünkü geriye baktığımızda yıllarca hep kandırılmışlar, kandırılmak istemiyorlar. Parasını verdiğin zaman parasının emin ellere verilmesini istiyor. Dolayısıyla biz varlığımızı artık bundan sonra dernek statüsünde sürdürmemiz çok zor. TFF’nin aldığı bir karar vardı, Kulüpler Birliği yönetiminin ricasıyla şirketleşme konusu bir yıl daha ertelendi. Bütün kulüplerin şirketleşmesini istiyor. Biz de Bursaspor’un kurtuluşu şirketleşmede olduğu için ciddi çalışmalar yapıyoruz.”

Whatsapp Görsel 2024 02 29 Saat 13.42.51 86863Cda

“ÇOK ORTAKLI BİR YAPI ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Şirketleşme konusunu detaylandıran Gökhan Güleç ise, şu açıklamalarda bulundu;

“Biz yaklaşık 100 günlük görev süresi için buraya geldik. Yönetim kurulumuzun tamamı, bu armayı taşımız terletmiş insanlardan oluşuyor. Biz buraya vatan borcu ödemek için geldik. Göreve geldikten 2-3 gün içinde projelere bakıyorum, içinden çıkılmaz durumların olduğunu tespit ettik. 5 aylık ibra edilmeyen bir yönetimin 10 senelik sözleşme yaptığı ortamları gördük. Eskinin derdiyle mi uğraşacağız, yeni bir şeyler mi yapacağız, yönetim kurulumuzun tamamı Bursaspor’a fayda sağlamak istediği için şirketleşme gündemini kamuoyuna sunduk. Tahminimden de daha fazla destek aldık. Şirketleşme ile alakalı önümüzde çok fazla süreç var. Biz mikro bütçeleri yöneten insanlar olarak, makro bütçeye yön veremeyiz. Biz bu işi, hem ulusal hem global çapta finans uzmanlarıyla şirketleşmenin merkezi olan ticaret odasının üst düzey yetkilileriyle tartışıp, gerekli mercilere bu konuyu iletip adımıza ne düşüyorsa yapacağız. Maalesef 3 yıllık yönetim kurullarıyla çözülemeyecek sorunlarımız da var, bir heyetin 5+5 yıllık plan yapması gerekiyor. Bursaspor’un faydasına hangi sistem daha iyiyse masaya koyacağız. Sadece tek bir modeli oylatmak değil, Blackburn Rovers modeli mi, Ajax modeli mi, Barcelona modeli mi tüm bunları masaya koymaya hazırız. Hali hazırda 1,5 milyarlık artı bütçeyi dahi biz yönetemeyiz, o parayı doğru yerde doğru alanlara çekecek finans uzmanı lazım. Kaldı ki eksi bakiyedeyiz, bu rakamlarla daha önce muhattap olan bu işi çözebilecek komisyona ihtiyacımız var. Son açıklamamızı Nisan sonu olarak planlıyoruz. Bu konuyla alakalı bir görüşme talebi olmadı bize gelen ama bizim bir hazırlığımız var. Şirketleştiğiniz zaman modelleri vardır, tek kişiye mi satılacak, çok ortaklı mı olacak diye, biz yönetim kurulu olarak çok ortaklı bir yapı, hatta kamu kurumlarının da içinde bulunduğu, Bursa’nın vazgeçilmezleri üzerinden kurulu bir konu üzerinden tartışılıyor. Belki de kongre üyelerinin tamamının pay senedine sahip olduğu bir durum üzerinde çalışıyoruz. Bursaspor’un hassasiyetlerini hepimiz biliyoruz."

Editör: Haber Merkezi