banner301

banner300

Yotube Bursasporx.com

Tamer Tuna: Yüzüstü Bırakmayacağım

Ligin 23. haftasında oynanacak Bursaspor - Altınordu karşılaşması hazırlıklarında yapılan akşam antrenmanı öncesi Teknik Direktör Tamer Tuna basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bursaspor 04.02.2022, 16:08 04.02.2022, 16:12
Tamer Tuna: Yüzüstü Bırakmayacağım

Bursaspor Teknik Direktörü Tamer Tuna, "Kamp sürecinde çok ciddi değişim ile karşılaştık. İlk gün itibariyle bugüne kadar olan zamanda çok köklü değişimler oldu maalesef. İmza attığımız günden itibaren hep ideallerimiz ile ilgili Bursaspor’un olması gereken yerle ilgili hedeflerimizle ve Bursaspor’un sözleşmesi teknik direktörü ve takım lideri olarak nerede bulunmasıyla ilgili, sözleşme şartları, transfer planları, kendi ideallerimizi içeren ortak noktada buluştuğumuz bir anlaşma ile göreve başladık. Hem Bursaspor’un hem de kendi hedefimiz adına büyük bir mücadelenin olacağını zaten söylemiştim. İmza aşamasına geliş sürecinde, Bursa dışındaki birçok arkadaşımın da neden Bursaspor diye sorguladığı dönemde Bursaspor’un teknik direktörü olmak bu mücadeleyi veriyor olmak bizim için çok önemli. Kaybettiğiniz zamanlarda da bu mücadeleye inanmaktır. Görev alırken takımın mevcut durumuyla alakalı, tüm yapıyla ilgili nelerin olması gerektiği, oyuncuların olumsuzlukları maddi olarak da, hem altyapıdan oyuncular hem de transfer edilmiş oyuncularla ilgili yaşanan olumsuzluklarla ilgili mevcut duruma hakim insanlar olarak başladık. Aldığımız raporlar, takım içi raporlar, oyuncularla paylaşımlarımız bütün hepsinin açıkçası tüm olumsuzlukları başlangıç adına önemli bir adım ile değiştirilmesi gereken kapsayıcılığı, atılacak adımları, kendi mevcut planlarımızı ortaya koyup başlangıç yaptık. Tüm hadiseler sportif anlamda da başarının gelmesiyle alakalı, ekonomik anlamda da o anda futbolcuların hak talepleri, takım içinde tuttuğumuzun huzurun güveni tekrar oluşturma adına birçok şey gerçekleştirdik. Geliş aşamamızda da şampiyon takımın, şampiyonluk mücadelesi verecek potansiyele sahip takımın adımlarını atma düşüncesiyle bu planları paylaştık." ifadelerini kullandı.

Yüzüstü Bırakmayacağım

Antrenmana odaklandık, maçlara odaklandık, birçok oyuncunun anlaşmazlıklarından doğan sorunlarla başa çıkmak için sahaya odaklamak istedik, ilk haftalarda başarılı da olduk. Tabii ki her zaman istediğiniz gibi olmayabilir. Futbol böyle. Küme düşerseniz tekrar küllerinizden doğabilirsiniz ama stratejilerinizi, prensiplerinizi birlikte yaşamadığımız sürece maalesef sonucuyla, sonuçlarıyla değerlendirdiğimiz transferler öncesinde denetim yapmayıp, bu transferleri eleştirmeyip sezon başı yönetim geldiğinde, sezona başlarken yapılan bütçeyi eleştirmeyip sonrasında eleştiren insanlar olduğumuz için Bursaspor’un bu noktaya gelişinin kaçınılmaz olduğunu fark ettik. Bursaspor farklıdır, Bursaspor olayları hassasiyet ve hisleriyle yaşayan sayılı camialardan. Bursa şehrinin ekonomik yapısının zaten Bursaspor’u bu noktaya getiren unsur olduğunu görüyoruz. Bu kaynağın oluşunun Bursaspor’un bu borçlara gelme nedeni olduğunu görüyoruz. Bu sonuçlar ortaya çıkmadan bunların adımları, taraftarın da baskısının bu gücü böyle kullanılmalı. 2 gün önce Salı günü, benim anlatmak istediğim; Bursaspor’un tahtasının açık olup olmaması değil, 5 küsür milyon liralık ödemeden bahsediyoruz. Göreve geldiğimizde 3-4 oyuncunun sadece yeterli olabileceğini belirttik, tahtanın açık olduğunu düşünerek bunu yapmamız gerektiğini, bu ligi götüreceğinizi düşündük. Buna da şahit olacaksınız. İnanılmaz destekler oldu, ben takımın teknik direktörüyüm. Bir liderin bu konulara girmesi çok farklı şeyler getirebilir ama ben burada çalıştığım sürece ait olduğumu hissedeceksiniz, yüzüstü bırakmamamın nedeni, ben takımımı kamp sürecinde yüzüstü bırakıp giden bir teknik adam olmayacağım, kriz döneminde de giden teknik adam olmayacağım. Yeni yönetime de bunu söyleyeceğim. Çalışmadığım hiçbir günün hakkını talep etmeyeceğim. Oyuncu satışları, diğer konular tamamen bizim dışımızdaydı. Bursaspor’un imajı, adı, 5 milyon TL çok küçük para değil, ekmeğin değerini bilen insanlarız ama Bursa şehrinde, Bursaspor’un imajının 5 milyon TL’ye tahta kapalı diye gündemi meşgul etmesi içimi acıttı. Söylenişim tamamen bundandı, bu konuda çok üzgünüm. Burada bu konuları konuşmak bile bana yakışmıyor. Bursaspor’u yüzüstü bırakmayacağım. Yeni yönetim olduğunda da hiç düşünmesinler, bizi düşünmesinler. Geldikleri gibi hakkedişimiz dışında para talep etmeyiz. Bu konuyu kapatmak istiyorum.

Kalırsam Seneye Süper Lig’de Olacağız

Sezon başı bir bütçe yaratıyoruz, bu bütçeyi hep birlikte oluşturuyoruz. Taraftarımızın baskısı, takımın ihtiyaçları, transfer gerekiyor, tahta tekrar kapalı. Biz bu bütçeyi yapıyoruz ve Türk futbolunda da tarihin en büyük başarılarını sığdırmış, şehrinin gücünü söylediğimiz duruma sahipken bu sorunlarla yüzleşip aynı konularla konuşmak, oyuncuların, şehrin kafasını meşgul etmek bizi hep yordu. Bunu kapatıp işimize odaklanmak istiyoruz.Biz, şu anda yapayalnınız. Yaşadığımız birkaç konu var ki kulüp içinde, gerek özel konularıyla ilgili, gerek ailesel konularıyla ilgili çok yanlış pozisyonlara düşürüldük. Beyanlarda ya da açıklamalarda bazen tesis içi ihtiyaçlarda inanılmaz olaylarla karşılaşıyoruz. Sahipsiz bırakılan, kimsenin sahip çıkmadığından söz edilirken, çok basit konularda profesyonel anlayışın içten dışa kaybolduğu Bursaspor var. Tüm oyuncular, eleştirdiğimiz oyuncular, en az eleştiri yapılması gereken oyuncular. Belli şartlarda geliyoruz, belli koşulları paranın ötesinde tesis içi yapılanma, transferler, bu sene olmasa dahi seneye Süper Lig’de olması, Bursaspor, kalırsam seneye Süper Lig’de olacak. Bu profesyonel anlayışın, profesyonel anlamda sözleşmeli olan hepsini denetlemek zorunda. Oyuncuların kontrat içeriğindeki evlerinden arabalarına, yaşam şartlarına kadar hiçbir şekilde profesyonel olmayan bir yapının içerisindeyiz. Ben bu eleştiriyi yaparken iç denetimsel anlamda sezon başından bugüne gelişte bunlar yapılırken transfer edilen oyuncular dahil, sağlık şartları, bütçeleri, planlamaları hiç olmamakta ve Bursaspor’un her gelen yönetim ile birlikte devam eden borçlarına neden olmakta. Üzülerek söylüyorum; burada olma nedenim bu, bunları düzeltecek yetkinlikte ve vizyonda çok az insanla çalışıyoruz. Biz bu vizyonlu adamlar olsun istiyoruz Bursaspor’u yönetenlerin.Bursaspor’un bu yapısına kendi menfaatleri için kendi pazarlama adına kullanıyorlar yeri geldiğinde. Maddi anlamda o kadar saygın siyasetçilere ve iş insanlara sahibiz ki ama sahip oldukları takımın, sahip oldukları gücün her türlü durumda para da verseler sahipsiz bırakıldığının farkına varamamışlar. Menajerlere teslim edilmiş, transfer döneminde oyuncular taraftarın önüne atılmış, performansları yanlış yansıtılmış. Oyuncular evet geç gelen oyuncular, transfer son güne kalındı, bu takımın istikrarından söz edilemez, oynadığımız 4. Maçta kadro oluştururken bunlarla karşılaşıyoruz. İnanılmaz lüks şartlarda çalışıyoruz.

Oyuncuların %100 Sahada Olduklarına İnanın

Bursaspor’un tek sorunu da içerideki profesyonel dışı bakış açısı olduğunu fark ettik. Neden burada oluşumun en büyük cevabı gelmeden önceki konuşmalar ve bundan ders çıkarmış yönetimin oluşuydu. Bunu şartlara bağlamış teknik direktördüm, net belli planları koyuyoruz. Profesyonel anlayışın verilen sözlerin, yapılan planlamaların tam anlamıyla ortak noktada buluşulduğu bir imza ile başladık. Antalya’ya gittik. İstifalarla karşılaştık. Saygı duymak gerekir. Olabilecek her şeyi yaşamış bir teknik adamım ben. Hem iş hayatımla ilgili hem özel yaşamımla ilgili her türlü konuyu kişisel olarak yaşamış biriyim. Hatalarımdan ders çıkarttığım tüm dönemlerde de neler yapabileceğimi fazlasıyla ortaya koyan bir teknik adamın. Şu andan itibaren bu konuya da hazırız, çok zor bir fikstür var önümüzde. Bize sahip çıkanlara teker teker teşekkür ederim. Bu oyunculara bizden de önce sahip çıkılması lazım. Onlarca oyuncu tekrar kampta izledik. Transferi açarsak, oyuncular dahil olabilir. Bursaspor gibi bir şehirde bugüne kadar bu konunun çözülememiş olması beni üzdü. Transfer yapılacak diye bir kaide yok buna da hazırız. Çok eksiğiz evet, oyuncu satışları, giden oyuncuların yerine oyuncu koyamamış oluşumuz, altyapıdan gelen oyuncuların A Takım ile tecrübeyi yaşamamış oluşu, birçok örneği olduğu gibi önceki yıllarda bu süreçleri yaşayan takımların mali durumlarıyla ilgili, Bursaspor’un bu duruma düşmemesi için yarın inşallah bu taraftarın gücünü iyi biliyorum. En zor günlerde de takıma desteklerini çok iyi biliyorum. Burada olacaklardır. Bu yüzden onları da yanımızda göreceğimizi düşünüyorum. O sesi, o ruhu hissettirebileceklerine inanıyorum. Ben teknik direktörüm.  Öyle konular var ki. Oyuncuların yüzde 100’leriyle sahada olduklarına inanın. Tamamen, hiçbir anlamda burada değillerdi, biz burada olduğumuz sürece bunun iyi olacağını mücadele vereceklerini göreceksiniz. Sezon sonuna kadar yürekleriyle bunu ortaya koyacak takımımız olduğunu biliyorum. Bütün destekleri için taraftarımızın mutluyum ama bu destek ne sonuca göre, ne bir oyuncunun performansına göre, yuhalamayla, protesto ile olmayacak. Oyuncuların neler yaşadığını bilmiyorsunuz. Buradaki en masum futbol takımı oyuncuları olduğunu söylemek isterim. 

Takımı Yalnız Bırakmam

Yaşadığımız süreçte teknik adam olarak bize verilen sözler, oyuncu satışlarından sonra takımımıza verilen sözler... Raporlar hazırladım. Takımın ihtiyaçları, takımın mevcut durumu, takımın transfer dönemindeki ihtiyaçları, bunları paylaştık ve bunlarla ilgili çok büyük bütçe yok, giden oyuncuların yerine konacak oyuncuların hiç aşmadığı, satılan oyuncular da dahil bunlarla ilgili de plan ve yapılanma vardı, bunların hiçbiri konuştuğumuz şartlarda gerçekleşmedi. Transfer tahtası kapalı değildi, kapalı olduğu süreçte de transfer sezonu başlamadan önce prensipte 3 oyuncu ile anlaşmıştık, tahta açık olsaydı bizde devam edeceklerdi hatta 2 oyuncu ile kamp sürecinde anlaşmıştık. Bu planı yapıyoruz çünkü tahta kapalı değildi, 3-4 milyon olarak söylenmişti şu an 5 milyon küsür. Gelen anlaşılan oyuncuların rakamları bile tartışılırken, 5 milyon TL ile alakalı bütün sezonunun planlamasını nelere mal olabileceğini konuşuyoruz, yalanlardan yana kastım buydu. Bursaspor, herkesin meselesi. Bugüne geliş noktasında gücün kullanımı adına oyuncuların kendi alacaklarıyla ilgili, kamp sürecinde yaşadığımız takımımızın yalnızlaştırılmasıyla ilgili, kampta yaşadığımız maddi olaylarla ilgili hepsi söylediğimiz bu konuydu, kimseyi yalancılıkla suçlamıyorum, profesyonel yöneticilerin hiçbir şartta takımı yüzüstü bırakıp bir yere gitmem. Yeni gelen yönetim de tamam diyebilir hiç sorun değil, alacaklarımla ilgili feragat edebilirim. Oyuncularımı takımı yalnız bırakmam. Oyuncular bana inanıyor, onlarla tekrar karşılaştığımda Tamer Tuna olarak onlarla yüzleşemem. Yalan ile ilgili sözler, planlamaların olmamasıyla ilgiliydi.

Oyuncuya 900 bin Euro Verme Lüksümüz Yok

Sözleşmeler profesyonel takımın oyuncuları ile ilgili, sezon başı yapılan sözleşmelerin hepsinin bunlarla ilgili denetim oluşması lazım. Transfer edilen oyuncuların tamamı, çoğu oyuncunun canlı scout ile transfer edildiğini düşünmüyorum. Risk konusu vardır, oyuncuların o günkü performansı, son zamanlardaki verileri, o kriterleri nasıl karşıladı ve takımınıza uygunluk bu da yetmiyor, takımı kurduğunuzda karakteri, dili her şeyi kaplıyor. Takımımız bunlardan tamamen bağımsız bir takım. Bursaspor’un sözleşmelerdeki tüm maddeleri, bugün Bursaspor’a zarar veriyor. Bu oyuncular iyi oyuncular oldukları için, burada o performansı göstermek zorunlukta oldukları için geliyor. Sözleşmelerdeki kontratlar içeriğinde oyuncular gidiyor, milyon liralar alacaklarıyla, kulübe inanılmaz yükle gelecek yıllara taşınıyor. Bursaspor’da 10 yıldan beridir bir sürü borç var. Gelen her teknik adam bu tablo ile karşılaşıyor. Öyle maddelerle ilgili oyunculara gidiyoruz ki, Bursaspor’a zarar verecek bir çok hadise ile karşılaşıyoruz. Sezon başında bunu yapsak belki bunların hiçbiri olmayabilirdi, sonra menajerler niye kulüpte diye yazıyoruz, sokan bizleriz. Sonuçlar ortaya çıkınca eleştirmeye başlıyoruz. Oto kontrolü hem kendimiz yapıyoruz, hem de sorunları önsezi ile vizyoner adamların kulüpte olmasına izin vermiyoruz. Bursaspor’un bir oyuncuya 900 bin Euro maliyet yaşatma lüksü yok. Ben alırım 500 bin Euro’luk oyuncu, ama fazlasını kazandıracağını bilerek getiririm. Bursaspor’a zarar verecek transfer yaptırmam. Şu an transfer yaparsak dahi bu böyle olacak. Bu seçimin Bursaspor’un lehine başlangıç olmasını istiyorum.

Önümüzü Görmemiz Lazım

1,5 yıl burada kalırsam + 1 yıl. 2,5 yıl net sözleşme ile anlaştım. Onlarca milyon TL maliyeti. Bursa’ya geldim, şartlar koşullar oldu, 1,5 yılın sonunda bu takımı çıkaramazsam sonraki 1 yıl fesih hakkımız olsun, başaramazsam o parayı almak içime sinmedi. Sözleşmeme koydurdum. Süper Lig’e çıkaramazsam sonraki yılı yok sayabilirsiniz diye madde koydurttum. Bu yılın sonunda dahi yönetim değiştiğinde, gelecek yıl yükümlü oldukları o maliyetten kurtulma adına fesih haklarının olduğunu söyledim. Geldiğimde de buraya; Bursaspor’un farkından dolayı tercih ettiğim için her şeyi gözardı ettim. Bursa şehrinin bu takımın arkasında durduğunda Süper Lig’e çıkacağına yürekten inandım, inanmaya devam ediyorum fakat bu şartların, inşallah 1 ayda oluşmasını diliyorum. Transfer tahtası açılsa da açılmasa da bu süreçte devam etme arzum var. Yeni yönetim geldiğinde yüzüstü bırakmamamdan dolayı, evet bu ay da yüklü alacağım var. Mayıs’a kadar erteleyip bir kuruş istemeden devam edebilirim. Çünkü oyuncu ödemeleri yapmaları en büyük arzum. Önümüzü görmemiz lazım. Ben kariyerim adına burada kalmak risk olsa da bu sorumluluğu taşımaya devam edeceğim.

Yine Menajer Oyunları

Batuhan’la Kerem kampa geldi. Taha’nın dahi sezon sonuna kadar bizde kalsın diye konuştuk, bu 3 oyuncuyu da sezon sonuna kadar kadroda görmek istedik. Kulüp insiyatifi, maddi kaynak getirirse gidebilirler hiç sorun yok. Kampa geldiler. Trabzonspor da siz orada devam edeceksiniz demiş ama yine menajer oyunları. Geldiler kampımımıza katıldılar, çocuklara antrenmana çıkmayın menajerler tarafından denilmesine rağmen sağolsunlar çıktılar. Bir baktık, kontratları orada 1,5 milyon TL ile kontrat yapılmış. Sonra Deniz Kolgu’nun bana beyaan ettiği çocukların menajerleri bu rakamları talep ediyor. En suçsuz oyuncularken, kamptan ayrılıp gitmek zorunda kaldılar. Olay transfer tahtasına bağlandı, transfer tahtasına bağlı değildi. Yeniden sözleşme yapacaklar Trabzonspor’un kontratını karşılayan olarak devam edecektik. Sezon sonunda Trabzonspor’a devam edeceklerdi.

Eksiklerimiz Var

Oyuncu sayısı olarak mevkilerde de eksiklerimiz var. 4 oyuncumuzun sakatlığı var. Luka’nın, Massimo’nun, Elton’un, Eren’in sakatlıkları var. Aramıza katılan genç oyuncuların da, bakın genç oyuncular oynar fakat şu an U19’dan çıkan oyuncularımızın tamamı burayı tecrübe edememiş oyuncular. Oyuncular da tabii ki yer alacak, şans bulacak. Tabii ki forvet oyuncumuz var. Namık da denendi, bunları kullanabiliriz. Altınordu maçında Namık’ı deneyebiliriz burada. Kendi takım yapımızla ilgili Altınordu maçının üstesinden gelebilecek kadroya sahibiz. Taha’nın gideceğini, satılması gerektiğini, kaynak olarak, kaynak yaratma ile ilgili ihtiyaç olabilir diye bize söylendi. Taha, Batuhan ve Kerem’in ikinci yarı devam etmesini istedim. Batuhan ve Kerem ile ilgili olayı kamp sürecinde anladım. Oyuncuların satıldığında da bizimle devam edeceği söylendi. Elton’ın topuğunda sorun var, kronik bir sorun. Massimo ile ilgili, geçmişten gelen kronik diz problemi var menisküsüyle ilgili de sorunu var, ameliyat olabilir. Sağlık ekibiyle konuşuluyor. Eren de iyileşme sürecinde. Yerine oturmayan konular oldu. Matavz ayrıldı, bu da tamamen çok fazlasıyla çok yanlış yönetilen ve kulübe büyük yük getiren sürece girdi. Jorquera’nın durumu da öyle. Sözleşme yapılmaması gerekirken, yapılan bir sözleşme. Jorquera inanılmaz saygılı, vedalaşmak için kampa geldi. Fakat oyunculara verilen sözlerin, kontratlarından doğan hakların, ileride kulübü yanlış günlere getirecek duruma soktuğunu anlıyoruz.

Altyapımızdaki Herkesin A Takımda Oynayacak Potansiyeli Var

Bursaspor’un altyapısı her zaman A Takım’a çıkan oyuncunun görev ve sorumluluk bilincinde eğitildiği bir altyapı. Birçok takımda çalıştım ama şu an ciddi bir planlamadan kastım bu biraz da, altyapıda 180 lisanslı oyuncu var, hepsinin A Takım’da oynayacak potansiyeli var. Oyuncuların tamamı, A Takım’da formayı giyebilecek potansiyelde. Hazırlıkları tabii ki mental anlamda zaman alabilir ama hepsine inanıyorum. Alış nedenim de bu. Altyapının sadece gelen oyuncularla ilgili değil, Bursaspor’un değeri yazılıyor ya 8 milyon Euro, Bursaspor’un tüm borçlarını ödeyebilecek bir altyapısı var Bursaspor’un. Bursaspor’un geleceğinde, menajerler tarafından maalesef kandırılmazlarsa -Vakıfköy’ün kapısından menajer giremiyor ne oluyorsa o kapının sonrasında oluyor- bu kadar güçlü bir altyapı varken yok etmemeliyiz. Altyapı oyuncuları giderken de kulübe para kazandıracak, üretim merkezinden çıkarken, sadece satış olarak değil kadro iskeletini oluşturacak yapıyı oluşturacak, çok ciddi bir altyapı potansiyelimiz var.

Yorumlar (0)
banner312
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1
21
kapalı