banner300

01.01.2022, 15:31

Adam harcama

1975-76 Yıllarında Dinamo Kiev gibi bir dünya devini, adeta Sovyetler Birliği Milli takımını Bursa Atatürk Stadyumu nda izlemekle başlamıştı benim Bursaspor sevdam..Daha önceleri ise Balıkesirspor luydum ben. Çünkü babamın işi gereği Balıkesir de doğmuş ve 1965 ten 1971 e kadar orada yaşamıştım. Sonra asıl memleketimiz olan Bursa ya gelmiştik.Anne tarafı Gemlik baba tarafı ise Orhangazi- Gemiç köyü idi kütüğüm.Neyse o muhteşem maçtan aklımda kalan hayranı olduğum Blochin i canlı olarak görebilmekti.O yıllardan bu yana bu takımın peşindeyim.1991 de kongre üyesi oldum 2014 de de divan kurulu üyesiyim. Neredeyse izlemediğim futbolcu yok. Şimdi sevgi ve saygı ile arkadaşlığımız olan Sedat 2 yi de Sedat 3 ü de,Özer i de,Beyhan ı da Bahtiyar ı da izleyebilmek için inanın Altıparmak ta sabahın 5 inde bilet kuyruğuna girerdim.Karaborsadan da az bilet almışlığım yoktur. O yıllarda önceden PAF ligi maçları da oynandığı için maçtan saatler önce tribünler dolardı.

Bütün Bursaspor kadrolarında illa ki alt yapıdan gelmiş birkaç oyuncu yer almıştır. Hem de her zaman..Ayrıca çok da ön plana çıkmamış futbolcu transferleri yapılırdı. Onlardan bir tanesi de Sakaryaspor dan aldığımız Hakan Şükür idi.Bu Hakan ilk geldiği yıl herkes birbirine soruyordu nereden bulmuşlar bu KAZMA yı.(Afedersiniz ama lakabı oydu Kazma Hakan) Dorde Miliç onu bazı maçlarda oynatıyordu..O kadar verimsizdi ki inanın boş kaleye bile golleri atamazdı.Sonra Miliç onu kesti ve forma da vermedi. Derken Yılmaz Vural hoca geldi..Kendine has 3-6-1 gibi çok tuhaf bir sistem oynatıyordu..Üstüne üstlük o en öndeki 1 de Hakan Şükür olmasın mı? Biz çıldırıyorduk bu kazma boş kaleye bile atamazken gol yediğimiz her maçı kaybeder yemediklerimizi de 0-0 bitiririz diyorduk. Ama hiç de öyle olmadı..O Hakan rakibine öyle bir pres yapıyordu ki rakip kendi sahasından çıkmakta zorlanıyordu.Gol konusuna gelince ise benim Yılmaz hocamın en çok sevdiğim felsefesi işliyordu. 4 gol de yesen 5 gol atacak ve maçı  kazanacaksın.Yılmaz hoca kenardan yırtınırdı şöyle yapın şuna pas ver şuraya dikkat diye..Hakan ın yanında bir de sağ kanat sarı fırtına Vedat vardı.. Bu ikiliyi tutabilene aşk olsun. Bizim kazma Hakan gol makinası Hakan oluvermişti. Rakiplerin korkulu rüyası Hakan..O yıllarda başkan yine rahmetli Yazıcı idi..Oldukça iyi bir meblağ ile onu GS ye sattı.Hakan gidince eski stoperden devşirme Fethi geçti santrafora..İlk haftalarda da Fethi gol attıkça Hakan GS de yine boş kaleye gol kaçırıyordu. Bir İstanbul deplasmanından dönüyorduk.Galiba Sarıyer i orada 1-3 yenmiştik ve TRT maçı verecek diye Yalova ya girdik arkadaşlarla. O hafta sanırım Gs de kendi evinde Altay ile 0-0 berabere kalmıştı ve Hakan yine boş kaleye atamamıştı.Yalova daki kahvede ne diyorlardı biliyor musunuz? Keşke Bursa dan bu kazmayı alacağımıza 3-5 daha fazla ödeyip Fethi yi alsaymışız..Oysa hepiniz ondan sonrasını hatırlar.Fethi nin kariyeri ile Hakan ın kariyeri kıyaslanamaz bile. Gs,A milli takım,Torino her yerde var oldu.Sonra ise o 15 Temmuz kalkışmasıyla birlikte futbolcu olmuş ama adam olamamış dedirtti o iş başka.

Yine çok uzattım biliyorum ama diyeceğim şey şu. Bugünlerde Emirhan ve Batuhan ın başını yemek üzereyiz.İkisi de tu-kaka ikisi de beş para etmez ki sanırım üç otuz paraya da satılacaklardır. Yakın tarihimizde Kubilay, ondan önce Yusuf,Aytaç,Ertuğrul kimler tu kaka olup üç otuza gitmediler ki? Peki neredeler şimdi.Hepsi de süperligde.Biz neredeyiz? Bu kafa yapımızla 1.ligde hatta düşme hatttındayız.Hemen unutmadan Burak Kapacak ı, Çokçalış ı da ekleyeyim. Burak sizce 1.350 milyonluk bir futbolcu muydu dersiniz? Hiç kimse kusura bakmasın ama biz  Bursaspor taraftarının ADAM HARCAMA konusunda kimse eline su dökemez. Teknik kadrolara ve yönetimlere hiç girmiyorum bile.Ertuğrul Sağlam dan sonra 2 yılı üst üste bitiren tek hoca var mı? Ali Ay dan sonra başkan çıktı mı? Kısacası bu değirmen yönetimleri de hocaları da futbolcuları da erkenden öğütmeye devam ediyor.Hele bu yıl 4.teknik direktör Tamer Tuna..Onu da öğütmezsek tabi. Tek istisnası geçen yıl oldu. Tahta kapalı olduğu için genç futbolculara destek verildi ve küfürler edilip Yusuf gibi ağlaya ağlaya sahayı terk etmediler.Ne diyorum yahu zaten covid nedeniyle tribünler boştu ki.

Siz küfürler ettikçe yönetime,hocaya,futbolcuya ne oluyor dersiniz?? Öncelikle moral motivasyonları hayalleri gelecek planlamaları yok oluyor ve işlerini kerhen yapıyorlar.Futbolcu küfür yememek için sorumluluktan kaçıyor hocalar kendilerine yeni kulüp buluyor,yönetimler ise basıyor temliği olağanüstü kongrelerle kaçıveriyor.Sonra bir sürü saçma transferler  geliyor üç otuza gidenlerin yerine.Mesela Mestan ın 16 transferinden sadece Burak Altıparmak kaldı elimizde.Ali Ay döneminde alınan satılanları söylememe gerek yok.Uçan paraları da.Şimdiki yönetimin transferleri de ortada.Matavz berbat,Batuhan berbat forma giyse Eren de berbat.Yahu bu sahaya Neymar çıksa ona da berbat der bu taraftar.Le Guen kötü,Yalçın Morinho (Taraftardan çok mu bilecek? Kubilay diye tutturmuş Seleznov dururken..Adam votkacıyı oynatacak da ayık kafa ile izleyemiyor ki) Böyle davrandıkça hem insanlardan yukarıda anlattığım şekilde verim alamıyoruz ayrıca da adamların değerini yerle bir ediyoruz.10 tl edecek futbolcumuzu 5 tl ye satıveriyoruz.Neden?? Çünkü bu adam kazma. Bu adam kulübünde sorunlar çıkarmış..Sizin kendi futbolcunuz hakkında taraftar sitelerinizdeki yazdığınız methiyeleri rakipler okumuyor mu sanıyorsunuz? Okuyor ve ellerini ovuşturuyorlar.Tamam biz bu futbolcuyu Bursaspor dan üç otuza kapatırız diyorlar.Nitekim Mesut Özil e 20 milyon Euro veren FB bizim tu-kaka Burak Kapacak ımıza 1.3 milyon veriyor.Tamam Mesut dünya yıldızı ama Fb ye 20 tane Burak kadar katkı mı yaptı?Sadece penaltılardan birkaç gol ve birkaç asist.Öyle ya o Emirhan ve Batuhan gibi penaltı kaçırmıyor değil mi?

Son olarak bir de burnumu tersten göstereyim,aksi yönde bir örnek vereyim. Başakşehir kulübü malum desteklerle dünyanın futbolcularını getirdi.Para bol. Kimler yok ki…Ama araya bir de Boşnak sıkıştırmışlar.Edin Visca adında çelimsiz bir futbolcu..10 yıl olmuşmudur geleli bilmem.Ama taraftar kitlesi de olmayan Başalşehir o cılız çelimsiz futbolcuya sabretti.Ne oldu? Bu ligdeki süper yıldızlardan önde gideni oldu.Onlar üç otuza aldılar Visca yı çuvallar dolusu paraya dahi satmadılar.Ne Trabzon a ne Fb ye ne de Gs ye..İşte biz de bu yıl üç otuza Burak Kapacak ı satmasaydık belki seneye 10 milyon Euro ya Avrupa ya satacaktık.Ama yooookk..Biz birine kafayı taktık mı onun başını yemeden rahat etmeyiz.Geçenlerde yazdım Burak Kapacak ı.Hiç bir istihbarata dayanmayan sırf kendi duygu ve düşüncelerimdi.Geçen gün hepinizin sevdiği isimlerden benim güzel kardeşim Osman Korkmaz beni aradı.Burak ın babası baba Kapacak yazımı okumuş ve bana teşekkür ediyormuş. Ne demiştim orada? Ben Burak la defalarca İnstagram dan görüştüm.Çok terbiyeli,çok efendi ve kibar bir çocuktu. Dışarıdan bakınca sorumsuz,şımarık,sorun yaratıcı bir tip gibi görülebilir.Ama ben karşımda çok iyi yetişmiş bir  DELİKANLI olarak gördüm onu. Ama hakkında neler yazıldı çizildi? Yok her gün sorun yaratıyormuş yok aklı başka kulüpteymiş velhasıl tu-kaka, tu-kaka.Yahu başka bir yeri düşünen çocuk niye kontratını uzatsın? Ali Akman örneği gibi bye bye diyebilirdi.Sonrası malum..Sorunlu ve değersiz Burak ederinin çok altında Fb ye gönderildi. Bana kalırsa onun gönlünde Fb değil Avrupa yatıyordu.

Sonuç olarak hepimiz bu takımı çok seviyoruz.Bu takım için canımızı bile veririz hesapta..Onu annemiz gibi sevdik güya..Ama ona en büyük zararı veren de biziz dostlarım.Bir sevgili okurum yazmış Levent bey biz eskiden kimlere kimlere tahammül gösterdik diye.Hakan Şükür ü ismen yazdım burada yok diye.Diğerlerini yazmayayım da rencide olmasınlar. Beni pek dinlemezler ama yönetime bir tavsiyem olsun. Yönetici demek “idareci” demektir yani durumu idare eden, yöneten.Yerlerinde olsaydım sportif direktör aracılığıyla Emirhan la olan sorun her neyse çözer onu kazanırdım. Batuhan a gelince kırıcı eleştirilere kulak tıkar ve asla onu satmazdım.Yanında Ali gibi bir santrafor olunca neler yapabildiğini gördük sanırım.Emirhan ise sadece Bursaspor un değil TFF 1.Ligin yılın futbolcusuydu unuttuk mu? Yapmayın beyler kıymayın evlatlarımıza. Haaa merhum Yazıcı nın dediği gibi değerini bulursa ceketinizi bile satın. Çok basit bir soru? Batuhan ve Emirhan ın yaşında ve o vasıflardaki 2 futbolcuyu bir başka takımdan alacak olsaydınız kaç milyon öderdiniz? Bırakın sportif direktör aracı olsun,bırakın Tamer hoca nın elinde gelişsinler.Geçen gün boşuna yazmadım ben bu kulübe bir de mentör bulun diye..Trilyonların döndüğü bu endüstride mentöre ayıracağınız bütçe devede kulak bile olamaz.Profesyonel düşünün. Bu konular bir mentörünüz olmuş olsaydı gündeme bile gelmemişti.

SEVGİ VE SAYGILARIMLA

Dr. LEVENT BALCI

Yorumlar (1)
Nizamettin ileri 3 hafta önce
Düşüncelerime tercuman olmuşsunuz biz taraftar olarak şampiyon olduktan sonra havalandık(kibirlendik) futbolcu begenmez olduk gelen hocaları begenmedik evet biz şampiyon takım taraftarı degil tuttugumuz takımı şampiyon yaptık taraftarın payı var ama bence bize agır geldi hiç birşey begenmez olduk sabırı vekendi evlatlarımıza tahammülsüz bir tavır aldık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 21 50
2. Konyaspor 21 42
3. Beşiktaş 22 35
4. Hatayspor 21 35
5. Başakşehir 20 34
6. Adana Demirspor 22 34
7. Fenerbahçe 21 33
8. Alanyaspor 21 32
9. Gaziantep FK 21 31
10. Sivasspor 21 30
11. Karagümrük 22 30
12. Kayserispor 21 28
13. Galatasaray 21 27
14. Giresunspor 21 25
15. Antalyaspor 21 23
16. Göztepe 21 21
17. Kasımpaşa 21 21
18. Altay 21 18
19. Rizespor 21 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Arsenal 20 35
6. Tottenham 18 33
7. M. United 20 32
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 18 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 21 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 20 44
3. Real Betis 21 37
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Athletic Bilbao 21 28
10. Valencia 20 28
11. Espanyol 21 27
12. Osasuna 20 25
13. Granada 20 24
14. Celta Vigo 20 23
15. Elche 21 22
16. Mallorca 20 20
17. Getafe 20 18
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@