banner320

banner301

banner300

Yotube Bursasporx.com

BURSİAD’dan Bursaspor için “diriliş” hareketi!

Bursasporlu Sanayici ve İş İnsanları Derneği basın toplantısı gerçekleştirildi. Bursaspor Yönetim Kurulu Üyesi ve BURSİAD Başkanı Enes Can Demir, Bursaspor camiasının geleceği hakkında açıklamalarda bulundu.

Bursaspor 31.05.2022, 17:11
BURSİAD’dan Bursaspor için “diriliş” hareketi!

Bursaspor Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursasporlu Sanayici ve İş Adamları Derneği (BURSİAD) Başkanı Enes Can Demir, düzenlenen basın toplantısında, “Bursaspor geleneklerini kaybetmiş durumda. Bugünden yarına düzeltilecek problemler değil bunlar. Acil planlama yapılması gerekiyor. Camia olarak meselenin ne kadar vahim olduğunu anlamamız lazım. Bu yıl direniş yılı olacak. Az konuşup çok iş yapacağız” dedi.

BURSİAD Başkanı Enes Can Demir, yeşil-beyazlı camianın geleceği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Can Demir, şunları söyledi: “Bursaspor yönetim kurulu üyesi olarak değil BURSİAD başkanı olarak konuşuyorum. Artık adımlar atılması gerekiyor. Daha çok sorumluluk alınması gerekiyor. Camia olarak meselenin ne kadar vahim olduğunu anlamamız lazım. Bursaspor’un bir borcu var. Bu borcun bir ay içinde çözüme kavuşturulması lazım gibi düşünüyor. Bunla ilgili elbette mali planlama yapılıyor.”

“SORUMLULUK ALMAYA HAZIRIZ”

Demir şöyle devam etti: “Bursaspor geleneklerini kaybetmiş durumda. Bugünden yarına düzeltilecek problemler değil bunlar. Acil planlama yapılması gerekiyor. Bursaspor’un gün kaybetmek gibi bir lüksü yok. Bu sene biz görevimizin başındayız. Bursaspor’un eski günlerine kavuşması için sorumluluk almaya hazırız. Bursaspor camiasının ne kadar büyük bir camia olduğunu herkese göstereceğiz. Acil eylem planı oluşturuyoruz. Bu yılın diriliş yılı olması lazım.”

“SİVİL İNSİYATİFİ OLUŞTURACAĞIZ”

Enes Can Demir son olarak, “60 gün sonra planladığımız çok önemli bir organizasyon var. Bursa şehirine belli nedenlerle küsmüş ileri gelenler de olacak. Bu isimlerle görüşüyoruz. Bir yemekte bir araya getirip, belli istişare yapılmasını isteyeceğiz. Biz kaybedilen camia kültürümüzü kazanmak istiyoruz. Sivil insiyatifi oluşturacağız ve tekrar bir araya geleceğiz. Eski günlerimize kavuşacağız. Çok kapsamlı iki projemiz olacak. Bunu şu an için açıklamayız. Artık az konuşup çok iş yapacağız. Sivil insiyatifi oluşturmak için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

BURSİAD'dan yapılan açıklama şu şekilde;

"Değerli basın mensupları, ilginiz ve katılımınız için hepinize teşekkür ederiz. Toplantımıza başlamadan önce camiamızın sevilen isimlerinden Onur Zerey'e Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz. Öncelikle bir basın açıklaması yapacağız, sonrasında ise çok fazla vaktinizi almadan varsa sorularınızı yanıtlayıp basın toplantımızı sona erdirme niyetindeyiz. Camiamızın tüm fertleri için olduğu gibi bizler için de geçtiğimiz 2 haftanın yoğun bir üzüntü içerisinde geçtiğini belirtmek isteriz. Verilen her türlü mücadeleye ve yapılan her türlü fedakarlığa rağmen Bursasporumuz maalesef TFF 2. Lig'e düşmüş bulunmaktadır. Daha önceki dönemlerde olduğu gibi bu süreçte de BURSİAD olarak sürecin hassasiyetine olan saygımız çerçevesinde hareket edilmiş, kulübümüz menfaatleri doğrultusunda hareket edilmeye azami gayret gösterilmiştir.

Daha önceki dönemlerde BURSİAD olarak vermiş olduğumuz demeçlerde ve gerçekleştirmiş olduğumuz basın toplantılarında Bursasporumuzun mali ve sportif olarak bulunmuş olduğu durumdan çıkması için kurtuluşunun camianın tüm fertlerinin kenetlenmesi, mali disiplinin sağlanması, kısa-orta ve uzun vadeli projelerin hayata geçirilmesi, öz kaynak niteliğindeki Vakıf köy'den azami derecede fayda sağlanması gerekliliği defalarca kez ısrarla ifade edilmiştir. 2021-2022 sezonu başından itibaren yaşanan sıkıntılara ilişkin geçtiğimiz hafta kulübümüz tarafından bir basın toplantısı gerçekleştirilmiştir. Zaman zaman basına yansıyan ve sosyal medyada da gündem olan konulara ilişkin sabırla kulübümüz tarafından mali inceleme ve resmi açıklama yapılması beklenmiştir.

BURSİAD olarak kurulduğumuzdan günden bugüne kadar olduğu gibi Bursasporumuz menfaatine yapılan her türlü hamlenin yanında ve destekçisi, her türlü yanlışın ise karşısında olduğumuz kamuoyunun malumudur. Sizlere kısaca BURSİAD yönetimini devraldığımız günden bugüne yaşananlar hakkında bilgi vermek isteriz. 2020 - 2021 sezonunda kulüp içinde yaşanan sorunlar üzerine 15 Mart 2021 tarihinde sosyal medya üzerinden yapmış olduğumuz açıklamayla genç futbolcularımızın yaşadığı sorunlar ve kulübümüzün içerisinde bulunduğu mali belirsizliğin çözümlenmesi amacıyla yoğun çaba sarf edilmiş, bu süreçte Bursasporumuza ihtiyaç duyduğu desteğin sağlanması adına girişimlerde bulunulmuş, kamuoyu'nun dikkatinin kulüp içerisindeki sorunlara çekilmesi amacıyla gerekli her türlü açıklama yapılmıştır. Genel Kurul tarihinin açıklanmasından sonra kişilerden bağımsız bir şekilde bu zor günlerde yönetime talip olan tüm başkan adaylarına gerekli her türlü desteği sunacağımıza ilişkin kamuoyu bilgilendirilmiştir. 5 Haziran 2021 tarihli Genel Kurul'da gerçekleştirmiş olduğumuz konuşmada seçilecek yönetimin futbolcu satışı yapmaksızın transfer tahtasını açması durumunda tüm deplasman sponsorluklarının karşılanacağı ifade edilmiştir. Belirtmiş olduğumuz şart yerine getirilmemiş olmasına karşın BURSİAD, deplasman sponsorluklarını karşılamış ve bunun dışında Bursasporumuza maddi ve manevi olarak elinden gelen her türlü katkıyı sunmaya gayret göstermiştir.

Mali verilerin şeffaflık içerisinde açıklanmaması üzerine 28 Kasım 2021 tarihinde BURSİAD olarak sosyal medya üzerinden sorduğumuz sorular yanıtsız bırakılmıştır. Mali yapının şeffaf bir biçimde kamuoyuyla paylaşılmaması, kulüp mali verilerinin adeta saklanmaya çalışılmasının sebebinin kulübümüz tarafından geçen hafta gerçekleştirilen basın toplantısında yer alan açıklamalarda rakamlarla da ifade edildiği üzere astronomik maliyetli ve Bursasporumuz aleyhine hükümler içeren futbolcu sözleşmeleri olduğu anlaşılmıştır.

Transfer tahtasını açan eski yönetim Bursasporumuzun, bir kısım genç oyuncuları değerlerinin altında satılmış, çoğu futbolcusunun alacaklarına karşılık sözleşme fesih yetkisine sahip ve mevcut borca milyonlarca Türk lirası borç eklenmiş olarak adeta terk etmiştir. Daha önce tarafımızca ve kulübümüz tarafından detaylıca açıklanan bu hususları tekrarlamak niyetinde değiliz ancak maalesef ki Bursasporumuzun bugün içinde bulunduğu durumun akılla ve izanla açıklanacak bir tarafı bulunmadığı hususu çok açıktır. BURSİAD sonraki süreçte inisiyatif alarak kişi, kurum ve kuruluş ayırt etmeksizin şehrimizin ve camiamızın ileri gelen isimleriyle bir çok görüşme gerçekleştirmiş, kulübümüzün içinde bulunduğu kaos ortamından çıkabilmesi ve sezon sonunda ligde kalabilmesi adına camiamızın tüm fertlerini birlik ve beraberlik içerisinde harekete geçirmeye çaba sarf etmiştir. Süreç içerisinde yapılan görüşmelerde maalesef Bursasporumuza bir çok kişi ve kurum tarafından sırt dönüldüğü acı gerçeğine şahit olunmuştur.

Başta Divan Kurulu Başkanımızın Sayın Galip Sakder olmak üzere Bursaspor camiasının taleplerine sessiz kalmayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş'ın girişimleri ve çabaları sonrasında oluşan mevcut yönetim kurulu bu zorlu süreçte ve kaos ortamında adeta ateşten gömleği giymiştir. Daha önceki yönetimlerin aksine mevcut yönetim sezon sonuna kadar olan süreci yönetebilmek adına yaklaşık olarak 40 milyon TL gibi bir meblağı bağış olarak kulübümüze vermiştir. Başta taraftarımız olmak üzere başarılı olduğumuz yıllarda yakaladığımız heyecan ve birlik beraberlik ile TFF 1. Ligde küme düşme potasında bulunan Bursasporumuz iç saha maçlarında 35.000 taraftarı aşan dolu tribünler önünde büyük bir destekle mücadele etmiş, şehrin Bursaspor aşkının başarıya endeksli olmadığı tüm spor camiasına bir kez daha kanıtlanmıştır.

Tüm bu süreç sonrasında büyük hedeflerle başlanan sezonda en azından ligde kalınması için mücadelemiz son ana kadar sürmüş ancak başta mevcut yönetimin çabası olmak üzere yapılan tüm fedakarlıklara rağmen maalesef Bursasporumuz başarılı olamamıştır. Yaklaşık 2 senedir yoğun bir şekilde içerisinde bulunduğumuz bu süreçte üzülerek belirtmek istiyoruz ki; çok kısıtlı bir kesim ve bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar sivil toplum kuruluşu dışında tüm Bursa sessizlik içerisinde tüm olanlara adeta seyirci kalmıştır.

BURSİAD daha önceki yıllarda olduğu gibi bundan sonra da her türlü şart ve koşulda mücadelesini sürdürmeye devam edecektir. Bursasporumuza katkı sağlayacak her türlü projenin koşulsuz şartsız destekçisi olacaktır. Bursasporumuzun bulunduğu bu sıkıntı günlerden çıkabilmesi adına verilecek her türlü savaşta en ön cephede yer almayı sürdürecektir."

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4