Ali Ay, yaptığı açıklamada, tüm İslam aleminin Kurban Bayramı'nı kutlayarak, Allah'tan kazasız, belasız bir sonraki bayramlara erişmeyi diledi. Süper Lig'in ilk 3 haftasında Medipol Başakşehir ve Beşiktaş'a deplasmanda mağlup olduklarını, Aytemiz Alanyaspor'u ise sahalarında yendiklerini anlatan Ay, buna karşın spor kamuoyunda "Bu takım mücadele ediyor, iş yapar'' görüşünün hakim olduğunu, kendisinin de bu görüşe katıldığını söyledi.

Ay, milli maç nedeniyle lige verilen iki haftalık arayı en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini vurgulayarak, "Milli maç arası, çocukların daha fazla uyum sağlayabilmesi için çok iyi oldu. Akhisar Belediyespor maçına tam hazır şekilde çıkacağımızı ümit ediyorum." diye konuştu.

Maalesef bütçeyi biraz aştık
İyi bir takım oluşturmak adına nokta transferler yaptıklarını, bu yönde eksik gördükleri mevkiler için de transfer çalışmalarına devam ettiklerini belirten Ay, şöyle devam etti: "Kanatları bitirdik. Bir tane daha kanat oyuncusu almaya niyetimiz vardı. Ama futbolcularla ilgili bazı problemler çıktı. Şu an görünen sadece 'Acaba bir santrafor nasıl olur? diye düşünüyoruz. Burada mali tabloyu da göz önünde bulundurmak lazım. Hocamızla bir görüşme daha yapacağız. Ona göre hareket edeceğiz. Tabii gönül çok şey istiyor. Ben de çok şey istiyorum. Ama maalesef bütçeyi de biraz aştık. Elimizde gidecek oyuncular da vardı. Onlarla ilgili de çalışmalar yapılıyor. Avrupa'da transfer dönemi bitti. Bazı ülkelerde transfer açık. Göndermeyi düşündüğümüz oyuncuların maliyeti bize yıllık 4 milyon avro gibi. Bunları verebilirsek o zaman bütçede yer açılacak. Biz de ona göre hareket edeceğiz.''

Borcumuz çok, gelirimiz çok az
Ali Ay, kulübün mali açıdan durumunun çok iyi olmadığını, bu nedenle sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. "Maalesef gerçekleri duymak istemiyoruz.'' diyen Ay, "Bursaspor'un bir gerçeği var. Borcumuz çok, gelirimiz çok az. Gelir artırıcı unsurları kullanmaya çalışıyoruz. Ama maalesef o işte çok fazla başarılı olamıyoruz. Stadımızın isim hakkı var. Belki onu halledebilsek çoğu şeyi halletmiş olacağız." ifadelerini kullandı.

Onunla ilgili de çalışmalar yaptıklarını belirten Ay, şunları kaydetti: "Destek çok fazla göremedik. 'Bu sene en az 40 bin kişiye oynarız' diye düşünüyordum. Taraftar liderleriyle görüştüğümde bilet fiyatlarını ucuzlatmamı rica ettiler. Bunu yapmamıza rağmen maalesef yeterli sayıda talep olmadı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) liderliğinde bir kampanya başlattık. Onlar bir nebze kombine sayısını artırdı. Benim istediğim kadar değil. Locaların maalesef yarısından fazlası daha hala duruyor, satılmış değil. Kapı isim hakları ile ilgili hiçbir talep yok.Yani bunları gelir olarak alacaksınız ki siz de önünüzü görebilesiniz. Şu an maalesef istediğimiz noktada değiliz. Allah yardımcımız olsun. Hepimiz aslında biliyoruz. Bursa Türkiye'nin ikinci büyük sanayi şehri. İhracatta ikinci büyüğüz. Ben bundan kesinlikle eminim eğer istenirse emin olun bir saat içinde Bursaspor'un bütün borcu biter. Sadece sanayicilerimiz, işverenlerimiz, ticaret erbabı arkadaşlarımız bir, beraber olacak. Bunun bir an evvel halletme yoluna gidilmesi lazım. İnsan üzülüyor tabii ki inşallah olacak, o günler de gelecek. Allah o günleri de gösterecek.''

Ay, şehirden bekledikleri maddi desteği göremedikleri için tüm yükümlülüğü zorunlu olarak kendisinin sağlamaya çalıştığını anlattı.

Sadece şehirden maddi destek bekliyorum
Kendisinin de maaşların zamanında ödenmesi, iyi transferler yapılmasını istediğini ifade eden Ay, şunları dile getirdi: "Bana diyecekler ki; 'İyi transferler yapacağınıza dair söz vermiştiniz.' Evet söz verdim ama bir de işin gerçek tarafı var. Destek konusunda 2-3 aydan beri uğraş verildi. Çok da fazla bir şey toplanmadı. Ben ileriyi görerek bunların sözünü verdim. Bursaspor Kulübü içinde uyumlu bir çalışma var. Sadece şehirden maddi destek bekliyorum. Yoksa şu an her şey çok güzel gidiyor."

Ali Ay, bu sezon transferlerin, teknik direktör Paul Le Guen, scout ekibi ve yönetim kurulunun mutabakatıyla yapıldığını, Fransız çalıştırıcının alınan oyunculardan çok memnun olduğunu sözlerine ekledi.