Bu doğrultuda 2021 Avrupa Okullar Online Hızlı Satranç Şampiyonası’nda Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nün sporcuları Arya Aydoğan ve Yağız Kaan Erdoğmuş, Avrupa şampiyonu olarak önemli bir başarıya daha imza attılar. 3-5 Aralık 2021 tarihleri arasında oynanan seçme turnuvaları ile başlayan 2021 Avrupa Okullar Online Hızlı Satranç Şampiyonası, 10-12 Aralık’ta oynanan final maçlarıyla sona erdi. 18 ülkeden 303 sporcunun 10, 11, 13, 15 ve 17 yaş gruplarında şampiyonluk mücadelesi verdiği şampiyonada, eleme turnuvalarını birinci bitiren Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nün mili sporcuları Arya Aydoğan ve Yağız Kaan Erdoğmuş kategorilerinde şampiyon olarak ülkemize iki altın madalya kazandırdılar.

10 yaş kızlar kategorisinde yarışan Arya Aydoğan, ilk 2 turda rakiplerini 1,5-0,5 skorları ile mağlup ederek şampiyonluk maçına çıktı. Finalde ilk 2 oyunda da rakibi ile berabere kalan sporcumuz şampiyonluk için “Armageddon” maçına çıktı. Heyecanın yüksek olduğu maçta rakibini mağlup eden Arya Aydoğan, yenilgisiz şampiyon olmayı başardı. Arya Aydoğan, çeyrek finalde Gürcistan’dan Mariam Grigalashvili, yarıfinalde Sırbistan’dan Vera Vujovic (Sırbistan) ve finalde İngiltere’den Bodhana Sivanandan’a şans tanımayarak şampiyon oldu.

Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nün 10 yaş açık kategorisinin favorisi olan sporcusu CM Yağız Kaan Erdoğmuş ise tüm turları 2-0 sonuçları ile yenilgisiz tamamlayarak altın madalyaya ulaştı. Çeyrek finalde Kai Hanache (İngiltere), yarıfinalde Davit Tatvidze (Gürcistan) ve finalde Khagan Ahmad (Azerbaycan) karşılaşan Yağız Kaan tüm maçlarını kazandı.

Editör: Haber Merkezi