05.03.2021, 14:46

Benden bu kadar...

Bir çok yazımda inatla kulübün derhal şirketleşmesi gerektiğini, kulübün ayakta kalabilmesi için başka bir çaresi olmadığını sizlere bütün samimiyetimle anlattım.. Bu yolla Bursaspor Kulübünün Bursa lı hemşerilerimizin dileyen herkesin ortak olabileceği, kar amacı güden, pek çok konuda faaliyeti olan bir işletme haline geleceğini ifade ettim.. İşin mali boyutlarını daha önceden bahsetmiştim. Hukuki ve açıkçası en önemli boyutunu da çok değerli bir avukat kardeşim ile istişare ettik. Günümüzde spor kulüpleri gelişen ekonomiye ve profesyonel yönetim anlayışına sahip olmanın yanı sıra performanslarını artırmak ve başarılı olmak amacıyla birer işletme anlayışı içerisinde şirketleşme modellerini benimsemiş durumdadırlar. Spor kulüpleri esas olarak aşağıdaki sebeplerden dolayı şirketleşme yoluna gitmişlerdir .

• Büyük bütçelerin dernek olarak yönetiminin zorluğu,

• Kurumsallaşma ve profesyonelleşme,

• Halka arz,

• Dernek konumunda iken yapılamayan ticari faaliyetlerde bulunabilmek,

• Bağlı oldukları spor kulüplerine direkt olarak fon kaynağı sağlayabilmek,

• UEFA’nın 2004/2005 sezonundan itibaren lisans hakkı için zorunlu kıldığı kriterlere uyum açısından kurumsal yönetim ilkelerini uygulayabilmek,

• Uluslararası markalaşabilmek,

• Kredi temini kolaylığı yaratabilmek, ,

• Büyüyen rekabet ortamında büyük ölçeklerde artan maliyetleri karşılayabilmek için yeterli kaynaklara ulaşabilmek ve vergi avantajlarından faydalanabilmektedir.

Spor kulüplerinin şirketleşmesinde taraftar gücü, sportif başarı ve deneyim, gayrimenkul ve altyapı varlığı, kamuoyundaki itibar, ulusal ve uluslar arası ölçekteki hayran potansiyeli artı değerler olarak görülmektedir. Uzunca bir zamandır gerek sosyal medya hesaplarımda gerekse bu sitede  Sn. Alinur Aktaş tan ısrarla katlı otoparkı elimizden alırken söz verdiği “MOLOZ DÖKME ALANLARI” nı istememin tek sebebi budur.Bir sürü alaycı tavırlar,bir sürü hakaretler işittim. Zannettiler ki siyaset yapıp Sn. Alinur Aktaş ı zor durumda bırakacağım.. HAYIR..Tek amacım kulübe gayrimenkul ve mal varlığı kazandırabilmekti.. Zira benim siyasi görüşüm hiçbir zaman Bursaspor luluğumun önüne geçmez.. Bu kulübün otobüsünün bile mal varlığı olmadığını biliyorum.. Bilgisayarlar,yatak yorgan masa sandalye dışında kendine ait hiçbir mal varlığı olmadığını daha önce de belirtmiştim.

Spor kulüplerinin şirketleşmesi konusu ise ilk olarak 28.05.1986 tarih ve 3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün Teşkilat Görevleri Hakkındaki Kanunda (Madde No: 24) kanun, spor kulüplerinin profesyonel takımları Türk Ticaret Kanunu hükmüne göre kuracakları veya kurulmuş olan şirketlere devredebilmelerini öngörmektedir. Yine 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu uyarınca yayımlanan 1 seri nolu Kurumlar Vergisi Kanunu Genel Tebliği ile söz konusu şirketlerin elde ettikleri transfer ve bonservis gelirleri, saha reklam gelirleri, maç bileti satışları, sporcuların formalarına aldıkları reklamlar, maç yayın hakkının satılması faaliyetleri Türkiye’de sporun gelişimi ve kurumsallaşması amacıyla vergi kapsamı dışında bırakılmıştır. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, kulüp tüzüklerin müsait olması kaydıyla sadece spor kulüplerine mahsus olmak üzere derneklerin ticaret şirketi kurmalarına izin vermektedir. Spor kulüplerinin profesyonel futbol şubelerinin şirketleşmesi ile ilgili ticari bir yapıya kavuşacak olan spor kulüpleri, kulüplere bağış olarak verilecek paraların büyüklüğü ölçüsünde kulüp başkanı ve kulüp yönetici olan ve bazı durumlarda futbol kulübünün unvanını ve potansiyelini kendi çıkarları için kullanabilen, sorumlulukları dernekler kanunu çerçevesinde sınırlı olan kişilerce değil, işini iyi bilen profesyonel yöneticilerle yönetilmelidir. Bunun için de Mayıs ayındaki kongrede şirketleşme izni genel kurul üyelerinden derhal alınmalı, konunun önemi iyice kongre üyelerine anlatılmalı, bu işi de daha önceden adı veya soyadı hiç lekelenmemiş tüm kentin güvenebileceği kişiler önayak olmalıdır. Birtakım saçma sapan inanışların da önüne geçilmelidir.Bursaspor zenginler kulübü mü olacak?  Hayır paran varsa düşük bedelli al, birkaç kişi ortak alın ya da taraftar dernekleri de gücü nispetinde ortak olsunlar..

Bahsettiğim şey şirketin hisselere bölünüp paylaştırılması değil. Çünkü bu durumda hissedarlar şirketin hem karına hem zararına ortak olmuş olur, şirket içindeki en ufak usulsüzlükten sorumlu olur vb. gibi bir çok dezavantajlı yanı olur.

Bunun yerine şirket belirli miktarda ve değerde potlar basacak ve bunları satacaktır.Yani şirketin sahibi zenginler değil Bursaspor Kulübü Derneği olmaya devam edecektir.

 Şirket ana sözleşmesini öyle bir yapacaksın ki;

· Bir kişinin ya da grubun (şirket vs) alabileceği toplam pot miktarı sınırlandırılacak.

· Yine potların tek elde toplanmaması için hisse devirleri şirket onayına tabi olacak

· Şirket profesyoneller tarafından yönetilirken denetim ve icra kurullarında derneğin seçtiği üyeler bulunacak

· Önceden belirlenmiş yüksek miktarlardaki pot sahipleri, şirket yönetim kurulunda söz sahibi olacak. Örneğin en düşük miktarda satılacak olan potlardan birinin sahibi değil, ancak alınabilecek en çok potu alan kişilerin şirket yönetiminde söz hakkı olacak. (Burada yine içimizden bazılarımız “Zenginler Kulübü olduk” gibi düşünebilir ancak hepinizin bildiği gibi profesyonel yönetim amacı güdüleceği için bunda iş insanlarının olmasından doğal bir durum yok, ayrıca en başta da belirttiğim gibi şirketin sahibi Bursaspor Kulübü Derneği olmaya devam edecek. )

· Şirket pot basımı bir kereye mahsus ve şirket sözleşmesinde sınırlandırılmış olacak.

Değerli dostlar yazımın bundan sonraki kısımlarında daha rahat anlaşılabilmesi için söz konusu potlardan, “hisse” diye bahsedeceğim.

Halka Açık Sportif A.Ş.’ler kurulurken, kulüpler markalarıyla ilgili ticari haklarını lisans hakkı kiralama sözleşmesi ile şirkete devretmektedirler. Diğer taraftan profesyonel futbol takımı şirkete kira sözleşmesi ile kiralanmaktadır. Kulübün üçüncü kişilerle yaptığı gelir nitelikli sözleşmeler de (sponsorluk, yayın geliri vb.) temlik sözleşmesi ile halka açık şirkete devredilmektedir . Yine spor kulüplerinin halka arzının yararlarını; spor kulübünün şirketine fon sağlama, spor kulübünün profesyonelleşmesi, tanınması, kurumsallaşması ve spor kulübü şirket hisselerinin pazardaki değerinin tespit edilmesi şeklinde belirtmek mümkündür.

Bursaspor diğer İstanbul takımları gibi çok sayıda taraftar ve kupa başarısına sahip olmadığı için borsaya SPK yoluyla açılması uygun değildir.Bu durumda hisse satımında sorun yaşayabilir.Bursaspor Bursa lıların takımıdır.Bu gerçeği bilerek hisseleri de yerel popülasyona hitap etmek zorundadır.Belirli sayıda 10-20-50 ve 100 binlik  hisse çıkarılıp (Toplam 100 bin TL lik hisseyi baz alırsak 5000 adet eder 50-20 ve10 bin tl lik hisseler de 5000 er adetten dersek toplam 900 milyon gibi bir gelirden bahsediyorum) kent genelinde satışa arz etmeli mesela dileyen Bursastorelardan satın alıp kulübe aldığı hisse oranında ortak olabilmelidir.. Çeşitli meblağlarda toplam 20.000 kişi kulübün kuracağı şirkete ortak olmuş olur.. Bu kulübe gerçek ve tüzel kişiler (şirketler) hisseleri oranında ortak olurlar. Bu girdilerle tüm borçlar da ödenir, temlikler de kalkar, tahta da açılır, istediğin futbolcuları da transfer edersin.Bu şartlarla kulüp lige kolayca çıkar ve hisseler de değerlenir.Büyük meblağ olarak görülen 50 ve 100 binlik hisseleri alabilecek 10 bin şirket yokmudur Bursa da. Mesela gitsen Özdilek e Sütaş a Köfteci Yusuf a Eker e 10 ar tane 100 binlik satın almazlar mı? Veya özellikle abime takılmak için söylüyorum gitsen Remzi Cinoğlu’na, 10 tane satın almaz mı?

Hepiniz az veya çok piyasalarda bulunan sanal para yani BİTCOİN i duymuşsunuzdur.. İlk çıktığında 1 Bitcoin= 1 USD den bile azdı. Vaktiyle 1 USD ye bile 1 bitcoin almış olanlar sınırlı sayıda bitcoin üretildiği ve bitcoine olan ilgi arttığı için şu anda 1 bitcoin tam 50.000 USD civarı.. Biz de bir nevi kendi bitcoin borsamızı oluşturup yıllar içinde sportif ve ticari başarılara da bağlı olarak hisse(pot) değerlerini ve kulüp değerini kat be kat arttırabiliriz..

Yıllardır Bursastore lardaki ürün çeşidinin yetersizliğinden veya kalitesinin düşüklüğünden bahseder dururuz.Mesela şirket storeların işletmesini belli bir süreliğine LC WAİKİKİ ye verebilir ve ürün gamını ona bırakabilir.Veya tam tersi kendi logo ve isim hakkını kullandırarak tüm Waikikilerde ürünlerini sattırabilir.Bunu sadece Waikikilerle de sınırlandırmamak gerekir.Yıllar boyu isim hakkını satamadığımız veya dükkanlarını kiralayamadığımız stadyumdan da ciddi karlar elde edebiliriz.

Bak hatıra kombinesi alıyorsun hiçbir karşılığı olmadan . Ben de aldım.. Elinde kulübün kar getirebilecek hissesi olunca neden almayasın? Yıllarca bu kulüp dernek oldu ve başarısız başkanları ile küme düştü, düştüğü kümeden geri çıkamadı. Kulübünü tek başına gelecek zengin bir tek başkana mı teslim edeceksin kurumsal profesyonel bir yapıya mı? Emin olun ki bundan sonra seçilecek yönetim de kim olursa olsun bu 700 milyon borcu ödeyemeyecek ancak öteleyecektir.Eğer ki her biri 50 şer milyon çıkarıp koyacak 15 yönetici varsa bu şehirde hemen gelsin devralsın kulübü..

Sonuçta eğer Bursaspor adında bir kulüp kalacaksa bu ülkede tek yolu ŞİRKETLEŞME dir.Bunu ben görüyorum sizler de görün farkına varın artık.Yarın çok geç olacak.Sonra timsah logolu kulübün arkasından timsah gözyaşı döken çok olur..Olur da iş işten geçmiş olur.

Sevgili dostlarım aklım erdiğince size Bursaspor un nasıl düzlüğe çıkabileceğini anlatmaya çalıştım.Bu çalışmam boyunca büyük yardımlarını gördüğüm Sn.MERİH AYDER e, Sn. REMZİ CİNOĞLU na Sn.Avukat dostlarım TAYFUN GÜNDOĞDU ya,Sn.YALÇIN CANBAZ a Sn. ÖZTÜRK YAZICI ya çok teşekkür ederim.

Sevgili köşe yazarı arkadaşlarımın hepsinden de bu konuda desteklerini beklerim..

Ayrıca bugüne kadar desteklerini esirgemeyen tüm taraftarlarımıza, yazılarımın altına çok hoş yorumlar yapan tüm kardeşlerimize ve köşelerini işgal ettiğim Bursasporx sitesine de çok teşekkür ederim.

BENDEN BU KADAR..

SEVGİ VE SAYGILARIMLA
Dr. LEVENT BALCI

Yorumlar (4)
Gültekin Gür 1 ay önce
Niye ya(
DR.LEVENT BALCI 1 ay önce
Beni yanlış anladınız arkadaşlar.Bir yere gitmiyorum. Bursasporx de yazmaya devam edeceğim..Sadece şirketleşme konusunda sizlere aktaracağım bu kadar.Mesela şimdiden yazayım bir dahaki konum mal varlığı nasıl elde ederiz olacak..
Serkan şen 1 ay önce
Kulübün bu büyük borç yükünden kurtulması gerekiyor. Herkes önerilerini dile getirmeli, şirketleşmek te çok mantıklı ve kulubün daha verimli yönetilmesi açısından bence de çok önemli ve bizim kulup olarak kaybedecek hiç zamanımız kalmadı bir an önce harekete geçilmeli.
Ramazan orhan 1 ay önce
Hoçam sizi keyif yazilarinizi okuyor duk çok başarilisiniz gerçekten üzüldüm bursa spor sizin gibi insana ihtiyaçi var
banner292
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 29 60
2. Samsunspor 29 57
3. Adana Demirspor 29 55
4. Altay 29 53
5. Altınordu 29 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 29 49
8. Ümraniye 29 41
9. Tuzlaspor 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 29 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 29 47
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Burnley 31 33
16. Brighton 30 32
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 29 58
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 29 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23
24°
az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@