Frutti Extra Bursaspor’da geçirdiği üç sezonun ardından takımını bir kez EuroCup finaline taşıyan ve adından söz ettirmeyi başaran Dusan Alimpijevic, koçluk becerilerini önümüzdeki sezon Akatlar’da sergileyecek.

Beşiktaş‘ın başına geçen 37 yaşındaki Dusan Alimpijevic, Bursaspor’dan ayrılık süreci ve yeni kulübü hakkında Basketball Sphere sitesine açıklamalarda bulundu.

Bursa’dan ayrılışı ve Frutti Extra’nın sponsorluktan çekilmesi hakkında:

“Bu hepimiz için sürpriz oldu. Hiçbir belirti yoktu, özellikle de kulüpte borç olmadığı için. Kulübün tek bir dolar bile borcu yoktu, iyi inşa edilmiş bir altyapıya ve üç yıl öncesiyle aynı olmayan bir itibara sahipti. Avrupa’da ve dünyada bir kriz var. Türkiye’de de oldukça görünür durumda. Sponsorun çekilmesinin nedenlerinden biri enflasyon nedeniyle doların Türk lirası karşısında anormal bir yükseliş yaşamasıdır. Ben iki buçuk yıl önce geldiğimde bir dolar yaklaşık 6,4 Türk lirasıydı, bugün neredeyse 27 lira. Yani eşi benzeri görülmemiş bir düşüş. Kulübe tüm ‘girişlerin’ Türk lirası, ‘çıkışların’ ise dolar üzerinden olduğunu düşünürsek, sanırım böyle bir kararın alınmasının nedeni buydu.”

“Kalan yönetim, taraftarların büyük baskısı altındaydı. Herkesin gidebileceğini kabul ettiler ama benim ayrılışıma en az hazırlıklı olanlar onlardı. Ne pahasına olursa olsun bunu kabul etmek istemediler. Kulüp yönetimi gerçeği saklamaya çalıştı ve gerçek şu ki kulüp benden ve menajerden sözleşmeden çıkma sürecine yardım etmemi istedi çünkü iki yıllığına garanti altına alınmış ve her iki taraf için de çıkış opsiyonu olmayan iki adamdan biriydim” dedi ve ekledi:

“Bu nedenle, sponsorluk anlaşması bittiğinde bunu finansal olarak nasıl yürütebileceklerinden korkuyorlardı, sonuçlarına katlanmadan sonuna kadar yürütmenin bir yolunu göremiyorlardı. Ayrılmayı zorlayanlar onlardı ve bunu taraftarlardan gizlemeye çalıştılar. Bunu sakladılar ve üstünden zaman geçmesine izin verdiler. Ne yazık ki taraftarlar konuyla ilgili kulüpten bir açıklama alamadı, bu yüzden birçoğu bu konuda yanlış bir izlenime kapıldı. Bu işin yapılış şekli hiç doğru değil. Tüm bunlar olurken Beşiktaş içinde bulunduğum durumdan faydalanmak için ortaya çıktı.”

Beşiktaş’ın başına geçmesi hakkında:

“Beşiktaş ait olduğu yere geri dönmek için iyi bir plan sundu. Etkileyici bir sunum yaptılar ve hem altyapı, organizasyon açısından hem de 20 milyonluk taraftar sayısı açısından ne kadar önemli bir kulüp olduğunu gördüm. Beşiktaş 16 kez ulusal şampiyon olmuş, EuroChallenge’ı kazanmış ve büyük bir tarihe sahip. Avrupa basketbolunun en büyük isimlerinden bazıları burada oynadı. Buraya geldiğinizde potansiyeli görebiliyorsunuz”

Beşiktaş’ın yeni Genel Menajeri Nedim Yücel hakkında:

“Beşiktaş’a gelmemde en büyük pay ona ait. Bursa’da onunla çok başarılı bir şekilde çalıştım. Profesyonelliğin ötesinde harika bir ilişkimiz var. Birbirimizi anlıyoruz, sıkı çalışıyoruz ve yaşadığımız tüm sorunları çok hızlı ve birlikte çözüyoruz. Bu biz koçlar için çok önemli.”

Beşiktaş’ın hedefleri:

“İlk yılımızda Beşiktaş’ı ait olduğu yere döndürmek için hedefler belirledik. Geçen sezon zayıf bir başlangıç yaptılar ve sonlara doğru toparlanmaya çalıştılar. Bu kötü görünüyordu. Beşiktaş önce yatırımlarla, sonra da altyapı ve organizasyon olarak ligde kalma mücadelesi vermeyi hak etmiyor. Bu yıl Eurocup’a başvurdular ve iyi bir şey yaptılar. Bu da benim gelmem için bir başka koşuldu. Her iki turnuvada da playofflara kalmak istiyoruz. Bu gerçekleştiğinde adım adım ilerleyeceğiz.”

Türkiye Süper Ligi hakkında:

“Galatasaray‘ın büyük yatırımları var, Bahçeşehir’in çok iyi bir kadrosu var, sonra TOFAŞ yedi yabancıya sahip. Karşıyaka ve Türk Telekom her zaman yarışın içinde. Türk Telekom, Nenad Canak ile mükemmel bir takım kurdu. Fenerbahçe ve Anadolu Efes‘ten bahsetmemek olmaz. Darüşşafaka baş antrenör olarak eski Ergin Ataman’ın yardımcısını getirdi. Son yıllarda daha önce görmediğimiz kadar çok sayıda iddialı proje ve yatırım var.”

Gran Canaria’nın EuroLeague’den çekilmesi:

“Eminim ki Beşiktaş daha önce oynadığı EuroLeague’e katılırsa orada oynayacaktır. Dolayısıyla bu kulübün daha büyük bir turnuvada oynaması için finansal ve lojistik bir potansiyel var. Ben daha çok sonucun hak edilmesinden yanayım çünkü EuroLeague’in ciddi bir turnuva olduğunu düşünüyorum ve öyle de olacak. Wild card almak veya adınızdan söz ettirmek için final oynamanız gerekir”

Yeni kadro ve gelecek planları hakkında:

Beşiktaş kadrosunu önemli ölçüde güçlendirdi. Jonah Matthews Euroleague’den, Angel Delgado Karşıyaka’dan, Derek Needham Bursa’dan, Leyton Hammonds Bahçeşehir’den geldi…

Alimpijević takımı tasarlarken nelere dikkat etti?

“En önemli şeyler temel felsefe, nasıl oynamak istediğiniz ve piyasanın o anda size ne dikte ettiğidir. Bu yıl birkaç nedenden dolayı çok zor, yani sadece Beşiktaş değil her seviyedeki kulüp sorun yaşadı. Birincisi, Japonya ve Çin bu pazarın büyük bir kısmını ele geçirdi. Çok sayıda yabancı, çok iyi kontratların ardından Japonya’ya gitti.

Ayrıca NBA’de her zamankinden daha fazla ücret ödenen “çift yönlü” sözleşmeler de var. Birçok oyuncu Amerika’da kalmaya ve Avrupa’dakiyle aynı parayı kazanmaya karar verdi. G-League’den o yıl bir ya da iki NBA maçına çıkarlarsa, ki sakatlıklar ve oynadıkları maç sayısı nedeniyle bu çok olası, çok daha fazla para kazanma fırsatına sahipler.”

“Hazırlıklara 14 Ağustos’ta başlıyoruz. Başlangıçta İstanbul’da olacağız, ardından iki turnuva ve Moskova’daki VTB Ligi’nin bir finali için Antalya’ya gideceğiz. Takım sıfırdan başladığı için diğer takımlardan daha erken başlamayı planlıyoruz ve EuroCup da bir hafta erken başlıyor.

Bu yaz yapılan transferlerin en iyi yanlarından biri kondisyon koçu Marko Sekulic. Milli takımda çalıştı, Mega’nın antrenörüydü ve şimdi Beşiktaş’ın antrenör kadrosunda yer alacak.”
 

Editör: Haber Merkezi