Kongrede konuşma yapan Bursaspor Basketbol Başkanı Sezer Sezgin kulüpte yaşanan son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Sezgin: Türkiye Basketbol Süper ligi’ni 5. bitirip play-off turunda Pınar Karşıyaka’ya elendik. Pınar Karşıyaka da Anadolu Efes ile final oynadı. Eurocup’ta play-off turuna yükseldik ve turnuvanın şampiyonu olan Gran Canaria’ya elendik. Bütçemiz oranında ligi ve avrupa’yı iyi bir yerde bitirdiğimizi söyleyebilirim.

Şu ana kadar her zaman olduğu gibi çok fazla konuşan, sosyal medyada paylaşım yapan bir yapımız olmadığı için sizlerin huzurunda mali kongrede konuşmak istediğim için bugüne bıraktım.

İsim sponsorumuz ile anlaşmamız malumunuz üzere yenilenmedi. Bu konuyla alakalı süreci sizlere biraz anlatmak istiyorum.

Sezon bittikten sonra Genel Menajerimiz Nedim Yücel ve Uludağ İçecek ile önümüzdeki sezon planlamalarını yapmadan önce Genel Menajerimizin ailevi durumlarından dolayı, ailesinin yanında bulunma düşüncesinin olduğunu biliyorduk. İlk önce o durumun netleşmesini bekledik. Kendisi ailesinin yanında durması gerektiğini ve İstanbul’a geri dönmek zorunda olduğunu söyledi. Biz de güzel bir şekilde vedalaşıp helalleştik. Kendisine geldiği günden bugüne kadar yapmış olduğu hizmetler ve özverisi için teşekkürlerimi sunuyorum.

Akabinde isim sponsorumuz Uludağ İçecek Ailesi ile önümüzdeki sezon bütçe görüşmeleri yaparken aile şirketi olduğu için kendi aralarındaki istişarelerden sonra önümüzdeki sene ile alakalı devam edip etmeme konusunda düşünmek için zaman istediler.

2-3 gün gibi kısa bir süre sonra yapmış olduğumuz görüşmede önümüzdeki sene ile alakalı Basketbol Süper Ligi’nde yer alamayacaklarını ve bu sene ile alakalı tüm oyuncu maliyetlerini ve bu sene ile alakalı ödemeleri eksiksiz yerine getireceklerini söyleyip anlaşmayı yenilemek istemediklerini ilettiler.

Kendilerine ve özelinde başta bu birlikteliğin oluşmasında büyük pay sahibi olan sayın Mete Öz, Sayın Ömer Kızıl, Sayın Mehmet Erbak ve eski başkanlarımızdan Sayın Levent Kızıl’a güzel geçen ve hatıralarımızda hep güzel hatırlayacağımız 4 sezonda bizimle beraber oldukları için ve sonsuz destekleri için camiamız adına teşekkür etmek istiyorum. Kendileri isim sponsoru olarak yer almasa bile gelecek sezonda büyük destekte bulunacaklarını tüm camiaya ve özelimizde şahsıma iletmişlerdir.

Biraz da perde arkasında yaşanan ve bilmenizi istediğim şeylerden bahsetmek istiyorum. Uludağ İçecek ailesi her ne kadar tüm sezonun ödemelerini üstlense de gelecek yıllarda Bursaspor Basketbol Kulübü’nün hayatına devam etmesi ve artan marka değerinin üstüne koyarak büyümesi için hali hazırda bulunan ve devam eden dolar bazlı yüksek ücretli sözleşmelerden kurtulması gerekliydi. Döviz kurunun öngörülemez yükselişi ve nereye gideceğini kestiremediğimiz için kulübü korumak anlamında yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz istişareler sonucunda, sözleşmesi devam eden baştan antrenörümüz Dusan Alimpijevic ve takım kaptanı Derek Needham’ın toplamda şu anki kurla önümüzdeki sezon toplam maliyeti 25 milyon Türk Lirasıydı ve Dusan Alimpijevic’in önümüzdeki yıl sözleşmesi devam ettiği için bu rakam 2 yılda sigorta ve vergilerle birlikte yaklaşık 50 milyon Türk Lirası idi.

Biliyorsunuz oyuncu ve hoca ile kapalı kontratlar varken ayrılmak isteyen tarafın belli bir ödeme yapması gerekir. İsim sponsorunun ani ayrılışı ve yeni isim sponsoru konusunda belirsizlik olduğu için bu paraları ödemeden bu kontratlardan çıkmak ve yeni sezona daha ayakları yere basan ve mali yapıyı bozmayacak kontratlarla başlamak elzem hale gelmişti.

Dusan ile yapmış olduğum görüşmede, Dusan ana sponsorun çekilmiş olması sebebiyle kaygılarının olduğunu ve ben de konuya çok yakından hakimim, Virtus Bologna’nın kendisi ile yaklaşık 6 aydır ilgilendiği için kariyerini daha yüksek bütçeli takımlarda devam ettirmek istediğini bana iletti. Fakat Bologna eski koçuyla devam etme kararı verdi ve Dusan da bence daha önce beraber çalıştığı Genel Menajeri ile olmayı tercih etti. Burası bizi ilgilendiren bir durum değil. Her iki taraf için de hayırlı olsun. Kendisine geldiği süre zarfından kontratını feshettiğimiz 22 haziran 2023’e kadar vermiş olduğu hizmerler ve yaşattığı başarılar için teşekkür ediyorum.

Ekran görüntüsü 2023-07-01 172607

Değerli bursaspor camiası,

Bizden ne oyuncular, ne hocalar geldi geçti. sonuçta sözleşmeli ve profesyonel insanlar hepsi. biz bizimle beraberken bize yapmış olduğu katkılar ve hizmet ettiği süre içerisindeki güzel anılarla hatırlayalım herkesi ve artık geçmişle yaşamayıp önümüze bakmamız gerektiğini sizlere söylemek istiyorum. Kiminle yollarımız ayrılırsa ayrılsın bize yakışan güzel bir şekilde uğurlamak ve teşekkür etmektir. Yolları açık olsun, hayatlarında başarılar.

Önümüzdeki sene ile alakalı ilk olarak genel menajer ile anlaştım. Fakat ismini 5 Temmuz'da Cenevre’ye yapılacak Basketbol Şampiyonlar Ligi kura çekimi (bu arada kura çekimine bizzat kendim katılacağım) sonrasında açıklayacağım.

Kendisi ile 3 yıllık bir anlaşmamız oldu. Detayları kura çekimi sonrası sizlerle paylaşacağım. Hoca ile alakalı 2 yabancı, 1 yerli hoca ile görüşüyorum. Kura çekimi sonrası muhtemelen bu da netleşecek. Eurocup’a katılmayıp neden Şampiyonlar Ligi’ni tercih ettiğimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Eurocup tamamıyla özel bir organizasyon ve yüksek bütçeler gerektiren bir yapı. Döviz kurunun yükselişi sonrası ve kulübümüzde yaşanan belirsizlikten dolayı ilk olarak kulübün mali yapısının bozulmaması için Eurocup’a katılmama kararı verdik.  Fakat ligi bitirdiğimiz sıralama itibariyle ön eleme oynamadan şampiyonlar ligi’ne katılacağımızı bildiğimiz için ve orada daha yoğun olmayan bir maç trafiği olduğu için Şampiyonlar Ligi’ne katılma kararı aldık. Bursaspor Basketbol takımı şimdiki izleyenlerin ve sevenlerin çocukları hatta torunlarının uzun yıllar sürecek olan bu mücadeleye tanıklık edebilmesi için mali yapısını bozmadan anlık ve senelik düşünmeden daha önceden vermiş olduğumuz sözü unutmadan mücadelesine devam edecektir. somut adımlar atıldıkça bundan sonraki gelişmeleri sizlere daha sık aktaracağım.''

yalçın cambaz

Genel Kurul’da söz alan Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcımız Av. Yalçın Cambaz ise şunları söyledi: ''Özellikle Ulusal Basından yani İstanbul basınından sosyal medya aracılığı ile başlayan ve bir kesim yerel basınımızı etkisi altına alan anasponsorun 13 Haziran’da çekilmesi sonrası takımın sahaya dahi çıkamayacağı hatta şubenin kapanma tehlikesi altında olduğu, ayrılan oyuncuları sadece anasponsprun çekilmesine bağlayarak yaprak dökümlerinin yaşandığı gibi olası ama temelsiz iddialara karşı sosyal medyada cevap vermek yerine mali genel kurulda veriler ile maddi gerçeği ortaya koymak bizce camianın doğruları öğrenmesi açısından daha önemlidir .

Görüldüğü gibi Bursaspor Basketbol Kulübü geçmiş dönem oyuncu ve teknik kadrosuna karşı tüm edimlerini yerine getirmiş, borçsuz bir kulüptür. Bunun yanında ülkede oyuncu ve çalışan ücretlerine bağlı stopajlar kulüp üzerinde bırakıldığı için kulübün her kulüpte olduğu gibi yapılandırılmış vergi borcu bulunmaktadır.

Gelirlerin en büyük kalemi olan isim sponsorunun çekilmesi sonrası ülke spor basınında eski dönemlerde ligde yer alan, saman alevi gibi yanıp sönen, kapanıp giden 5-6 takım hatırlandı ve “Acaba Bursaspor Basketbol da aynı sonu mu yaşayacak?” dendi, ancak unutulan bir şey var ki burası bir sponsor takımı değil burası bir camia takımı. Hiçkimse yoksa yanımızda Bursaspor Camiası var ve sadece bu güç dahi Bursaspor Armasının basketbol liginin en üst seviyesinde oynamasına yetecektir.

İsim sponsorluğu ile ilgili görüşmeler çeşitli firmalar ile devam ediyor ancak spor pazarlaması yada reklam pazarlaması açışımdan şu gerçek var ki kurumsal firmalar reklam bütçelerini Kasım - Aralık aylarında belirler ve harcamaya başlarlar biz ise 13 Haziran da ani gelişen sponsorun çekilmesi sonrası açıkçası kontrpiyede kaldık ve firmalar ile yapılan görüşmelerde belli noktalarda tıkanıyoruz ancak çalışmaya devam ediyoruz.

bursaspor-basketbol-kulubu-idari-ve-mali-genel-kurul-toplantisi-yapildi_164a046ed9b6a9

Kurumsal Kapasiteyi Geliştirmeden ve Projelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Caner Zengin ise yaptığı konuşmada “Bizler arkada kalıp susan insanlarız. Bursaspor davasına sessizce hizmet edip katkı koymaya çalışıyoruz. Bu pank havası içine biz oldukça sakin ve soğukkanlıyız. Özellikle ulusal medya tarafından uygulanan, camianın insanlarını umutsuzluğa ve mutsuzluğa itme operasyonu yapanlara, bunların ipini elinde tutanlara, başarısız olmamızı dört gözle bekleyenlere ve bu çemberden çıkamayacağımızı düşünenlere sesleniyorum: Size eğecek ve boynumuz ne dizimiz var! Bizi yıkamayacaksınız. Bizi bu yoldan ve hedeflerimizden döndüremeyeceksiniz. Yaşayacağız ve bu davayı yaşatacağız. Bunu böyle bilin!''

Bursaspor Basketbol Kulübü İdari ve Mali Genel Kurul Toplantısı, Denetim Kurulu Başkanı Ramazan Çetinkaya’nın denetim raporunu okuması ve önümüzdeki yılın bütçesi oylanarak tamamlandı.

Editör: Haber Merkezi