Değerli Bursaspor Kamuoyu;

Erkan Kamat’ın yaptığı açıklamaları maalesef üzülerek izledim. İfade ettiği üzere üstüne basa basa “yaptığım açıklamalar tamamen doğrudur” dediği açıklamalar hakkında şahsım olarak tekrar soruyorum ve cevap bekliyorum. 

Mazbata töreni ile ilgili söylemleriniz gerçeği yansıtmamakla birlikte, Genel Kurullar sonrası mazbata töreni Başkanlar düzeyinde yapılıp devralınan bir durum değildir. Nitekim bizler de mazbata töreninde Ali Ay tarafından değil 2.Başkan Cem Öztürk tarafından teslim aldık. Yine söylemiş olduğunuz gibi bir sonraki gün telefonla sizi arayarak herhangi bir kaos olmasın, bir hata vardı ve biz bu hatayı düzelterek yarın mazbata töreninde olacağız diye bir görüşme yaptık mı? Mazbata töreninde bizzat yönetim kurulu üyesi arkadaşımız vardı ve bizim gelmeyeceğimizi Genel Kurul öncesi ve esnasında bilmiyor muydunuz? 

9 ay, 10 ay, 11 ay personel maaşlarının ödenmediğinden bahsettiniz. Biz göreve geldiğimizde de önceki yönetimden kalan personel maaş alacakları var idi. Ancak biz ne eski dönem dedik, ne de kendi dönemimiz dedik ve göreve geldiğimiz günden görevi bıraktığımız güne kadar bütçemizin yettiği kadarıyla 12 ay personel maaşı ödedik. Bu durumda hiç personel maaşı ödenmemiş mi oluyor?

İsimlerini geçirdiğiniz futbolcularımız Burak Altıparmak, Cüneyt Köz, Recep Aydın, Aykut Akgün, Emirhan Aydoğan olmak üzere hiç kimsenin para almadığını ifade ettiniz. 89 Milyon TL para girişinin doğruluğunu ifade ettiniz. Peki yapılan ödemelerin doğruluğunu 89 Milyon TL paranın şekilde girdiğini nerelere ödeme yapıldığını neden ifade etmediniz? 2019-2020 sezonu için ismini söylediğiniz futbolcularımızın, söylemiş olduğunuz hakkedişlerin de yapılmış olan ödemelerin de doğru olmadığı kayıtlardan bellidir. Peki size soruyorum; ismini söylediğiniz futbolculara, ısrarla ve net bir şekilde rakam vererek ifade ettiğiniz bedeller mi ödendi yoksa daha fazla mı ödendi? Geçmiş dönem dahil üzere olmak görev aldığımız süre boyunca tüm futbolculara ne kadar ödeme yapıldı? 
Diğer bahsetmiş olduğunuz tesis ile ilgili söylemlerinize istinaden, “hayırdır ya kulüp dış cephesini boyatacak 30 Bin TL, 40 Bin TL bütçemi ayıramadınız?” diye çocuk azarlar bir şekilde, hesap sorar bir şekilde ki ifadelerinizi kendi dönemimiz olarak kabul etmiyoruz. Sauna, fitness salonu, havuzun bakımı, antrenman sahalarının bakımına kadar tüm bakımlar eksiksiz bir şekilde yerine getirilmiştir. Görev süremiz boyunca söylemiş olduğunuz hiçbir yer ile ilgili sıkıntı yaşamamış iken bu söylemleriniz ne kadar gerçeği yansıtmaktadır? Mutfakta ocak yanmıyordu ne demek?

Sezon öncesi kamp yapılmamış olmasından bahsettiniz. Peki size soruyorum, kulübe geldiğinizde de, defalarca telefon ile yapmış olduğumuz görüşmelerde de, takımımızın sezon öncesi kamp yapması gerektiğini, buna ilişkin bir planınızın ve bütçenizin olup olmadığını sorduğumuzda kampı bekletin ben yurtdışında yapacağım dediniz mi? Aradan birkaç gün geçtiğinde yurtdışı kampı yapamayacağınızı ifade ederek, bizim yönetim olarak kamp yeri ayarlayıp kamp ödemesini yapmamızı söylediniz mi? Buna istinaden biz yönetim olarak kamp yeri ayarlayıp size bildirdik mi? Son dakika bir oyuncumuzun maalesef covid-19 olması sebebi ile tüm takımımızın tesislerde karantinada kalmak zorunda olduğundan dolayı kampın iptal edilmek zorunda olduğunu biliyor muydunuz? Fiziki olarak takımın hazır olmadığından bahsettiniz ancak Sportif Direktörümüz Mustafa Gönden önderliğinde ekip olarak, gece gündüz demeden takım ile birebir ilgilendiklerine, tüm idman programları gereği fiziki anlamda hazır hale geldiklerinden ve bu konuda Sportif Direktörümüz Mustafa Gönden tarafından size bilgilendirme yapılmadı mı? Pandemi nedeni ile hazırlık maçı yapmak istediğimiz takımlar ile sağlık nedeni ile olumsuz dönüşler aldığımızdan haberiniz var mıydı? 

Temliklerden dolayı futbolcuların lisanslarının son dakika çıkmasından bahsettiniz. Futbolcularımızın ve teknik kadronun lisanslarının çıkarılması ile bankaların temliklerinin olması ile ne gibi bir bağ var? Türkiye Futbol Federasyonu’nun belirlemiş olduğu lisans bedellerinin Türkiye Futbol Federasyonu tarafından belirlenen bedellerin banka hesaplarına yatırılarak lisansların çıkarıldığını bilmeyen yoktur. Banka kredileri göreve geldiğimizde yeniden yapılandırılmış olup 30.09.2020 tarihine kadar ötelenmiştir. Bu durumda 30.09.2020 tarihine kadar bankalardan herhangi bir işlem yapamadık, yapılamıyordu ifadeleri ne derece doğrudur? Genel Kurul öncesi yeni profesyonel yapmış olduğumuz oyuncularımızın lisans bedelleri bizzat yönetim olarak tarafımızdan yapılmıştır. Bu konu ile ilgili de beni arayıp bu oyuncuların lisans paralarını ödeseydin ödedin değil mi diye bana söylediniz mi?

Elektrik borcu ile ilgili yapmış olduğunuz hiçbir ödeme yapılmamış açıklamalarınıza istinaden, görev aldığımız süre boyunca yönetim olarak yaklaşık 2.5 milyon TL ödeme yaptık. Bu durumda sizin de ifade ettiğiniz üzere kendi döneminize ait borcu ödemediğinizi ifade ettiğiniz bu durumda geçen yıl hiç ödeme yapılmamış mı?

Temlik konusuna gelecek olursak, ifade ettiğiniz altın, Euro ve Dolar olmak üzere toplamda 14.5 Milyon TL kendini borçlandırttırmış ne demek? Verilmeyen bir bedel mi var? Ben ticaret ile uğraşan bir kişiyim ve yakın çevrem çok iyi bilir ki sadece matbaa işi ile uğraşmamaktayım. 14.5 Milyon TL Türkiye Futbol Federasyonu’na temlik koydurmuştur ifadesi ne kadar doğrudur? Türkiye Futbol Federasyonu nezdinde konulmuş olan temlik bedeli 887.650,00 Euro ve 123.500,00 USD dir. Belirttiğiniz gibi temlik bedeli 14.5 Milyon TL değildir. Temlik dışında 5.320.000,00 TL çek alacağım vardır. Öncelikle dediğiniz gibi Türkiye Futbol Federasyonunda temlik sırası 3.sırada olmayıp, tüm borçlar ödenince sırası gelecek bir temliktir. Bahsettiğiniz gibi 3.sırada değildir. Tüm borçların bittikten sonra sırası gelecek temliğe ilişkin, Kulübün zor durumda olması halinde tabi ki her zaman Kulübün menfaatleri doğrultusunda hareket edeceğimden kimsenin şüphesi olmasın. 

Kulüp Lisans ile ilgili yapılmış olan açıklamanıza istinaden, Mali kriterler gereği her bir yapılmayan iş olarak uygulanan puan silme cezası vardır. Bu bağlamda -30 puan da silme cezası da alsanız Türkiye Futbol Federasyonu kriter gereği en fazla -3 puan silme cezası uygulanmaktadır. Biz göreve geldiğimizde Kulüp Lisans kapsamında daha önce alınması gereken hiçbir muvafakat alınmamış idi. Görev süremiz boyunca borç yükü çok fazla olan mali tablo karşısında tüm sorumluluklarımızı yerine getirdik ancak -3 puan silme cezası verildi. Bunun sonucunda haklı olduğumuzu savunmak amacı ve puan silme cezasının kaldırılması anlamında tüm mecralara başvurduk. Nitekim Tahkim Kurulu’ndan ceza oy çokluğu ile onandı.  Tekrar ifade etmem gerekir ise oy birliği değil oy çokluğu ile karar verilmiştir. Biz kendi dönemimizde Kulüp Lisans başvuru dosyasında mevcut kadromuzun tamamından muvafakat yazıları alınmıştır. Bizim transfer tahtası yada Kulüp Lisans kapsamında yaşadığımız sorunların hiç birisi ile uğraşmak zorunda kalmadınız. Demiş olduğunuz gibi -11 puan alıp sonraki döneme -8 devretti ifadesi net bir şekilde yalandır. Kulüp Lisans sürecinde alınan puan silme cezaları devretmez. Yıl ve sezon bazında hazırlanmasından dolayı bu döneme sarkmamaktadır. Talimatlar bu kadar açık iken devreden -8 puan silme cezası devretti açıklaması ne kadar doğrudur? 31.03.2021 tarihinde sizin vereceğiniz dosya kapsamında vereceğiniz bilgiler kapsamında Kulüp Lisans Kurulu tarafından 2021/2022 sezonu Kulüp Lisans kapsamında yeniden karar verecektir. Bu şekilde beyanat vermeniz etik midir?

Yine söylemiş olduğunuz geldiğimizde takımın forması yoktu, kalitesi yoktu, yıkayıp yıkayıp giydirmişler ifadelerinize istinaden, son güne kadar malzemeci tarafından ne talep edildiyse ilave top dahil olmak üzere eksiksiz olarak yerine getirilmiştir. Yeni sezon öncesinde formaların tasarımları, antrenman kıyafetleri vs dahil olmak üzere planlamalar yapılmış olup siparişleri verilmiş olduğundan haberiniz yok muydu? Kappa firmasına olan borçtan bahsettiniz. Sizin ve tüm Dünya’nın bildiği pandemi sürecinden kulübümüz de etkilendiği aşikardır. Kappa firmasına olan borç Bursastore’nin  almış olduğu ürünlerin pandemi sebebi ile mağazalarımızın kapalı olması sebebi ile satış yapılamamasından dolayı, müsabakaların seyircisiz oynanması ile oluşan gelir kaybıdır. Burada bahsetmiş olduğunuz sanki bilinçli bir şekilde ödeme yapılmamış gibi bahsettiğiniz konu ne kadar gerçeği yansıtmaktadır?

Sadece siz kendinizden ödün vermediniz. Bizim yaşadığımız sıkıntıların 10 da 1 ini bile yaşamamışken geçmişe yönelik serzenişleriniz ne kadar etiktir? Bu göreve talip olan herkes Kulübün içinde bulunduğu mali durumu bilerek geliyor. Siz göreve gelirken Kulübün mali gerçeğini bilmiyor muydunuz? Sizin de belirttiğiniz gibi hepimizin ailesi var. Kendiniz ve yönetiminiz için talep ettiğiniz saygıyı hepimize göstermenizi, sizin gibi hepimiz Kulübe hizmet etmek amacıyla geldiğimizi unutmayanız. Asıl olan makamlar ve şahıslar değildir. 

Saygılarımla,

Editör: Haber Merkezi