Yeşil beyazlı ekipte geçmiş dönemde başkanlık yapan Bursalı İş İnsanı Ali Ay, basın açıklaması gerçekleştirdi. Birçok soruya cevap veren Ay, mevcut yönetimin kongre kararı alması konusunda gecikmemeleri gerektiğini belirtti.

Bursaspor Eski Başkanı Ali Ay'ın konuşmasından satır başları şöyle;

Hepiniz biliyorsunuz ben bu işte çok çektim. Bursaspor'a iyilik yaptım ve cezasını çektik. Hiç düşünmüyordum Bursaspor'a başkan olmayı. Recep Günay aday olduktan sonra ben Ali Ay gibi bir isme başkanlığı devretmeye hazırım dedi. Biz de değerlendirme yaptıktan sonra aday olmaya karar verdim. Yoksa hiç aklımdan geçmiyordu. 

"BURSASPOR'DA ŞÖYLE BİR PROBLEM VAR"

Görevi teslim aldığımızda bir çok daha farklı düşünüyorduk. Şu anki durum onun yanında yavru kalır. Bursaspor'da şöyle bir problem var. Bir önceki yönetim, bir sonraki yönetime bilanço yapılıyor, ama 3 ay öncesinden bilanço ediliyor. Yazıcı döneminden kalan 120 milyon lira bir vergi borcu vardı. Ankara'ya gittik bunun için ve bize yardımcı oldular. Frey'in alacağı için 850 bin Euro ödememiz gerekirken, bir milyon 900 bib euro civarında bir para ödedik. Belediyemiz, valimiz 15-20 kişilik bir grup kurduk. 120 milyon lira civarında Özlüceyi alabilseydik alacaktım. Sonra spor müdürlüğüne devredilmesi gerektiğini söyledim. Biz her ay 25-30 milyon liraya yakın futbolcu parası ödedik. Herkes diyor ki Ali Ay bu parayı verdi mi? inanmayanlar da var. DenizBank müdürünü arayıp soranlar var. Biz bu paraları ödemesek ne olurdu? Ben anlamıyorum bu insanları. Vermseydin bu parayı diyorlar. Ya ben bu parayı neden sileyim alın terim. Farklı ödemeler yapmam gerekirken Bursaspor'a ödeme yaptık. 

"SOSYAL MEDYAYA REZİL ETTİLER BİZİ"

En büyük hatam tüzük kongresindeydi. Bizi göndermek için ellerinden ne geliyorsa yaptılar. Algı yaptılar. Bıraktığımızda 400 milyon lira borç bıraktık. Borç üstüne borç eklendi. Maalesef bu duruma geldi. Biliyorsunuz otobüse geldiler. Evimize geldiler. Moral motivasyon düştü. Sosyal medyaya rezil ettiler bizi. Samet hoca gitti, neticesinde düştük. Devre arasında takıma takviyeye ihtiyaç vardı. 12 milyon lira bir paraya ihtiyacımız vardı. O zaman arsa sattık. Ama sonra vazgeçtiler. Eğer o arsayı satmış olsaydık iki tane futbolcu alacaktık. Bende para bitmişti. Ama Şubat veya Mart sonu gibi 19 milyon lira kulübe para verdim. 7 milyon lira arsayı almak istediler. Onlara vereceğime kendim alırım dedim. Neticede bizim 40-45 milyon lira gibi arsa gelirimiz oldu. Bursaspor'un o kadar borcunu alt yapıya önem verceksiniz, stad ismini satacaksınız ya da belediyelerle ortak arsa işi yapacaksınız. Bursa maalesef Bursa'da Bursasporlu parmakla sayılacak kadar az. Bursasporlu sayısı yüzde 26 çıktı.

WhatsApp Image 2023-08-12 at 09.57.32

"25 MİLYON EURO'YU VERSİNLER BURSASPOR SÜPER LİGDE"

İçerde 15 milyon Euro alacağı olan bir adam, alacağına temlik koydurması lazım. Bunu ben değil herkes yapıyor. Mesut başkan zamanında Ziraat Bankası'na koyduk temlik. Erkan Kamat aradı, Tofaş'a temlik koydurmuşsunuz onu kaldırır mısınız kullanayım o parayı dedi. Her şeyi işte bunu isteme dedim. Çünkü Ziraat Bankası'na ödeyeceğim o parayı. Daha beş kuruş da para almış da değilim. Versin birisi 15 milyon Euro'yu Bursaspor süper ligde. Bütün herşeyi ödersiniz. Herkes korkuyor. Korkulacak hiçbir şey yok. Bir günlük olay. Ama şehir birleşecek. 

"RESMİ SİTEDEN BİR KONGRE KARARI BEKLİYORUM"

25 milyon Euro'yu bulmak Bursaspor için büyük bir problem değil. Şuan Bursaspor'un başında bir başkan var. Bir başkan varken ben adayım demek olmaz arkadaşlar. Resmi siteden bir kongre açıklaması bekliyorum. Ben burada Banaz yönetimine teşekkür ediyorum. Çok güzel gidiyorlardı ama onları da gönderdik. Tahta ile ilgili çalışmalar da yapıyordu. Kimsenin borcu kalmadı futbolculardan. Şuan gerekli olan para aylık 10 milyon 500 bin lira. Recep başkan bunları halledecekse tabiki kalsın. Ama gittiği yol yanlış. Piyango diyor. Yok kardeşim yok. Biz neler yaptık. Bu milletin cebinde akrep var. 

"RECEP BAŞKANA BİR HAFTA SÜRE VERİYORUM"

Kongre tarihi için bir hafta 10 gün Recep başkana süre veriyorum. 3 ay sonra başkanlığı alırsam bu iş olmaz.

"TAHTA KONUSUNDA SÖZ VEREMİYORUM"

Şunu vaad ediyorum. Sezon sonuna kadar ödemeleri yapacağız. Tahta konusunda söz veremiyorum. Yönetim kurulu listesinde sadece bir kişi var şu an. Ama isimler var aklımda. Bu iş ne kadar gecikirse bizim aleyhimize. Başka aday çıkarsa aday olmam diye neden söyledim. Nerede fazla muhalefet oldu orada problem oldu. Bizim ilk dönemimizde gayet güzel gidiyorduk. İkinci dönemde 4-5 tane aday çıktı. Herkes kendini düşünüyor. Benim ayarımda biri çıkarsa ben aday olmam. Ben denedim olmadı. Gençleri bırakırım işi. Ama mali gücü zayıf biri çıkarsa o zaman çekilmem.

"BEN İSTİKRARDAN YANAYIM"

Ben istikrardan yanayım. Bir işletmem var. Yanımda çalışan bazı arkadaşlarım ayrıldı. 27-28 yıl benimle çalıştı. Sivasspor'a bakın. Mecnum Odyakmaz ile düştüler çıktılar. Bizimle çok uğraşan tayfalar Selim Kurtulan tayfası olmasaydı daha farklı olabilirdi. Para olmazsa ne yapabilirsin. Bu profesyonel Spor. Harcayacaksın ki başarı gelsin. Kulüpler öyle bir hale gelecek ki aşağıdaki kulüpler yukarı doğru gidecek dedik. Bursaspor'un 60 senede 60 tane yönetim utanç verici. Camianın kendini sorgulaması lazım. Bir işin başına geliyorsak 4 yıllık gelmemiz lazım. Recep başkan karar almadıktan sonra bu işler afaki. Ben her sene Bursaspor için 2 milyon Euro para ödüyorum. Biz geldiğimizde şirketleşme ile ilgili İstanbul'dan bir şirket getirdik. Bir seneye yakın çalıştılar. Ali Ay başkan Bursaspor'u satacak dedikleri için bu işten vazgeçtim. Ben gelirsem eğer, şirketleşme konusu ilk hedefim. Bursaspor'u bu hale getiren yapının muhakkak silinmesi lazım. Böyle gittiği sürece hiçbir şey olmaz. 

'KONGRE KARARI AÇIKLANSIN HER ŞEYİ KONUŞURUZ"

Enver ile ilgili onun kararını verecekler yönetim. Bu işten anlayan arkadaşlarla görüşeceğiz. Bursaspor'un da bir abiye ihtiyacı var. Tabi ki olursa iyi olur. Özer Hurmacı ile ilgili herhangi bir tasarrufum yok. Olur mu olmaz mı onun kararını da hep birlikte veririz. Kongre kararı açıklansın her şeyi konuşuruz. Vicdanen o kadar rahatım ki. Ben gereken her şeyi yaptım. Bazı yönetimlere yapılanlar bize de yapılsaydı şuan Bursaspor başka bir konumdaydı. Şu an taraftar da her şeyin farkında. Onlara da buradan teşekkür ediyorum. Herkes her şeyin farkında şuan. 

"TARAFTAR GETİRDİ SENİ BURAYA DEMELERİNİ İSTEMİYORUM"

Taraftarların imza toplanmasına karşıyım. Recep başkana da karşıyım. Taraftar da Recep başkanı anca böyle gönderebiliriz diye düşünüyorlar. İki gün sonra taraftar getirdi seni buraya demelerini istemiyorum. Ki diyeceklerini düşünüyorum. Siz sportif başarıya bakıyorsunuz. Ben daha farklı bakıyorum. Bursaspor'a Bursaspor FK'dan bahsediyorlar. En önce karşı çıkan benim. Küfür ederim bunu söyleyene. Bunu düşüneceğimize Bursaspor'u nasıl kurtarabiliriz diye bakmamız lazım. Kolaya kaçıyorlar. 

"TEK BAŞINA GÖTÜREMEZSİNİZ BU İŞİ"

Bize karşı herhangi bir problem yok. Kent dinamikleri ile görüşmeler yapıldı. Tek başına götüremezsiniz bu işi. Herkesin birleşmesi lazım. Ben şu kadarını söyleyeyim. SGK ve vergi borçları 10 yıla yayılmış durumda. Banka borcu var. Banka borcu yükünden kurtulması lazım. Bunları hesaplandığında Bursaspor'a lazım olan para, 300 milyon lira bir para. Bu parayla bu takımı tekrar birinci lige çıkarız arkadaşlar.

"ÜZERİNDE DURDUĞUM ŞEYLERDEN BİRİ DE GELİR GETİRİCİ PROJE"

Benim üzerinde durduğum şeylerden birisi de gelir getirici proje. Birinci olarak alt yapı dedik. Vakıf köyü yenilemiştik. Bizden sonra alt yapı da önemini kaybetti. Şu an napıyorlar bilmiyorum. Oraya eğitmen lazım. Oradan yetişen futbolcular Bursaspor'a para kazandırıyor. Arsa projeleri lazım. Biz bunları yaptığımız için kıskandılar galiba bizi. Çok güzel projeler var. 19 tane de OSB var Bursa'da. Alt yapıdan futbolcu geldiği takdirde üst yapı daha düzgün olacak. 

"RECEP BAŞKAN BU İŞİ UZATIYOR"

Recep başkan işi uzatıyor. Bıraksın artık. Dosyalar hazırlamış kendine. Götüremezsin bırak. Korkmuyorum diyor. Korkma da zaten. Ama sende o güç yok. Ben yönetici arkadaşlarıma diyorum ki geleceksen eğer 5 milyon lirayı koy kenara. Piyango diyorsun. Olur mu olmaz mı bilinmez. Olursa hepimiz çok seviniriz tabi. Benim eşim ve ailem istemiyor aslında. Ona rağmen Bursaspor sevgisi ağır basıyor bende.

Editör: Haber Merkezi