SPX (Sport Point Extreme) isim sponsorluğunda ve Nilüfer Belediyesi’nin desteklediği Dağyenice Ultra Trail’in beşincisi için Bursa’da geri sayım başladı.  100K parkuru ile sporcuları terletecek olan Dağyenice Ultra Trail, 24-25 Mayıs tarihlerinde yapılacak.

Bursa Dağyenice’nin ev sahipliğindeki ultra maratonda bu yıl 6K Göl Parkuru, 15K Ateş Parkuru, 33K Su Parkuru, 61K Toprak Parkuru ve 100K Mysia Yolları Parkuru şeklinde farklı zorluk derecelerinde ve seviyelerinde parkurlar bulunuyor. SPX Dağyenice Ultra Trail 2024’e bu yıl doğa tutkunu bin beş yüz kişinin katılması bekleniyor.

Bursa, Türkiye ve yurt dışından stres atmak isteyen, doğanın tadını çıkararak koşmak arzusunda olan herkes katılabilecek. Muhteşem bir doğa manzarasında eğlenceli bir hafta sonu geçirmek isteyen doğaseverler de koşuya yoğun ilgi gösteriyor.

“AKTİF YAŞAM SORUMLULUĞUMUZ”

Avrupa ülkeleri içinde en az spor yapan ülke vatandaşlarının Türkiye’de olduğunu ifade eden ve patika koşusuna her geçen gün ilginin arttığını belirten Olgar ve SPX Genel Müdürü Barış Andırınlı, şöyle konuştu: “Aktif yaşam sorumluluğumuzun farkında bir markayız. AB İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre ne yazık ki Avrupa ülkeleri içinde en az spor yapan ülke vatandaşlarının Türkiye olduğunu gösteriyor. Bu nedenle bir çok alanda sporun yaygınlaşmasına öncülük ediyoruz. SPX Ultra Trail’e ilk başladığımız günden bu yana hem yarışa hem organizasyona olan inancımızla yarışın bir parçası olmaya devam edeceğiz. Böyle yarışlarla birlikte Türkiye’ye aktif yaşamı sevdirerek herkesi daha fazla spor yapmaya teşvik edeceğimize inanıyoruz”

“DESTEK VERMEKTEN MUTLUYUZ”

Ultra uzun maratonun ana sponsoru COPA Isı Sistemleri’nin Pazarlama Yöneticisi Aysun Üsküp de maratonun gerçekleştirildiği ilk günden beri ana sponsor olarak destek sağladıklarını dile getirerek, “Bursa merkezli ve %100 Türk sermayeli bir iklimlendirme markası olarak, kuruluşumuzdan bu yana sporun ve sporcuların destekçisi olmaya çalışıyoruz. Dağyenice, doğaseverler tarafından iyi tanınan ve Bursa'nın en keyifli doğa güzelliklerin biri.” diye konuştu.

BİR İLK

Bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten SPX Dağyenice Ultra Trail Parkur Direktörü Osman Argat yarışı uluslararası düzeye taşıdıklarını belirterek: “Türkiye’nin ilk gece başlayıp gündüz biten 100 kilometre olan parkurumuzda tarihi yollardan geçerek eşsiz bir deneyim yaşıyoruz.100K koşan koşucular genelde yalnızdır, dağlarda patikalarda yalnız koşarlar. Burada da bir ilki gerçekleştirdik. Koşucularımız parkurda 33K ve 61K koşan kişilerle birleşiyor. Yalnız olmadıklarını hissediyorlar, diğer koşucular onlara motivasyon sağlıyor.Bu koşunun cut-off süresi 22 saat” dedi.

“ÖNCELİĞİMİZ PARKURUN GÜVENLİĞİ”

SPX Dağyenice Ultra Trail Etkinlik Direktörü Erçin Çaçan “Parkumuz ana sponsorumuz Nilüfer Bekediyesi’nin desteklediği tarihi Mysia yolları üzerinden geçiyor. Doğa, tarih ve kültür rotalarının merkezi olan Mysia yolları’nı Nilüfer Belediyesi’nin desteği ile yarışa uygun hale getiriyoruz. Çünkü önceliğimiz parkurun güvenliği” dedi.

BEŞ YÜZ İLE BAŞLADIK ŞİMDİ BİN BEŞYÜZE ULAŞTIK

SPX Dağyenice Yarış Direktörü Burcu Özhan ise beş yüz kişi ile başlanılan hayalin bin beş yüz kişiye ulaşan dev bir etkinliğe dönüştüğünü söyledi. Toplantıya katılan Nefes Dağyenice Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Altuntop etkinliğin bölge bilinirliği için son derece önemli katkı sağladığını ifade edereki, sponsorlara katkıları için teşekkür etti.

Editör: Haber Merkezi