banner300

Yotube Bursasporx.com

Sinem Gül, Yeşil saha ve parkenin kadın hakemi!

Yalova'da yeşil saha ve salonlarda düdük çalan Sinem Gül, hakemlikten kazandığı ücretle geçiniyor. Lise yıllarında basketbol oynayan, 3 yıl önce bir arkadaşının tavsiyesiyle aldığı eğitimin ardından basketbol hakemliğine başlayan Gül, aptığı açıklamada, futbola da ilgisi olduğu için bu spor dalında da hakem olmaya karar verdiğini söyledi.

Genel 23.03.2016, 11:32 23.03.2016, 11:44
Sinem Gül, Yeşil saha ve parkenin kadın hakemi!

Ailesinin hakemlik yapmasına önce karşı çıktığını vurgulayan Gül, zamanla çevresindekilerin bu duruma alıştığını hatta yönettiği maçları izlemeye dahi geldiklerini anlattı. Futbolda henüz "aday hakem" olduğunu gelecek sezon il hakemi statüsünü elde edeceğini dile getiren Gül, "Mayısta yılım dolacak ve il hakemi olacağım. Ailemin tepkisi olumluya dönüştü. Olumlu şeyler duymaya başladıktan sonra değişmeye başladı. Artık maçlarıma gelip izlemeye başladılar." dedi.
 
4 yaşındaki oğluma bakıyorum
Gül, hakemliğin artık kendisi için geçimini sağladığı ciddi bir meslek olduğunu, o yüzden beslenmesine özen gösterdiğini, iyi antrenman yaptığını vurgulayarak, "Ben basketbol ve futbol hakemliğinden kazandığım ücretle 4 yaşındaki oğluma bakıyorum. Onun da benim gibi sporla uğraşmasını isterim." ifadesini kullandı.
Boş zamanlarında bol bol basketbol ve futbol maçı izlediğini, özellikle önde gelen hakemleri yakından takip ettiğini dile getiren Gül, hedefinin basketbolda FIBA, futbolda da FIFA kokartı takıp Avrupa'da maç yönetmek olduğunu kaydetti.

Duymamazlıktan geliyoruz
Gül, hakemliğin Casinoslot kadınlar için zor olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti: 
"Elbette mesleğimin sıkıntıları var. Kadın olarak basketbolda bir sıkıntı yaşamıyoruz ama futbol biraz daha zor. Futbol maçlarında görüntü olarak bayan istemiyorlar zaten. Bayanların futbolu anlamadığını, bilmediğini hep söylerler. Küfürler, olumsuz şeyler duyuyoruz. Buna rağmen duymazlıktan gelip işimizi yapmaya çalışıyoruz. Sporu sevdiğimiz için elimizden geldiğince katkıda bulunmaya çalışıyoruz."

Bir maçta 8 kırmızı
Yalova 19 Yaş Altı Futbol Ligi'ndeki Kadıköyspor-Doğanspor maçında 8 kırmızı kart gösterdiğini hatırlatan Gül, spor sahalarında kavgaya ve şiddete tahammülünün olmadığını belirtti. Gül, söz konusu maçta saha içinde birbiriyle kavga eden iki takımdan dörder oyuncuya kırmızı kart gösterdiğini anlatarak, "Saha karışınca kavgaya karışan oyuncuları kırmızı kartla cezalandırdım. Kartlar sonrası tribündeki taraftarların da sahaya müdahalesi oldu. O anda karar vermek zorundaydım ve maçı tatil ettim. Benim için zor bir karardı. Futbol hakemliğinde böyle sorunlar yaşanabiliyor." diye konuştu. Sahalarda bir maçta 8 kırmızı kartın ender görüldüğünü ifade eden Gül, maç içi ve erteleme kararlarıyla ilgili hakem hocalarından olumlu yorumlar duyduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@