Türkiye Tekvando Federasyonu yönetim kurulu üyesi Kemal Bilim, Bursa İl Temsilcisi Oğuzhan Maviçiçek, milli takım antrenörü ve devlet sporcusu İlhan Zaralı, Uludağ’da basın toplantısı gerçekleştirdi.

BAŞARILAR ARKA ARKAYA GELDİ

Türkiye Tekvando Federasyonu yönetim kurulu üyesi Kemal Bilim, tekvandoda adını altın harflerle yazdırdığını söylerken, “ Futboldan sonra en fazla lisanslı sporcu tekvandodadır. 600 bin lisanslı sporcu, 50 bin de hakem var. Bu hafta 15-21 Temmuz tarihleri arasında Nilüfer TOFAŞ Spor Salonu’nda Türkiye Yıldızlar Müsabakasını yapacağız. 5 bin sporcu yarışacak aileleriyle birlikte 8 bin kişi Bursa’ya gelecek. 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri ve Gazileri’ne atfettik. 323 uluslararası madalya kazandık. 6 ayda 150 madalya aldık, 38 altın, 37 gümüş ve 75 de bronz olmak üzere. Bakü’deki dünya şampiyonasında dünya şampiyonu olduk. Avrupa şampiyonasında da Avrupa birinciliğini elde ettik. Paratekvandoda da takım halinde Avrupa şampiyonu olduk. Burada da rekor sayıda madalya kazandık. Bunlar da Türkiye’nin tanıtımına büyük katkılar sağlamış olduk. Milli marşı orada çaldırmamız bizim için bir övünç kaynağıdır. Olimpiyatlarda 2 madalya birisi Bursalı Hatice Kübra İlgün olmak üzere tekvandodan geldi. 2024 Paris Olimpiyatları’nda da aynı başarıyı tekrar etmek istiyoruz” dedi. 

Tekvandonun bir Kore sporu olduğunu aktaran Bilim, “ Türkiye’de federasyon anlamında 1981’den beri faaliyet gösteriyoruz. Federasyon Başkanımız Dünya Tekvando Federasyonun asbaşkanı olarak görev yapıyor. Her faaliyette olduğu gibi burada da lobiye ihtiyacımız var. Devletin sunduğu teşvikler tatmin edici. Tesis ve olanaklar da artış gösterdi.

BURSA’DA BİR İLK OLACAK

Bursa İl Temsilcisi Oğuzhan Maviçiçek, Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Metin Şahin ve yönetim kurulu üyelerinin talepleriyle 2016'da göreve geldiğini söylerken, “ Hakem kursu düzenledik. Bursa’da bir ilk olacak Tekvando Türkiye Yıldızlar Şampiyonası’nı düzenleyeceğiz.  Herkesi bu dev organizasyona davet ediyoruz. 50 ile 100 arasında sporcu katılıyordu diğer organizasyonlarda. Bu şampiyona da ilk olarak 250 sporcumuz yarışacak” ifadelerini kullandı.

AMAÇ YENİ CEVHERLER ÇIKARMAK

Milli takım antrenörü ve devlet sporcusu İlhan Zaralı amaçlarının Bursa’da yeni cevherler, Avrupa ve dünya şampiyonları çıkarmak olduğunu dile getirdi.

Editör: Haber Merkezi