Süper Lig şampiyonu olarak tarih yazan Bursaspor’un 14 yıl sonra 3. Lig’e düşmesi, İspanya ve İngiltere’den sonra Almanya'da da gündem oldu.

“BİR KULÜBÜN ÇÖKÜŞÜ”

Alman Sport1 medyası, Bursaspor'un Süper Lig şampiyonluğundan 14 yıl sonra 4. kademeye (3. Lig) kadar düşmesini "Geleneksel bir kulübün çöküşü" başlığı ile okularına duyurdu.
Gazeteci Maximilian Lotz imzalı haberde, “2010 yılında Bursaspor sansasyonel bir şekilde Türkiye şampiyonu oldu. Artık 3. Lig’e düşmesi kesin. Benzeri görülmemiş bir facia" ifadelerine yer verildi.

Yeşil-beyazlı kulüple ilgili “çöküş” haberinde şu satırlar yer aldı:

“Bursaspor, 2010 yılında tarihindeki ilk şampiyonlukla Türkiye Süper Lig'inde İstanbul kulüplerinin hakimiyetini kırdı. Dönemin teknik direktörü Ertuğrul Sağlam gururla şunları söylemişti, ‘Bütün Bursa tarih yazdı!’ diye… 14 yıl sonra Türkiye'nin dördüncü büyük şehrinin kulübü, yine tarihi bir başarıya imza attı. Ancak Bursaspor, tarih kitaplarına bunu yapmaktan mutluluk duymayacak şekilde girdi. Bu sezonun son haftalarında 3.Lig’e düşmesi kesinleşti. Süper Lig'den düştükten 5 yıl sonra tarihi çöküş açıkça görüldü. İlk kez bir Türk şampiyonu bu kadar alt lige indi. 1963 yılında kurulan 61 yıllık kulübün bundan sonra ne yapacağı 19-26 Mayıs tarihlerinde yapılacak genel kurulda belirlenecek. Kulüp milyon euroları geçen borçlarla boğuşuyor. 1. Lig’deki en başarılı dönemlerinde bile Bursaspor'a Finansal Fair Play ihlali nedeniyle yaptırım da uygulandı. Bursaspor'un yetenek fabrikası (Vakıfköy) iyi bir üne sahip, ancak kulüp, son zamanlarda gelecek vadeden gençleri daha erken bırakmak zorunda kaldı.”

Editör: Haber Merkezi