banner300

Yotube Bursasporx.com

Bursaspor Kulübü "Sağlık Bakanlığı’ndan yardım istiyoruz"

Bursa'da Selçuk-Ümran Sargın çiftinin iki çocuğundan biri olan Zeynep Sargın, aylardır ölüm kalım savaşı verdiği hastalığı için, Bursaspor Kulübü Sağlık Bakanlığına çağrıda bulundu.

Bursaspor 02.05.2019, 16:40 02.05.2019, 16:45
Bursaspor Kulübü "Sağlık Bakanlığı’ndan yardım istiyoruz"

Bursaspor Kulübü sosyal medya hesaplarından "Zeynep kızımızın yaşamına devam edebilmesi için Sağlık Bakanlığı’ndan yardım istiyoruz" diyerek çağrıda bulundu.

Halk dilinde 'beyincik erimesi' adı verilen hastalığı durduracak ilaç temin edilmediği takdirde Zeynep için öngörülen yaşam süresi sadece 3 yıl. NCL hastalığı, Türkiye'de 70 kişide görülürken TİP2 türü ise sadece 7 kişide bulunuyor. Bursa'da ise geçtiğimiz aya kadar 3 kişide görülen TİP2 hastasından biri hayatını kaybedince sayı 2'ye düştü. Bu 2 kişiden biri olan küçük Zeynep, hastalığı ilerlemeden ayda 2 defa alması gereken ve değeri 150 bin TL olan ilacı bekliyor. Ailesi ise, Sağlık Bakanlığı onayından geçen ancak SGK ödemesi kapsamına alınmayan 'Brineura Cerliponase Alfa' adlı ilacın maliyetini kendi imkanları ile karşılayamıyor.

Çözüm SGK'da 

Türkiye'de sadece Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde uygulanabilen tedaviye göre minik Zeynep'in beynine takılacak bir kapsül ile 15 günde bir dışarıdan ilaç enjekte edilerek eksik enzimler tamamlanacak. Zeynep için zaman daralırken, ilaç kısa sürede temin edilemezse geri dönüşü olmayan bir yola girilecek. 

Kesin tedavisi olmayan ancak durdurulması mümkün olan bu hastalığa karşı verilecek olan bu ilaç sayesinde Zeynep hayata tutunacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@