Geçtiğimiz sezon Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi'nin 9. haftasındaki Frutti Extra Bursaspor-Onvo Büyükçekmece Basketbol maçında görev alan Erşan Kartal, bu müsabakadaki ihlalleri gerekçesiyle disipline sevk edilmişti. (TBF) ile yaklaşık 1 yıl önce hakemlik lisansı iptal edilen Erşan Kartal'ın ihraç sebibi ortaya çıktı... Karar Gazetesi Spor Müdürü Oğulcan Çoksayar'ın haberine göre geçen yıl ‘disiplinsiz davranışları nedeniyle’ hakemlik lisansı iptal edilen Erşan Kartal'ın ihracnın perde arkasından ‘kadına şiddet olayları’ çıktı.

Öncelikle basketbol hakemi Erşan Kartal'ın 15 Aralık 2022 tarihinde TBF Disiplin Kurulu tarafından 1 yıl 4 ay ceza almasına neden olan olayları hatırlayalım; Basketbol Süper Ligi'nin 9'uncu haftasında 3 Aralık 2022 tarihinde Bursa'da oynanan ve rakip takımın 103-91 kazandığı karşılaşma sırası ve sonrasında ev sahibi takımın antrenörü Dusan Alimpijevic ve Frutti Extra Kulübü Başkanı Sezer Sezgin ile girdiği diyaloglar ile masa saatini kırması Erşan Kartal'ın TBF Disiplin Kurulu'na sevkiyle noktalanmıştı.

Kurul 15 Aralık 2022 günü yaptığı toplantıda "Basketbol Disiplin Talimatı'nın 29/1, 29/5 ve 29/6. maddeleri kapsamında toplam 1 yıl 4 ay hak mahrumiyeti alan Kartal'ın lisansının da TBF Hakemler Talimatı'nın 9/4/d ve 19/3. maddeleri ile Basketbol Disiplin Talimatı'nın 23. maddesi gereğince oy birliğiyle iptal edilmesine karar vermişti. Spor kamuoyunda şok etkisi yaratan bu kararda disiplin kurulunun verdiği 16 aylık ceza ve Kartal'ın hakemlik lisansının iptali her ne kadar Frutti Extra Bursaspor - Onvo Büyükçekmece maçındaki disiplinsiz davranışlarına bağlansa da bu ağır cezanın ardında aslında kamuoyuna tam olarak açıklanmayan bir olayın olduğu ortaya çıktı.

'SİZİN HAKEMİNİZ BANA BUNU YAPTI'

Bu da Erşan Kartal için ceza kuruluna sevkedildiği tarihte Antalya'da yaşayan bir olay. 3 Ekim 2022 tarihinde bir kız çocuğu annesi H.D. isimli kadın, KADES'i (Kadın Acil Destek Hattı) arayarak sevgilisi olduğu ve birlikte yaşadığı Erşan Kartal isimli kişinin kendisini darbettiğini belirterek şikayette bulunuyor. Olay önce Emniyet'e sonra Adliye'ye intikal ediyor. H.D., Erşan Kartal için Antalya 1'inci Aile Mahkemesi'nden "Uzaklaştırılma kararı" da aldırıyor. Ve H.D. karakol ifade tutanağı ile uzaklaştırma kararını aynı zamanda "Sizin hakeminiz bana bunu yaptı" diyerek TBF'ye yolluyor.

SALDIRIYA UĞRAYAN KADINI KORUMAK MAKSADIYLA...

Yaşanan bu gelişmelerin ardından konu hassas olduğu için TBF yönetimi bir avukatı görevlendirerek Antalya'ya gönderiyor. Avukat, Erşan Kartal tarafından saldırıya uğradığını iddia eden H.D. ile görüşüyor. Sonrasında hazırlanan rapor, Erşan Kartal'ın Bursa'daki olaylı maçtaki yönetimi ile aynı dosyada birleşiyor. Kartal'a Bursa maçındaki disiplinsiz davranışları için 4 ay, ancak diğer olay için 12 ay, toplam 16 ay ceza veriliyor. Ceza 6 ayı aştığı için Kartal'ın hakemlik lisansı da iptal ediliyor. TBF yönetimi cezanın tam olarak neden verildiği konusunda "Saldırıya uğrayan kadını korumak maksadıyla" olayı gizli tutuyor.

HAKEMLİĞE GERİ DÖNEMEYECEĞİMİ BİLİYORUM

Erşan Kartal, kararı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu'na taşıyor. Kurul 5 Nisan 2023 tarihinde aldığı kararla Kartal'ın cezasını 4 aya indiriyor. Bu durum aynı zamanda Erşan Kartal'ın yeniden hakemliğe dönmesi anlamını taşıyor. Ancak sezonun bitmesine az bir süre kaldığı için TBF herhangi bir girişimde bulunmuyor. Bu sezon için (2023-24) Kartal'a hakemliğe geri dönmesi için de bir çağrıda bulunulmuyor. Bunun üzerine Erşan Kartal, Eylül ayında TBF ve Merkez Hakem Kurulu Üyeleri hakkında "Tahkim Kurulu kararını uygulamadıkları" gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuyor. TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu ise bu suç duyurusunun üzerine "Ben kadına el kaldıran birine kesinlikle hakemlik yaptırmam" ifadelerini kullanarak Kartal’ın hakemliğe dönüşünü veto ediyor. Kartal'ın da yakınlarına "Hakemliğe geri dönemeyeceğimi biliyorum. Ancak suç duyurusu sonrasında karar lehime çıkarsa TBF'ye uğradığım zarar karşılığı 1 milyon lira maddi, 10 milyon lira manevi tazminat davası açacağım. Bu parayı da çatır çatır alacağım" dediği söyleniyor. Spor kamuoyu tüm bu gelişmelerin ışığında şimdi TBF - Erşan Kartal çekişmesinin sonucunu merakla bekliyor!

Kaynak: Aydınlık